Jak urządzić mieszkanie

W procesie urządzania mieszkania kluczowy jest plan. Nie warto lekceważyć przygotowań i początkowych prac, gdyż one będą rzutować na funkcjonalność i wygodę domowników. Sam fakt, że aranżacja będzie już przemyślana, a Ty poznasz dokładnie swoje potrzeby, w znaczącym stopniu ułatwi Ci zadanie.

Zawsze po podjęciu decyzji o zakupie mieszkania, po zorganizowaniu wszystkich formalności i zakupie ubezpieczenia (sprawdź tutaj), przychodzi najprzyjemniejsza część, choć czasochłonna, czyli urządzanie mieszkania. Jak przeprowadzić ten proces, by nie nadszarpnąć swoich finansów i relacji z najbliższymi? Podpowiadamy w artykule.

Aranżacja mieszkania krok po kroku

Zapewne myśląc o przeprowadzce lub remoncie przychodzi Ci do głowy głównie pomysł na aranżacje mieszkania czyli kolory, meble, dodatki. Jednak, aby przystąpić do projektowania mieszkania trzeba zadbać w pierwszej kolejności o:

  • Pomiar i rysunek
  • Nanoszenie szkiców
  • Harmonogram i kosztorys prac

Niezależnie czy korzystasz z pomocy projektantki czy architekta musisz przemyśleć układ funkcjonalny mieszkania czyli gdzie będą umiejscowione poszczególne meble i sprzęty. Weź kartkę, najlepiej papier milimetrowy i nanieś szkic odpowiadający faktycznym wymiarom pomieszczeń tylko w pomniejszonej skali. Możesz skorzystać również z darmowych aplikacji i programów do projektowania wnętrz, które znajdziesz w internecie. Zaznacz na projekcie ważne elementy w domu takie, jak planowane lub obecne gniazdka elektryczne, rury, grzejniki, klimatyzacja, wentylacja, a także wejścia do pomieszczeń, drzwi, wysokość i szerokość drzwi oraz okien. W kolejnym kroku nanieś na swój rzut meble i sprzęty. Przemyśl ciągi komunikacyjne tak, by domownicy mogli bez przeszkód poruszać się po mieszkaniu. Ułóż wszystko tak, by w łatwy sposób  było można ogrzać i przewietrzyć mieszkanie. Kolejny etap obejmuje analizę naturalnego światła w domu lub mieszkaniu. W zależności od tego, jak dużo dziennego światła wpada do pomieszczenia, będzie zależeć liczba i rozmieszczenie punktów świetlnych we wnętrzu. 

Wiele salonów z wyposażeniem łazienek czy kuchni oferuje darmowy projekt wnętrza, który na pewno pomoże obniżyć koszt i czas urządzenia mieszkania. Największym wyzwaniem zapewne jest to jak urządzić małe mieszkanie. W takim przypadku tym bardziej powyższe zasady się sprawdzą.

Jaki styl wnętrza wybrać?

Gdy już dokonasz wstępnego projektu, wybierz styl dla swojego wnętrza. Warto przejrzeć w internecie przykładowe aranżacje, by się zainspirować. Możesz stworzyć moodboard czyli graficzne przedstawienie swoich założeń. Nanieś na nim główne trzy kolory, które mają dominować we wnętrzu oraz materiały, z których mają być wykonane powierzchnie i meble. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze style we wnętrzach.

Styl minimalistyczny – charakteryzuje się prostotą, czystością i harmonią. Główne zasady to: mała ilość mebli i tekstyliów (dywanów, tapet, zasłon), brak bibelotów na półkach, biel, czerń, szarość, proste i gładkie powierzchnie. Dla kogo: dla osób praktycznych, lubiących spokój, zapracowanych (mniej sprzątania), alergików (mała ilość kurzu).

Styl skandynawski – charakteryzuje się przytulnością, ciepłem, lekkością. Główne zasady: naturalne materiały – drewno, len, bawełna, dużo poduszek, tekstyliów, dominuje biel i szarość, proste formy bez zdobień, przemyślane akcenty, dużo roślin. Dla kogo: dla osób kochających naturę, dla osób z małym budżetem, dla domatorów.

Styl industrialny – charakteryzuje się przestronnością, surowością. Główne zasady: surowe materiały – cegła, drewno, beton, szkło i metal, aluminiowe krany, duże czarne lampy lub same żarówki, stonowane barwy, szarość, ciemny kolor drewna, retro dodatki, kable. Dla kogo: nowoczesnych osób, dla młodych osób lubiących przestrzeń, dla lubiących miasto, stare fabryki.

Styl glamour – charakteryzuje się przepychem, blichtrem, luksusem. Główne zasady: masywne pikowane sofy, kolory – biel, złoto, srebro, czerń, róż, meble i dodatki na wysoki połysk, błyszczące, kryształowe żyrandole, duże lustra. Dla kogo: osób majętnych, estetów, osób, które lubią Hollywood i styl gwiazd.

Trendy wnętrzarskie 2022

Udana aranżacja wnętrza to taka, która jest praktyczna, dopasowana do potrzeb i posiada odrobinę ekstrawagancji. Nie trzeba się trzymać sztywno zasad, ponieważ wygląd mieszkania powinien oddawać osobowość domowników. Jeśli lubisz starocie lub odziedziczyłeś je po babci, włącz je do swojego wnętrza, jako dodatek będą się dobrze komponować z nowoczesnymi meblami. Zainspiruj się latami PRL i stylem mid-century czy vintage, to skarbnica pomysłów na dekoracje.  A może chcesz poczuć się w domu, jak na wakacjach? Zaproś do swojego wnętrza plecione kosze z Bali (styl boho), weneckie maski (styl art deco), japońskie czajniki (styl wabi-sabi), kotwicę (styl Hampton). Jeśli masz zdolności plastyczne to wykorzystaj je do renowacji starych mebli lub stworzenia czegoś od zera, np. stolika na kawę ze starej drewnianej skrzyni. Takie dodatki w stylu shabby chic, są teraz bardzo modne i nadają wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Jeśli lubisz blichtr i luksus sięgnij po dodatki w stylu art deco i nowojorskim, one najlepiej podkreślają status. Natomiast osobom, które już zgromadziły dużą ilość rzeczy i chcą je przenieść do nowego mieszkania, polecamy styl eklektyczny, w którym panuje duża dowolność i nie ma w nim nudy. Pobaw się kolorami, ale z umiarem, malując jedną ze ścian wyrazistą farbą. Na przykład butelkowa zieleń czy burgund nadadzą głębi i szyku, sprawiając, że dom stanie się elegancki, a jednocześnie tajemniczy. Wybierając kolor pamiętaj, że niektóre kolory (takie jak fiolet, pomarańcz czy czerwień) na dłuższą metę mogą się okazać zbyt przytłaczające. Niezależne co wybierzesz, wnętrze powinno odpowiadać Tobie i twoim najbliższym, wprowadzać Was w dobry nastrój.

Tagi