Twój dom czy mieszkanie, nie tylko w dzisiejszej sytuacji, ale zawsze powinien być dla Ciebie najbezpieczniejszym miejscem na całym świecie. Dlatego, aby zapewnić sobie i swojej rodzinie komfort, zaczynamy myśleć nad wyborem dobrego ubezpieczenia, które ochroni nas przed najczęstszymi szkodami. Pamiętajmy, że w obecnej sytuacji taką polisę mieszkaniową możemy bezpiecznie i wygodnie wybrać bez wychodzenia z domu.
Sprawdź koniecznie nasz krótki poradnik a dowiesz się ciekawych wskazówek, o których powinieneś pamiętać kupując polisę.
Ubezpieczenie mieszkania to jedno z tych polis, które naprawdę opłaca się mieć, jest ono dobrowolne, nie kosztuje dużo, nie jest skomplikowane, a korzyści jest mnóstwo. Najważniejsza to ta, że nie usłyszymy nigdy więcej frazy: „trzeba się było ubezpieczyć”. Zatem, aby wybrać najlepszą ofertę, trzeba w pierwszej kolejności poznać kilka faktów o ubezpieczeniu, a także zastanowić się, przed czym chcemy dokładnie chcemy chronić nasz dobytek.
Trzy podstawowe segmenty polisy mieszkaniowej to: mury, elementy stałe i mienie ruchome.
Jednak nie jest to jedyny wariant ubezpieczenia nieruchomości. Bowiem na rynku dostępne są bardziej rozbudowane polisy, które zapewniają szerszą ochronę, a także pozwalają uchronić się przed ogromnymi stratami finansowymi.
1.Porównaj uważnie oferty ubezpieczenia mieszkania.
W mieszkaniu może zdarzyć się wiele trudnych sytuacji, dlatego zawsze zwracaj uwagę na katalog ryzyk, które wchodzą w zakres ochrony. Pamiętaj, że może być on bardzo różny, a szeroki zakres ochrony ma bezpośrednie przełożenie na wysokość naszej składki, jaką będziemy musieli opłacić. Np. najważniejsze zdarzenia, od których możemy ubezpieczyć nasz dom i mieszkanie:
-pożar, zalanie, dym i sadza, trzęsienie ziemi, gradobicie, huragan i porywisty wiatr, uderzenie pioruna, osuwanie się ziemi, zapadanie się ziemi, lawina, upadek statku powietrznego, śnieg i lód, huk ponaddźwiękowy, eksplozja.
2.Zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia nieruchomości.
Znajdziesz tam szczegółowe informacje na temat ubezpieczenia mieszkania. Przy zawieraniu umowy, zwróć również uwagę na karencję, czyli czas, po którym zacznie obowiązywać ochrona z tytułu zakupionej polisy. Zazwyczaj wynosi 30 dni, natomiast pamiętaj, że wszystko zależy od zapisów zawartych w umowie.
Towarzystwa ubezpieczeniowe w swoich ofertach rozdzielają to, co jest zgromadzone na terenie twojej nieruchomości, od samego budynku czyli elementów stałych. Co to dla nas znaczy? Oznacza to, że za każdy z tych elementów, będziemy musieli opłacić osobną składkę. Do polisy można dołączyć ochronę dodatkowych pomieszczeń, które przynależą do domu np. może to być altanka czy garaż.
3.Na jaką sumę ubezpieczyć mieszkanie?
Podstawowe pytanie, które każdy z nas sobie zadaje, to od czego zatem zależy nasza suma polisy? Odpowiedź jest prosta: od zakresu ubezpieczenia, od historii ubezpieczeniowej, ale również od kondygnacji, na której znajduje się nasze mieszkanie. Dlatego koniecznie sprawdź, jak Twój ubezpieczyciel oszacuje cenę wyposażenia przy wypłacie odszkodowania. Na tym etapie jednak warto wspomnieć, co to jest wartość odtworzeniowa nazywaną nową i rzeczywista.
Wartość nowa – kwota odszkodowania ma zapewnić przywrócenie naszego utraconego lub zniszczonego majątku do stanu nowego: Jeśli Twoja lodówka niestety odmówi posłuszeństwa, to dostaniesz taką kwotę odszkodowania, by kupić nową lodówkę podobnej klasy.
Wartość rzeczywista – nasza kwota odszkodowania jest obniżona, uwzględnia stopień zużycia majątku i spadek jego wartości: Jeśli Twoja lodówka zostanie zniszczona, kwota odszkodowania będzie wynosiła tyle, ile jej wartość pomniejszona o zużycie sprzętu czyli utratę wartości.
4.Przemyśl jakie dodatki mogą Cię zainteresować:
– OC w życiu prywatnym – jest to ochrona w razie, gdy właściciel lub jego bliscy nieumyślnie wyrządzą szkodę innej osobie np. zalanie mieszkania lub szkody wyrządzone przez domowe zwierzęta,
– Assistance – to pomoc w nagłych wypadkach, np. gdy będziesz potrzebował hydraulika, ślusarza, elektryka lub szklarza, ale również może zapewnić też transport mienia i poszkodowanych w razie poważnej szkody,
– Ubezpieczenie wyposażenia posesji, chroni przed zniszczeniem czy kradzieżą z włamaniem do domu,
– Ubezpieczenie przedmiotów szklanych – możliwość ubezpieczenia różnego rodzaju szyb na wypadek stłuczenia. To ubezpieczenie chroni szyby zewnętrzne i wewnętrzne w nieruchomości np. szyby w drzwiach i oknach, akwarium, szklaną lub indukcyjną płytę kuchenną,
– Ochrona prawna, to ubezpieczenie zapewnia wsparcie w przypadku pojawienia się problemów natury prawnej np. ekipa remontowa nie wywiąże się z umowy lub kiedy ktoś skradnie Twoje dane osobowe i będzie się nimi posługiwał,
-Ubezpieczenie nagrobka – ubezpieczenie strat powstałych w wyniku kradzieży, akcji ratowniczej czy przez działania przyrody np. piorun, trzęsienie ziemi, zalanie,
– Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, gdy w wyniku nieszczęśliwego wypadku doznasz np. uszkodzenia ciała,
– Ubezpieczenie działki rekreacyjnej – takie rozszerzenie polisy chroni przed zniszczeniem czy kradzieżą z włamaniem dom letniskowy i jego wyposażenie.
Ubezpieczenie mieszkania to nie tylko ochrona domu, lecz także codzienna pomoc dla Twojej rodziny. Pamiętaj! Dobrze dobrane ubezpieczenie podniesie Wasz komfort życia.
Jeżeli do tej pory nie ubezpieczyłeś swojego mieszkania, to teraz przed zbliżającymi się świętami, gdzie większość z nas będzie spędzała je w domu to dobry czas, aby zapewnić sobie ochronę najważniejszej części naszego majątku.