Hobby dla seniora

Osoby na emeryturze i w podeszłym wieku również powinny wypełniać swój wolny czas zajęciami, które sprawiają im przyjemność. W artykule przedstawiamy przykładowe zajęcia dla seniorów, które wpłyną pozytywnie na ich samopoczucie i zdrowie.

Jak znaleźć dobre hobby dla seniora?

Jeśli opiekujemy się osobą starszą, powinniśmy być wrażliwi na jego upodobania i potrzeby. Nie każdy senior ma siłę na dodatkowe aktywności. Jednak pasje i hobby bardzo pozytywnie wpływają na umysł i ciało, dlatego warto podsuwać seniorom różne propozycje, a któreś z nich być może im się spodobają.

Ciekawe zajęcia dla seniorów

Do stałego kanonu zainteresowań seniorów należy czytanie książek, robótki ręczne, majsterkowanie czy słuchanie muzyki. Czasem warto zachęcić osobę bliską do spróbowania nowego rodzaju aktywności. Propozycje z pewnością nie kończą się na poniższych, ale jest to dobry początek.

Ogrodnictwo

Popularnym hobby seniorów jest uprawa roślin i pielęgnowanie ogrodu. To relaksujące i satysfakcjonujące zajęcie, które miło wypełnia wolny czas. Warto wprowadzić rośliny do swojego otoczenia. Zaszczepki z roślin można podarować najbliższym czy sąsiadom. Wiedzą o roślinach również można się dzielić z innymi, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem.

Zajęcia komputerowe

Osoby starsze są mniej biegłe jeśli chodzi o nowe technologie i obsługę komputerów czy smartfonów. Warto skorzystać z licznych kursów komputerowych dla seniorów lub poprosić dzieci, wnuków o lekcje. Nauka korzystania z internetu przyda się do kontaktu z rodziną, znajomymi, czy czytania wiadomości.

Gry

Wszelkiego rodzaju gry planszowe, ale również gry zespołowe do gry na zewnątrz to pomysł na wspólne spędzanie czasu z rówieśnikami i rodziną. A może seniora zainteresują gry komputerowe. Oferta gier jest bardzo szeroka, każdy znajdzie coś dla siebie.

Fotografia

W każdym smartfonie teraz jest aparat fotograficzny, z którego senior może zrobić użytek. Domy kultury organizują kursy fotografii, gdzie można doskonalić swoje umiejętności.

Zajęcia plastyczne

Seniorzy chętnie sięgają po prace plastyczne takie jak malowanie, scrapbooking, tworzenie rzeźb z papieru czy filcu. Z każdego materiału można zrobić coś kreatywnego.

Carving i dekoracja ciast

Seniorom, którzy kochają gotować spodobają się zapewne wszystkie nowe techniki zdobienia ciast czy potraw. Wystarczy kupić zestaw do wykrawania wzroków z warzyw, by wyczarować kwiaty z marchewki. Natomiast z masy cukrowej można wyczarować piękne figurki na tort dla wnucząt.

Nauka języków lub gry na instrumentach

Emerytura to dobry czas, by nauczyć się czegoś nowego, na przykład języka obcego czy gry na instrumencie. Osoby podróżujące będą mogły za granicą wykorzystać swoje umiejętności językowe, więc ma to wymiar również praktyczny. Natomiast gra na instrumencie może uświetnić Wigilijny wieczór z rodziną.

Zajęcia sportowe

Każdy senior powinien poświęcić choć 15 minut dziennie na aktywność fizyczną. Może to być mniej wymagający nordic walking lub wyczynowa jazda na rowerze. Podsuń osobie starszej nowe aktywności takie jak joga, pilates, zumba, kick boxing, tai chi, judo. Każda aktywność fizyczna jest bardzo ważna, by zachować na długie lata zdrowie oraz witalność. 

Garncarstwo

Garncarstwo to nic innego jak tworzenie z gliny przedmiotów ceramicznych codziennego użytku jak np. garnki, wazony, patery. Nadal są miejsca gdzie kultywowane jest to stare rzemiosło. Wytworzone rzeczy można sprzedać na aukcji charytatywnej albo podarować w prezencie.

Moda

Emerytura to świetny moment, by poeksperymentować z modą. Osoby starsze często stają się bardziej odważne, jeśli chodzi o kolory ubrań i dodatki. Warto nauczyć się łączenia fasonów, trendów modowych i wybrać na kurs makijażu dla osób dojrzałych. Może senior czy seniorka umieją szyć albo szydełkować i stworzą własne ubrania. Być może stanie się to pasją i inspiracją dla innych osób w tym wieku.

Pasja nie ma wieku – w każdym momencie życia możemy zdecydować się na rozwijanie nowych zainteresowań i być ciekawym świata. Porozmawiajmy z naszymi bliskimi i zachęćmy ich do działania. Nawet niewielkie podjęte przez nas inicjatywy mogą sprawić, że życie bliskich nam seniorów stanie się bardziej kolorowe i ekscytujące, a oni poczują, że spędzają emeryturę tak, jak sobie to wymarzyli. Dzięki zainteresowaniom nie myślimy o problemach, chorobach czy starości. Hobby seniora to prosta forma spędzania wolnego czasu, którego większość osób starszych ma pod dostatkiem.

Jeśli szukasz ubezpieczenia na życie dla seniorów, skorzystaj ze sprawdzonej oferty GSU. Zabezpiecz bezpieczeństwo najbliższych. Szczegóły znajdziesz klikając TUTAJ.

Tagi