Bezpieczeństwo na drogach

Okres przedświątecznej gorączki przed nami, szczególnie trudny ze względu na warunki panujące na drogach. Zima, zarówno od pieszych jak i od kierowców wymaga zachowania szczególnej uwagi. Wychodząc naprzeciw zagrożeniom, które mogą na nas czekać o tej porze roku, przypomnimy jak bezpiecznie poruszać się na drogach.

Podstawową zasadą, która ważna jest nie tylko zimą, ale w ciągu całego roku to dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Jak wynika ze statystyk policji niedostosowanie prędkości do warunków ruchu to prawie ¼ wszystkich zdarzeń drogowych (24,9%). W okresie zimowym warto zaplanować wyjazd do szkoły/pracy/ z dzieckiem do przedszkola kilkanaście minut wcześniej, bo jak wszyscy wiemy pośpiech jest złym doradcą. Dodatkowo pamiętaj, aby zachować odpowiedni dystans pomiędzy samochodami. W Polsce przepisy ruchu drogowego precyzyjnie określają tylko minimalną odległość między samochodami poruszającymi się w kolumnie, w tunelu dłuższym niż 500 m poza terenem zabudowanym. W związku z tym apelujemy o rozsądek. Droga hamowania przy prędkości 30km/h wynosi 5 m, gdy prędkość wynosi 50 km/h wydłuża się do 14 metrów. Przy prędkości 100km/h potrzeba aż 60 metrów.

Każdego roku słyszymy w mediach, że „zima zaskoczyła kierowców”. Warto zadbać o samochód wcześniej i przygotować go do zimy. Wymiana opon na zimowe, zdecydowanie podniesie komfort jazdy, a także skróci drogę hamowania. Zima to najtrudniejsza pora roku, jeśli chodzi o warunki drogowe. Pamiętajmy o zapewnieniu sobie maksymalnej widoczności poprzez odśnieżenie nie tylko przedniej szyby, ale także dachu. Śnieg na nim zalegający może spadać na pojazdy poruszające za nami, co może doprowadzić do niebezpiecznych manewrów innych kierowców. Pamiętać należy o zimowym płynie do spryskiwaczy, gdyż ten letni może nie tylko zamarznąć w zbiorniku, ale może także zamarzać bezpośrednio na szybie, co może być tragiczne w skutkach.

Klimat w Polsce i towarzyszące mu warunki atmosferyczne sprawiają, że każda pora roku wymaga od kierowców szczególnej ostrożności. Podstawowe zasady bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek pozwolą nie tylko doświadczonym kierowcom, ale także tym świeżo upieczonym bezpiecznie uczestniczyć w ruchu drogowym.

Tagi