Jak chronić się przed boreliozą?

Borelioza to poważna i trudna do wykrycia choroba, na którą możemy zachorować po ukąszeniu kleszcza. Z roku na rok liczba zakażeń wzrasta, dlatego warto wiedzieć jak się przed nią chronić oraz jak ją leczyć.

Borelioza jest wieloukładową chorobą zakaźną pochodzenia odzwierzęcego,  która objawia się najczęściej zajęciem skóry, układu nerwowego, układu ruchu oraz serca. Krętki Borrelii wywołujące zakażenie przedostają do ludzkiego organizmu przez ślinę lub wymiociny kleszcza. Im dłużej kleszcz pozostaje na skórze tym zwiększa się ryzyko rozwoju choroby. Zakażenie krętkiem Borrelia następuje nie wcześniej niż 24 do 48 godzin po wkłuciu pasożyta w skórę.

Oczywiście nie każdy kleszcz jest nosicielem choroby, jednak nie warto bagatelizować ukąszenia. Na boreliozę nie można się zaszczepić, dlatego tak ważna jest profilaktyka. By zapobiec chorobie należy wszystko robić, by do ukąszenia nie doszło (spray, zakrywająca ciało odzież, dokładna obserwacja ciała po spacerach, unikanie dotykania wysokich traw), a gdy już to się zdarzy, odpowiednio wyjąć insekta i obserwować swój organizm.

Ukąszenie przez kleszcza jest bezbolesne, dlatego wiele osób nawet nie ma świadomości, że zostało zarażone. Każdy z nas może sprawdzić czy w jego organizmie znajdują się krętki Borrelii, nawet jeśli nie ma widocznych objawów. W tym celu należy wykonać badanie serologiczne na obecność przeciwciał, ale nie wcześniej niż 3-4 tygodnie po ukąszeniu. Swoiste przeciwciała IgM pojawiają się już po upływie 4-6 tygodni od zakażenia i zanikają po około 4 do 6 miesiącach. Przeciwciała IgG można wykryć nieco później, bo dopiero po upływie 6-8 tygodni od ugryzienia przez zakażonego kleszcza. Utrzymują się przez wiele lat. Okazuje się, że około 25% ludzi ma przeciwciała, nigdy wcześniej nie chorując na boreliozę. Tylko 0,5 do 1,5% osób pokłutych przez kleszcza zachoruje.

Osoba, która została ukąszona przez kleszcza dopiero po upływie kilku tygodni może poczuć się źle. Najczęstszym objawem boreliozy jest rumień wędrujący, który pojawia się na skórze w miejscu ukąszenia przez kleszcza. To czerwone, swędzące miejsce na skórze w kształcie okręgu. Niestety może pojawiać się nawet po 3 miesiącach od ukąszenia. Gdy go zaobserwujesz zgłoś się niezwłocznie do lekarza, by skorzystać z antybiotykoterapii. Przyjmowanie antybiotyków jako profilaktyki po pokłuciu przez kleszcze nie jest zalecane. Nie ma też sensu przeprowadzanie badania kleszcza na obecność patogenów. Nawet jeśli kleszcz zawiera krętki Borrelia, w niewielu przypadkach prowadzi to do rozwoju objawów choroby.

Przebieg choroby w przypadku każdego pacjenta może być różny. Mogą występować: objawy grypopodobne, bóle mięśni, bóle serca, bóle głowy, paraliż twarzy, swędząca skóra, omdlenia, duszności, bóle stawów. Lekarz każdorazowo zleca odpowiednie badania i antybiotyki, by objawy ustąpiły. Zbyt późno zdiagnozowana, nieleczona borelioza może dawać groźne powikłania – neurologiczne, stawowe i sercowe.

Posiadając odpowiednie ubezpieczenie dla siebie i swoich dzieci zapewnisz sobie odpowiednią opiekę medyczną w przypadku zachorowania na boreliozę, w tym refundację antybiotykoterapii, organizację i pokrycie wizyt lekarskich.

  • Przeczytaj również