Co sprawdzić przed kupnem mieszkania?

Kupno mieszkania to wielkie wydarzenie w życiu człowieka. Jednak zanim wpadniesz w euforię związaną z zakupem nowego kącika musisz mieć pewność, że nie czekają na Ciebie bądź Twoją rodzinę przykre niespodzianki.

Jakie dokumenty, miejsca koniecznie trzeba poznać przed planowaną transakcją? Zajrzyj koniecznie do naszego artykułu!

1.Najważniejszym dokumentem jakim musimy się zainteresować będzie z pewnością księga wieczysta. Obecny właściciel mieszkania musi posiadać jej numer oraz powinien nam go udostępnić. Ta czynność jest bardzo prosta oraz nie wymaga wyjścia z domu, wystarczy wpisać jej numer na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych.  Dobrym pomysłem będzie również informacja z administracji, czy właściciel nie zalega z opłatami.

2. Stan budynku. Najbardziej oczywistą rzeczą wymagającą sprawdzenia przed zakupem mieszkania jest stan techniczny nieruchomości.
– odkręć krany, sprawdź odpływy oraz ciśnienie wody
– sprawdź szczelność okien
– zweryfikuj stan podłóg
– przetestuj całe wyposażenie AGD i RTV jeżeli jest w ofercie

Niemniej ważne od tego, co zobaczyliśmy wewnątrz mieszkania jest również to co znajduję się na zewnątrz. Zwróć uwagę na: stan elewacji, klatkę schodową bądź dowiedz się w jaki sposób mieszkanie jest ogrzewane.

3. Okolica i otoczenie. Z kolei ten podpunkt warto poznać pod względem aspektów, które ułatwiają życie. Przeważnie są to: odległość mieszkania do szkoły, dworca kolejowego bądź sklepów. Nie zapominajmy na tym etapie o sąsiadach. Lepiej rozeznać się wcześniej czy w tym samym budynku mieszkają rozrywkowi studenci lub większość mieszkań są przeznaczone na wynajem. Zwróć uwagę również na hałas – czy za oknami jest ruchliwa ulica, czy tereny zielone, zapewniające ciszę i spokój?

4. Kolejnym ważnym aspektem i zazwyczaj najważniejszym dla potencjalnego kupującego jest cena. Przed zakupem nieruchomości najlepiej przestudiować aktualną sytuację na rynku. Są momenty w roku kiedy mieszkania nieco tanieją. Zatem, przed podpisaniem umowy, dowiedz się za co płacisz i ile.

Cena mieszkania z rynku wtórnego to nie jedyne koszty, jakie będziemy musieli ponieść przy zakupie. Koszty zakupu nieruchomości dzielą się na transakcyjne oraz kredytowe. Koszty kredytowe, to wszelkie koszty, które wiążą się z kupnem mieszkania na kredyt. Jeśli nasz budżet przekracza kwotę obowiązkowego wkładu własnego, bank może nam zaproponować ubezpieczenie brakującej części kredytu. Do tego dochodzą jeszcze inne koszty, tj. opłata za wycenę nieruchomości, prowizja od udzielenia kredytu hipotecznego czy ubezpieczenie mieszkania od zdarzeń losowych.

Kiedy staniemy się już właścicielami nieruchomości, to zadbajmy o jej ochronę. Mając ubezpieczenie mieszkania, możemy uniknąć skutków finansowych różnego rodzaju zdarzeń losowych, takich jak choćby zalanie czy pożar mieszkania.  

Jeżeli właśnie kupiłeś swoją wymarzoną nieruchomość i interesują Cię tematy dotyczące ubezpieczeń mieszkania, zapraszamy do artykułu:  https://gsu.pl/ubezpieczenie-mieszkania-na-co-warto-zwrocic-uwage-dokonujac-wyboru/