Koronawirus uderzył w firmy. Co zrobić gdy spowodował zwolnienia na rynku pracy?

Koronawirus infekuje nie tylko ludzi, ale też naszą gospodarkę. Wskazuje się, że podjęte wskutek epidemii ograniczenia najbardziej dotkną między innymi:
– branżę turystyczną,
– transport,
– przewoźników lotniczych,
– gastronomię,
– organizatorów imprez masowych,
– teatry i kina,
– galerie handlowe

Zatem czy pracodawca ma prawo zwolnić pracownika z powodu epidemii koronawirusa?

Pracodawca w zakresie rozwiązywania umów z pracownikami, niezależnie w jakim okresie miałoby dojść do rozwiązania umowy jest zobligowany to czynić zgodnie z prawem i mieć na uwadze zapisy umowy.

Musimy być świadomi, iż sama epidemia koronowirusa to nie wystraczający powód do wypowiedzenia umowy. Uwaga! Jednak już jej następstwa ekonomiczne, jakie zaszły w naszej firmie na jej skutek, np. odnotowanie spadku zamówień, obrotów, itp. mogą w pewnych przypadkach stanowić jedną z przyczyn wypowiedzenia.

Nazywany w mediach czarny tydzień czyli prognozowany scenariusz gdzie wiele osób z dnia na dzień straciło źródło utrzymania już niestety się pojawił. Każdy teraz zadaje te same pytania: jakie prawa przysługują osobom zatrudnionym, gdy miejsce pracy jest zamknięte?

Jedno jest pewne, sytuacja takich pracowników pozostaje w dużej mierze uzależniona od treści umowy ale również od porozumienia z pracodawcą. W przypadku tymczasowego zamknięcia zakładu pracy, w zależności od formy zatrudnienia, można:
– otrzymać wynagrodzenie przestojowe,
– ewentualnie skorzystać z zasiłku, jeżeli dana osoba utraciła pracę

Utrata pracy znajduje się na trzeciej pozycji w rankingu najbardziej stresujących sytuacji w życiu człowieka. Wyprzedza ją śmierć bliskiej osoby oraz rozwód. Dlatego pamiętaj:

  1. To nie koniec świata, ale lepiej zacznij działać. Rekrutacje dalej trwają tylko w inny sposób – online.
  2. Wykorzystaj ten czas na zainwestowanie w siebie – zdobądź nowe umiejętności, może kurs języka obcego przez skype to jednak dobry pomysł?
  3. Częstym błędem jest szukanie pracy na tym samym stanowisku. Boimy się przekwalifikowania, ale dziś to norma więc warto podjąć takie wyzwanie.
  4. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!
    Jeśli w pracy miałeś grupowe ubezpieczenie, zazwyczaj możesz je kontynuować po odejściu z firmy. Wystarczy zawrzeć indywidualnie kontynuowane ubezpieczenie. Dzięki niemu zabezpieczysz się na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. Umożliwia ono dopasowanie zakresu ubezpieczenia do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych.
  5. Szukaj również pomocy w urzędzie pracy, rejestrując się online.
    Warto pamiętać, że istnieje możliwość zarejestrowania osoby bezrobotnej lub poszukującej pracy bez wychodzenia z domu. „Osoby ubiegające się o nadanie statusu bezrobotnego lub poszukującego pracy mogą złożyć wniosek w postaci elektronicznej do właściwego powiatowego urzędu pracy, korzystając z systemu Praca.gov.pl (https://www. praca, gov.p)”

 

Jeżeli szukasz odpowiedniego dla siebie ubezpieczenia, znajdź swój najbliższy Oddział GSU: http://gsu.pl/agenci/
Nasi pracownicy służą telefoniczną informacją i pomocą, dlatego zachęcamy Państwa do kontaktu z naszymi Oddziałami bądź Infolinią 801 401 999.