Dzień Babci i Dziadka – poznaj najpiękniejsze życzenia oraz pomysły na prezent!

21 oraz 22 stycznia w Polsce obchodzi się Dzień Babci oraz Dzień Dziadka. Każdy wie, kiedy przypada ich święto, ale czy kiedykolwiek ktoś zastanawiał się dlaczego te dni wpisały się do naszego kalendarza? W wielu krajach te święta obchodzi się w jednym dniu, choć u Nas są to dwie różne daty, choć zbliżone to jednak geneza ich jest różna.

Geneza powstania świąt:

A wszystko zaczęło się od… znanej artystki, gwiazdy kina oraz teatru – Mieczysławy Ćwiklińskiej, która w styczniu 1965 miała w Poznaniu swój występ gościnny, jak również tego dnia kobieta obchodziła 85 rok życia. Zastanawiano się w tym dniu, jak uczcić urodziny tak znanej sławy. Z pomocą ruszył Ryszard Danecki z redakcji „Express Poznański” wręczywszy jej tort oraz kwiaty, ustanowił tym samym ten dzień – Dniem Babci. Następnie pomysł ten podchwycił również „Express Wieczorny” i tak zaczęto obchodzić to święto w Poznaniu.

Dopiero po kilkunastu latach pomyślano o tym, że mąż babci też powinien mieć powody do świętowania! Obchody ich święta zaczęły się dopiero w latach 70 od konkursu Telewizji Polskiej na ustalenie daty tego święta w kalendarzu. A samo święto do Polski zostało przeniesione prawdopodobnie za oceanu i stopniowo stawało się coraz popularniejsze na naszych ziemiach, tym sposobem jego specjalny dzień wpisano do kalendarza 22 stycznia.

W tym szczególnym dniu tradycyjnie przyjęło się, że wnuki składają życzenia swoim dziadkom, w przedszkolach zwyczajowo odbywają się specjalne przedstawienia i zwykle towarzyszy temu wręczenie laurek. Jednak, jeżeli jesteś już nieco starszy, skorzystaj z naszych gotowych życzeń:

Kochana Babciu w dniu twojego święta,
życzę byś była zawszę uśmiechnięta
i Ty drogi Dziadku miej uśmiech na twarzy,
niech Ci się spełni wszystko o czym marzysz.

 

Tak wiele mnie nauczyłaś, tak wiele uśmiechu mi dałaś,
na spacery ze mną chodziłaś, kiedy byłam jeszcze mała.
Do snu nuciłaś piosenki, byłaś zawsze blisko mnie
więc podziękować Ci, Babciu za to wszystko chcę.
Żyj długo w spokoju i uśmiechaj się,
bo uśmiech jest najważniejszy i to , że kocham Cię.

 

Cóż mam życzyć, Babciu Droga? To co serce czuje,
a więc zdrowia, pomyślności dzisiaj Ci winszuję.
Lecz wiesz Babciu, te życzenia powtarzam codziennie
i trwać będą w moim sercu zawsze i niezmiennie!

 

Drogi Dziadku!
Dużo czasu wolnego, samych przyjemności,
Jak najmniej kłopotów i wiele radości!
Nic do naprawiania, dźwigania, trzepania,
Tylko miękki fotel i coś do chrupania.

 

Dziadku!
Twoje święto w kalendarzu to jest Twój szczęśliwy dzień.
Poczta kwiatów w korytarzu już za chwilę spotka Cię!
Życzeń pęki weź do serca i uśmiechaj często się.
Smutków niech Ci nikt nie przypomina, dziś jest przecież święto Twe!

Mamy już życzenia, ale nie mamy pomysłu w dalszym ciągu na prezent? Poniżej przedstawiamy kilka koncepcji, które mogą przydać Ci się w awaryjnej sytuacji:

– Ciekawa książka, może Twoja Babcia kocha kryminały?

– Kije do nordic walkingu. Taka dyscyplina sportu jest bardzo popularna i bardzo dobrze wpływa na zdrowie naszych dziadków.

– Bilety do kina lub do teatru, z pewnością sprawią wiele przyjemności seniorom.

– Związane z hobby dziadków np. nowe narzędzia do ogrodu lub nowy model samolotu do sklejenia.

– Fotoksiążka ze wspólnymi zdjęciami, taki spersonalizowany prezent może okazać się strzałem w 10tkę!

– A może nie kupuj przypadkowo upominków i wybierz praktyczny prezent dla swoich dziadków! Porozmawiaj z nimi na temat ubezpieczenia! Na rynku ubezpieczeń wiele jest programów chroniących zdrowie i życie ubezpieczonych, ale rodzi się pytanie: co w przypadku osób starszych?

Z myślą o seniorach zostały stworzone programy ubezpieczeniowe specjalnie dedykowane osobom dbającym o bezpieczeństwo swoje jak i swoich najbliższych, które dają gwarancję spokojnego jutro. Programy te np. stanowią gwarancje dożywotniej ochrony. Spośród ofert można znaleźć także takie, które umożliwiają dodatkowe wsparcie dla osób starszych w postaci np. kompleksowego programu świadczeń opiekuńczych.

 

Niezależnie w jaki sposób obchodzi się te szczególnie piękne święta to bez wątpienia warto pamiętać o swoich dziadkach nie tylko w te dni. Z okazji Dnia Babci i Dziadka cała nasza Redakcja życzy dużo radości, zdrowia i samych pięknych chwil w tym dniu.