Cała prawda oraz popularne mity o koronawirusie, czyli wszystko to, co musisz wiedzieć o chorobie COVID-19.

Koronawirus jest już w Polsce – taką wiadomość przekazał nam parę dni temu Minister Zdrowia Pan Łukasz Szumowski. Od tamtej chwili pojawiają się wśród nas mnóstwo pytań: co to jest koronawirus, co zrobić, gdy pojawią się pierwsze symptomy choroby, czy istnieje lek na COVID-2019 lub jak można się zarazić takim wirusem. Odpowiadamy więc na najczęstsze pytania oraz przedstawiamy fakty i mity na temat koronawirusa.

  1. Czym jest koronawirus?

Jest wirusem, który został zidentyfikowany pod koniec grudnia 2019 roku w Chinach i w ciągu kolejnych tygodni wywołał epidemię zachorowań na COVID-19. Wirus COVID-19 jest bardzo ostrą chorobą zakaźną naszego układu oddechowego, która przy ciężkim przebiegu może być śmiertelna.

Do jej głównych objawów należą: gorączka, suchy kaszel, duszność oraz zmęczenie organizmu. Jak podaje WHO, u niektórych pacjentów mogą występować również bóle, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar lub biegunka.

  1. W jaki sposób mogę zarazić się koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową przy kontakcie z osobą zakażoną. Kropelki te lądują na różnych powierzchniach czy przedmiotach wokół osoby zakażonej, oznacza to, że zarazić się można również poprzez dotknięcie tych przedmiotów a następnie dotknięcie swojego nosa, oczu lub ust. Dlatego WHO alarmuje, aby przebywać w odległości większej niż 1 metr od osób chorych.

  1. Czy warto nosić maseczki ochronne w miejscach publicznych?

Nie zaleca się używania takich maseczek przez zdrowych ludzi w celu zapobiegania zarażenia się wirusem.  Światowa Organizacja Zdrowia informuje o tym, aby używać ochronnych maseczek racjonalnie – tylko gdy występują jakiekolwiek objawy ze strony naszego układu odpornościowego np. kaszel lub kichanie.

  1. Czy można zarazić się koronawirusem poprzez kontakt z pupilem domowym?

Nie. Dotąd nie ma żadnych potwierdzonych dowodów na to, aby nasze zwierzaki domowe mogły zostać zainfekowane lub mogły rozprzestrzeniać wirus. Natomiast najlepszym rozwiązaniem będzie unikanie kontaktu z chorymi bądź bezpańskimi zwierzętami.

  1. Czy istnieje lek na COVID-2019?

Nie.  Na dzień dzisiejszy nie wynaleziono jeszcze szczepionki lub konkretnego leku przeciwwirusowego. Do czasu pojawienia się szczepionki WHO informuje, że sugerowany termin pojawienia się szczepionki to pierwszy kwartał 2021 r. Jednakże zwiększenie jej dostępności w dużej, globalnej skali, powinniśmy spodziewać się wiele później.

Przypominamy o opublikowanym instruktażu od www.gov.pl

https://youtu.be/bO2swTJBj0s

oraz przypominamy o 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem

Jeśli w ciągu ostatnich 14 dni byłeś w północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to

– bezzwłocznie powiadom telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną

lub

– zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.