Koronawirus: Czy wirus groźniejszy jest dla osób z grupą krwi A? Chińscy naukowcy zbadali zależność.

Grupa krwi a zachorowania na COVID-19. Czy faktycznie nasza grupa krwi może zwiększyć podatność na zarażenie się koronawirusem? Dotychczasowe obserwacje kliniczne nad wirusem sugerują, że w najwyższej grupie ryzyka znajdują się pacjenci w podeszłym wieku, o obniżonej odporności oraz zmagający się z chorobami przewlekłymi. Teraz okazuje się, że predysponować może również grupa krwi jaką posiadamy.

Na podstawie artykułu, który został opublikowany na stronie Medrixiv.org, wiemy, że chińscy naukowcy zbadali korelacje pomiędzy grupą krwi a ryzykiem zachorowań na Covid-19. Wyniki tych badań mają charakter wstępny, jednak trzeba zaznaczyć, że badania przeprowadzono na pokaźnej próbie ponad 2173 pacjentów z potwierdzonym COVID-19 z kilku szpitali w Wuhan oraz Shenzen.

Najnowsze badania o których mowa wyżej wskazują jasno, iż grupa krwi człowieka może mieć związek z podatnością na infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 , jak również może wpływać na jej przebieg. Według przeprowadzonych analiz osoby z grupą krwi „A” są bardziej podatne na zarażenie się nowym wirusem, podczas gdy Ci, którzy mają grupę krwi „0” wydają się na niego bardziej odporni. Badanie sugeruje również, że u większego odsetka pacjentów z grupą krwi „A” choroba przechodzi w stadium ciężkie lub nawet bardzo ciężkie.
Jak wynika z głównego artykułu, wśród ludności Wuhan grupę krwi „A” ma 32,16% osób, grupę krwi „B” – 24,90%, grupa „AB” występuje wśród 9,10%, a grupę „0” posiada 33,84% ludności. Natomiast wśród zarażonych COVID-19 było 37,75% osób z grupą krwi „A”, 26,42% osób z grupą „B”, 10,03% z grupą „AB” oraz 25,80% z grupą „0”. Podobny wzorzec zauważono w regionie Shenzen.

Czego możemy być pewni to faktu, iż koronawirus zbiera żniwo w Europie i reszcie świata. Potwierdzają to statystyki z dnia 20.03.2020:

  • Koronawirus jest już w 178 krajach. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię.
  • Na świecie zanotowano niecałe 246 tys. zakażeń koronawirusem. W Chinach zachorowało ponad 81 tys. osób, w Europie najwięcej chorych jest we Włoszech ponad 41 tys.
  • W Polsce zanotowano 378 przypadków koronawirusa, najwięcej na Mazowszu – 82 przypadki. W kraju zmarło sześć osób.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

Wróćmy jednak do tematu: grupy krwi a ryzyko innych pojawiających się chorób wirusowych.
Zasadniczo wyróżniamy 4 typy grupy krwi:

  • A
  • B
  • AB
  • 0

Naukowcy od lat poświęcają czas, na badania zależności między grupą krwi, a stanem zdrowia pacjentów. Okazuje się, że osoby z określoną grupą krwi są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów czy problemów z pamięcią. Na przykład osoby, które mają grupę krwi 0, rzadziej zapadają na chorobę Alzheimera niż osoby mające inną grupę krwi, ponadto słaby układ immunologiczny u osób z grupy krwi A prowadzi do częstych stanów zapalnych, a także rozwoju chorób cywilizacyjnych, takich jak: cukrzyca lub choroby serca. Podatność na infekcje wirusowe w zależności od grupy krwi stwierdzono już wcześniej, na przykładzie wirusa Norwalk, który powodował wirusowe zakażenie przewodu pokarmowego u pacjentów. Popularne są nawet specjalne diety, które powinny stosować osoby z konkretną grupą krwi.
Grupa krwi jest stałą cechą danego człowieka, która stabilizuje się ok. 2. roku życia i już się nie zmienia.

A jak obecnie sytuacja wygląda w Polsce?

źródło:krwiodawcy.org/grupy-krwi

Czy faktycznie nasza grupa krwi może mieć związek z podatnością na infekcję koronawirusem SARS-CoV-2 i może wpłynać na jej przebieg? Jest to jednak w dalszym ciągu pewna hipoteza, która w dużym stopniu wymaga potwierdzenia w dalszych badaniach. Dlatego w tym momencie nie można tego jednoznacznie stwierdzić, aczkolwiek z pewnością jest to doskonały przykład tego, jak dużo uczymy się każdego dnia o nowym wirusie.