Badania, których potrzebuje każda kobieta w wieku 40 lat – część II

Magiczna czterdziestka to przede wszystkim czas, aby Twoje samopoczucie powróciło na szczyt listy priorytetów na równi z codziennymi zakupami i ukończeniem raportu z pracy. O tym dlaczego kobiety po skończeniu 40. roku życia są bardziej narażone na ryzyko rozwinięcia się schorzeń metabolicznych, cukrzycy, nowotworów, chorób kości i nerek oraz jak zapobiegać tym chorobom zamiast je leczyć rozmawiamy z prof. Jarosławem J. Fedorowskim z krakowskiego Szpitala na Klinach – specjalistą kardiologii i chorób wewnętrznych a przede wszystkim promotorem personalizowanej i koordynowanej medycyny w Polsce. Zapraszamy do kolejnej części dotyczącej 16 schorzeń, na które uwagę powinna zwrócić każda czterdziestolatka.

Niedobory witamin

Choć niedobory witamin mogą być problemem osób w każdym wieku, to wraz z upływem lat stają się jeszcze częstsze i mogą być przyczyną wielu nieprzyjemnych objawów i dolegliwości. Niedobór witaminy D jest szczególnie powszechny u kobiet po 40 roku życia  i ​​może przyczyniać się do zwiększonej utraty masy kostnej a co za tym idzie do powstania osteoporozy. Warto dodać, że niski poziom witaminy D jest również powiązany z depresją i sezonowymi zaburzeniami afektywnymi. Dlatego to właśnie już teraz powinnaś zadbać o prawidłową podaż wapnia i witaminy D, a wapń znajdziesz przede wszystkim w mleku i jego przetworach, rybach, warzywach strączkowych i jarmużu oraz w orzechach. Pamiętaj także o witaminach B6 i B12, które razem z kwasem foliowym regulują poziom homocysteiny przez co zmniejszają ryzyko miażdżycy. W diecie zadbaj też o produkty bogate w selencynk, magnezwapń, potas i żelazo ponieważ ich niedobór może być wyjątkowo groźny dla kobiecego zdrowia.

Klimakterium

Choć ten termin jest kobietom dobrze znany, to 40-latki często zapominają, że właśnie w tym wieku przechodzimy przez okres okołomenopauzalny. Perimenopauza może wpływać na kobiecy organizm na wiele sposobów i ważne jest, aby wiedzieć, co można zrobić, aby złagodzić niektóre nieprzyjemne objawy takie jak uderzenia gorąca, drażliwość, suchość pochwy, złe wzorce snu czy obfite i nieregularne lub obfite miesiączki.  Dlatego zwracaj szczególną uwagę na swoje ciało i regularnie odwiedzaj ginekologa, aby upewnić się, że nie masz żadnych poważnych problemów zdrowotnych lub czy nie potrzebujesz leków, które w ciągu następnych kilku lat pomogą Ci łatwo wejść w okres menopauzy .

Osteoporoza i choroba zwyrodnieniowa stawów

Udowodniono, że gęstość kości u kobiet stopniowo maleje po ukończeniu 40 roku życia, co w efekcie prowadzi do utraty wytrzymałości kości i stwarza ryzyko rozwoju osteoporozy. To właśnie już teraz możesz zacząć odczuwać ból i  sztywność kończyn lub stawów jak również zaobserwować pierwsze zmiany zwyrodnieniowe. Bardzo często zdarza się, że osoby predysponowane do uogólnionej choroby zwyrodnieniowej stawów zaczynają odczuwać dolegliwościw odcinku lędźwiowym lub szyjnymkręgosłupa, biodrach i kolanach właśnie po ukończeniu 40 roku życia.Według National Osteoporosis Foundation  54 miliony Amerykanów ma niską gęstość kości lub osteoporozę, a choroba powoduje około dwóch milionów złamań kości każdego roku a według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), 54,4 miliona dorosłych Amerykanów cierpi na jakąś formę zapalenia stawów lub ich zwyrodnienia. Pamiętaj, że już dziś możesz opóźnić wystąpienie tych chorób utrzymując prawidłową wagę, dbając o  dietę bogatą w owoce i warzywa, regularnie ćwicząc, suplementując odpowiednią ilość witaminy D i wapnia oraz unikając palenia.

Udar mózgu

Większość kobiet nie obawia się udaru. Niestety smutnym ale prawdziwym jest fakt, że to właśnie kobiety po 40. roku życia są bardziej narażone na jego wystąpienie, zwłaszcza jeśli stosują hormonalną terapię zastępczą polegającą na przyjmowaniu estrogenów przed i po menopauzie. Pamiętaj, że objawy udaru mózgu nie pojawiają się od razu i przeważnie poprzedzają je objawy ostrzegawcze tzw. mały udar. Dlatego natychmiast dzwoń pod numer alarmowy jeżeli zauważysz u siebie opadnięcie jednej strony twarzy, zaburzenia mowy, widzenia lub równowagi, zawroty lub ból głowy, który do tej pory nie występował u ciebie nawet przy największej migrenie.  

