Jak walczyć z jesienną chandrą?

Coraz krótsze dni, niskie temperatury, brak słońca i ogólne osłabienie organizmu. Wszystkie te czynniki sprawiają, że stajemy się przygnębieni i zniechęceni do codziennej aktywności.

Jak sobie radzić ze spadkiem formy jesienią?

Zdrowa dieta

Odpowiednia dieta ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Ważne, by jeść dużo warzyw i owoców, ale także mięsa. Pokarmy te dostarczają nam niezbędnych minerałów i witamin, dzięki czemu wzmocnimy odporność organizmu.

Aby poczuć się lepiej, powinniśmy jeść również produkty bogate w magnez. Niedobór tego pierwiastka może prowadzić do zaburzeń depresyjnych, problemów z zasypianiem, uczucia przemęczenia, lęku i rozdrażnienia, a jego braki – do bólów głowy, skurczów i mrowienia nóg, a także wzmożonego wypadania włosów czy łamania się paznokci. Aby zapewnić sobie odpowiednią dawkę magnezu, można sięgnąć na przykład po gorzką czekoladę, kaszę gryczaną, nasiona roślin strączkowych: białą fasolę, ciecierzycę czy groch, a także orzechy laskowe.

Niezastąpionym dodatkiem, potęgującym działanie magnezu jest witamina B6. Jej niedobór (podobnie jak niewystarczająca ilość magnezu) w organizmie, może prowadzić do pogorszenia się samopoczucia, apatii, bezsenności, a także depresji. Bogatym źródłem witaminy B6 są przede wszystkim ryby, mięso, warzywa skrobiowe – głównie ziemniaki, a także banany. Cenne połączenie magnezu oraz witaminy B6 znajdziemy szczególnie w kiełkach i otrębach, soi oraz orzechach włoskich.

Świeże powietrze

Coraz krótsze dni, szarówka za oknem i większość dnia spędzana w biurze przed komputerem, utrudniają korzystanie z nielicznych słonecznych, jesiennych dni. To sprawia, że łatwiej popadamy w przygnębienie. Dlatego warto zadbać, by jeszcze przed nadejściem pochmurnych, deszczowych dni, jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu.

Ruch to zdrowie

Mimo, że jesienne chłody i deszcze nie sprzyjają aktywności, każdy najmniejszy wysiłek fizyczny korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i kondycję psychiczną. Wystarczy dłuższy spacer czy krótka przejażdżka rowerowa, by nasz nastrój się poprawił.

Życie towarzyskie

Gdy nadchodzą krótkie dni zaczynamy coraz więcej czasu spędzać w domu, a co za tym idzie ograniczamy nasze życie towarzyskie. Niestety ciągłe przebywanie w tym samym otoczeniu i wypełnianie dnia kilkoma powtarzającymi się czynnościami, wpływa negatywnie na nasze samopoczucie. Ważne, by urozmaicać codzienne życie spotkaniami ze znajomymi i przyjaciółmi. Pozwoli nam to na oderwanie się od problemów i pomoże w nabraniu dystansu.

Relaks

Przede wszystkim – wysypiaj się! Ludzie, którzy nie śpią wystarczającą liczbę godzin, zwłaszcza przez dłuższy okres, mają zwykle obniżony nastrój, a ich ogólne funkcjonowanie znacznie się pogarsza.

W uwolnieniu od nadmiernego napięcia może także pomóc skorzystanie z masażu, ciepła kąpiel z użyciem olejków eterycznych czy wieczór z dobrą książką lub filmem, które pozwolą nam oderwać się myślami od codziennej rzeczywistości.

 

Pamiętaj! Trzeba jednak rozróżnić jesienną chandrę od depresji. Chandra to stan przygnębienia, ogólne rozdrażnienie, niezadowolenie z siebie i otaczającego świata. Jest to jednakże stan, z którym najczęściej jesteśmy sobie w stanie poradzić sami. Gorzej, jeśli takie samopoczucie trwa dłużej i nic nie jest w stanie nam pomóc. Wówczas możemy mieć do czynienia z depresją, a to już wymaga pomocy specjalisty.

 

 

 

Designed by photoangel / Freepik