Po raz kolejny w ramach akcji GSU edukuje promujemy znajomość pierwszej pomocy i uwrażliwiamy społeczeństwo na pomoc innym. Już w ten weekend (26 i 27 listopada) zapraszamy na Dni Pierwszej Pomoc! Gdzie? O której? Co będzie się działo? Dowiedz się więcej!
Każdego dnia możemy znaleźć się w sytuacji zagrażającej naszemu zdrowiu czy życiu. Najważniejsze są wtedy pierwsze minuty i prawidłowo przeprowadzona pierwsza pomoc, udzielana do przyjazdu fachowych służb ratowniczych. Niewielu z nas poznało jednak zasady postępowania w takich wypadkach. Dodatkowy stres sprawia, że boimy się podejść do poszkodowanego, by nie pogorszyć jego stanu. Szczególnie uwidacznia się to wtedy, gdy musimy pomóc osobie najbliższej, np. dziecku w przypadku zadławienia czy małżonkowi chorującemu na serce.
Dzięki dofinansowaniu ze środków Funduszu Prewencyjnego PZU w tym roku świętujemy przez cały weekend w śląskich centrach handlowych – w Agora Bytom (sobota) i Europie Centralnej (Gliwice). Instruktorzy Medical Service zaprezentują podstawowe działania ratownicze, postępowanie przy stanach urazowych, resuscytację krążeniowo-oddechową oraz wykorzystanie defibrylatora AED. Podczas indywidualnych ćwiczeń praktycznych pod okiem ratowników uczestnicy będą mogli sami spróbować swoich sił przy udzielaniu pierwszej pomocy, a także zadać instruktorom pytania związane z ratowaniem ludzkiego zdrowia i życia.
Obchody Dnia Pierwszej Pomocy potrwają od godziny 10 do 15 zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. Na najaktywniejszych uczestników czekać będą również niespodzianki – biuletyny oraz apteczki pierwszej pomocy!
Harmonogram Dni Pierwszej Pomocy
10.00-10.20 Zasady udzielania pierwszej pomocy i bezpieczeństwo własne ratownika;
10.30-10.50 Procedura ratownicza – kolejność wykonywania działań ratowniczych;
11.00-11.20 Rozpoznanie czynności życiowych;
11.30-11.50 Wezwanie pomocy;
12.00-12.20 Reanimacja a resuscytacja;
12.30-12.50 Postępowanie z osobą po resuscytacji – pozycja boczna ustalona;
13.00-13.20 Reanimacja z wykorzystaniem defibrylatora AED;
13.30 -13.50 Stany urazowe – poparzenia, zadławienia, zachłyśnięcia, złamania, krwotoki, rany;
14.00-14.20 Zachorowania – zawał serca, cukrzyca, epilepsja;
14.30-14.50 Co powinna zawierać apteczka?
Do zobaczenia!