Internetowe Konto Pacjenta

Jak czytamy na stronie ezdrowie.gov.pl ponad 17 milionów osób korzysta już z Internetowego Konta Pacjenta (IKP). System znacznie usprawnia korzystanie z dokumentów wystawianych przez lekarzy. W artykule wyjaśniamy, jak założyć IKP i jakie korzyści ono daje.

Jak założyć IKP?

Zakładając Internetowe Konto Pacjenta zyskasz wygodny dostęp do swoich danych medycznych i zaleceń dotyczących Twoich najbliższych. Mając PESEL możesz przystąpić do rejestracji w systemie. To proste i intuicyjne narzędzie, dostępne również w wersji na smartfony. Logowanie do systemu następuje poprzez:

  • Profil Zaufany (możesz go założyć w urzędzie lub za pośrednictwem konta online w swoim banku oraz platformy Poczty Polskiej „Envelo”).
  • funkcja mojeID (konto bankowe) – klikając w logo banku, w którym posiadasz internetowe konto.
  • dowód osobisty z warstwą elektroniczną (e-dowód).

Profil Zaufany można założyć osobiście w punkcie potwierdzającym lub przez Internet. Online możesz to zrobić jeśli posiadasz internetowe konto w banku, dające możliwość założenia profilu zaufanego (wykorzystano tu to, że nasze dane w banku zostały już uwierzytelnione przy zakładaniu konta) lub masz kwalifikowany podpis elektroniczny. Wszystko trwa chwilę – wystarczy wejść na stronę profilu zaufanego (https://pz.gov.pl/pz/index), wybrać opcję: „Załóż profil zaufany online” i postępować zgodnie ze wskazówkami. Co ciekawe – profil zaufany przyda się nie tylko do dostępu do IKP. Dzięki niemu można załatwiać sprawy urzędowe przez Internet, online. Potwierdzać swoją tożsamość w Internecie, składać podpis zaufany, czyli podpis elektroniczny do sygnowania dokumentów i wniosków składanych online.

Co zawiera IKP?

IKP nazywane inaczej systemem e-pacjent służy przede wszystkim do:

  • pozyskania e-recepty SMS-em lub e-mailem — wystarczy, że podasz swój numer telefonu lub adres e-mail,
  • wykupienia leków z recepty w różnych aptekach, nie tracąc refundacji,
  • zamówienia e-recepty na stałe leki,
  • udostępniania bliskiej osobie lub lekarzowi informacji o stanie zdrowia i historii przepisanych leków
  • pozyskania danych medycznych swoich dzieci do 18. roku życia,
  • odebrania kolejnej e-recepty bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej i po konsultacji, np. telefonicznej, z lekarzem),
  • odebrania e-skierowania,
  • złożenia wniosku o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ),
  • wybierania lub zmiany lekarza/pielęgniarki lub położnej podstawowej opieki zdrowotnej,
  • pobrania Unijnego Certyfikatu COVID (UCC), który potwierdza zaszczepienie przeciw COVID19, negatywny wynik testu na koronawirusa lub fakt bycia ozdrowieńcem,
  • jeśli jesteś osobą 40+, masz również możliwość uzyskania e-skierowania na odpowiednie badania w ramach programu Profilaktyka 40 plus.

Jak działa e-recepta?

Od 2020 roku lekarze są zobowiązani do wystawiania recept wyłącznie elektronicznie (wyjątkiem są awarie systemu). Każdy, kto posiada PESEL może skorzystać z e-recepty (nie jest konieczne logowanie do IKP). Lekarz wystawia dokument w systemie e-Zdrowie i wręcza pacjentowi 4-cyfrowy kod w postaci:

  • SMS-a lub/i
  • e-maila z załączoną w PDF-ie informacją o e-recepcie, albo
  • wydruku informacyjnego.

Bezpłatny SMS oraz e-mail są wysyłane z systemu e-zdrowie tylko wtedy, gdy pacjent zalogował się na Internetowe Konto Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl i uzupełnił w zakładce „Moje konto” nr telefonu lub/i adres poczty elektronicznej.

Jeśli pacjent nie korzysta z Internetowego Konta Pacjenta (IKP) lekarz przekazuje mu wydruk informacyjny.

Zawsze można poprosić lekarza o wydruk informacyjny, powinien go wtedy otrzymać nawet jeśli ma on aktywowane IKP.

Podczas wizyty domowej, czyli w przypadku udzielania świadczenia zdrowotnego w miejscu wezwania albo w przypadku świadczenia udzielanego telemedycznie, jeśli lekarz nie ma możliwości wydania wydruku, a pacjent nie ma aktywnego IKP, należy wydać informację o e-recepcie w innej uzgodnionej postaci (np. odręczny dokument, e-mail) zawierającej co najmniej klucz lub kod dostępu do e-recepty oraz nazwę produktu leczniczego (art. 96b ust. 2 pkt 3 ustawy prawo farmaceutyczne).

Nie chcesz czekać w kolejkach do lekarzy? Wykup pakiet medyczny lub ubezpieczenie zdrowia, które gwarantuje Ci szybki dostęp do specjalistów. Dowiedz się więcej od naszego doradcy ubezpieczeniowego.

Znajdź Agenta Ubezpieczeniowego