Rak piersi

Ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiety wzrasta dramatycznie między 30 a 40 rokiem życia. Wiele czynników, takich jak dieta, ogólny stan zdrowia, czynniki środowiskowe i genetyczne, mogą przyczynić się do prawdopodobieństwa zachorowania na raka piersi, ale wśród nich wymienia się przede wszystkim wiek. W wieku 30 lat ryzyko zachorowania na raka piersi u kobiet jest znacznie mniejsze niż w wieku 40 lat. To właśnie w ciągu tych zaledwie 10 lat ryzyko pojawienia się raka piersi gwałtownie rośnie. Oznacza to, że po skończeniu magicznej 40-stki bardzo ważne powinny stać się regularne badania piersi wykonywane samodzielnie lub przez lekarza jak również wykonywanie corocznej mammografii i USG piersi, które  nie tylko mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi ale w przypadku jego wykrycia mogą pomóc w jego skutecznym leczeniu.

Rak szyjki macicy

Większość przypadków raka szyjki macicy diagnozuje się u kobiet, które regularnie nie wykonywały cytologii!  Pamiętaj, że pomimo statystyki pokazują, że na ten nowotwór najczęściej chorują i umierają kobiety w wieku 50-59 lat a wirusem HPV można zarazić się w każdym wieku, to nie zwalania nas to z faktu dbania o coroczne badanie cytologiczne. To właśnie wczesne wykrycie raka szyjki macicy znacznie zwiększa twoje szanse na przeżycie i wygraną walkę z tym nowotworem! Pamiętaj, że cytologia to również badanie, które umożliwia wykrycie zmian przednowotworowych, które można skutecznie usunąć zanim nabiorą one złośliwego charakteru.

Rak endometrium

Pomimo, że rak endometrium dotyka głównie kobiety po 60. roku życia to warto przypomnieć, że to otyłość, na którą zaczynamy pracować właśnie w okolicach 40-stki  jest głównym czynnikiem ryzyka zachorowania na ten typ nowotworu. Otyłość i powiązane z nią współwystępowanie insulinooporności, tworzą w konsekwencji zespół metaboliczny zwiększający ryzyko rozrostów błony śluzowej macicy i raka endometriumZgodnie z „Badaniem kliniczno-kontrolnym zespołu metabolicznego i metabolicznych czynników ryzyka raka endometrium”  CM Friedenreich , RK Biel , DC Lau okazuje się, że wśród kobiet przed menopauzą z zespołem metabolicznym istnieje skorygowane dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na raka endometrium w przyszłości, głównie ze względu na zwiększenie obwodu talii. Dlatego „ćwicz rutynę” po czterdziestce ponieważ  trzydzieści minut aktywności ruchowej dziennie to wszystko, czego potrzebujesz, aby czerpać imponujące korzyści zdrowotne w postaci prawidłowej masy ciała, która chroni przed zachorowaniem na raka trzonu macicy.

Ciąża

Tak, nadal możesz zajść w ciążę po 40 roku życia! Wiele kobiet uważa, że w tym wieku antykoncepcja nie jest już konieczna. Nic bardziej mylnego. Ciało każdej kobiety jest inne i nie ma ustalonego wieku, w którym kobieta nie może zajść w ciążę. Chociaż ciąża powyżej 40 roku życia jest możliwa to nie zawsze jest ona wskazana. Będąc po 40 roku życia musisz być świadoma zagrożeń dla siebie i rozwijającego się dziecka. Mogą wystąpić problemy z porodem, donoszeniem ciąży, czy  zaostrzenie istniejących wcześniej chorób takich jak cukrzyca, problemy z sercem i nadciśnieniem. Warto również wspomnieć, że ciąża w tym wieku wiąże się także z wysokim prawdopodobieństwem  wad genetycznych u dziecka. Jeśli nie chcesz zajść w ciążę, używaj środków antykoncepcyjunych. A jeśli myślisz o macierzyństwie to skonsultuj się z ginekologiem i przeprowadź wszystkie zlecone badania, abyś Ty i Twoje dziecko mogli cieszyć się jak najdłużej razem dobrym zdrowiem.

Zrób sobie prezent na 40-stkę – przebadaj się!

Dbanie o zdrowie to praca prawie na pełny etat, ale każdy, kto zmagał się z problemami zdrowotnymi powie,  że profilaktyka i wczesne wykrywanie chorób są warte dodatkowego wysiłku. Pamiętaj, że przytoczone wcześniej zalecenia dotyczące badań przesiewowych u kobiet po 40 roku życia mają poparcie naukowe, ale jak powie większość lekarzy, są one oparte na średnich, a nie na konkretnym, indywidualnym przypadku. Jeśli twoje ciało coś Ci mówi, posłuchaj go i odwiedź lekarza! A nawet jeśli czujesz się dobrze, nadal powinnaś pamiętać o wykonywaniu  regularnych badań kontrolnych ponieważ to właśnie one mogą pomóc Ci uniknąć problemów ze zdrowiem w przyszłości!

Tagi