Legitymacja emeryta i rencisty

Od stycznia 2023 roku wszyscy emeryci i renciści, którzy są do tego uprawnieni otrzymają Legitymację ZUS w formie elektronicznej. Od teraz mLegitymacja będzie spełniała tę samą funkcję, co karta plastikowa. Sprawdź, jak skorzystać z nowej wersji legitymacji emeryta i rencisty.

Osoby, które posiadają już kartę plastikową od ZUS będą od teraz mogły również skorzystać automatycznie z jej wersji elektronicznej. Obie wersje dokumentu – tradycyjna karta oraz mLegitymacja – spełniają taką samą funkcję i można ich używać zgodnie z preferencjami.

Natomiast osoby, które po 1 stycznia 2023 roku złożą wniosek o wydanie pierwszej legitymacji emeryta i rencisty otrzymają tylko mLegitymację – czyli wersję elektroniczną na smartfony, tablety i komputery. Nie wymaga to od nich składania żadnego wniosku ani wizyty w ZUS. Jeśli chcą posiadać również wersję tradycyjną  mogą złożyć w tej sprawie wniosek do ZUS (formularz ERL).

Wszystkie legitymacje emerytów i rencistów, które zostały wydane przed 2023 r., są aktualne, zgodnie z nadanym terminem ważności. Nowa wersja legitymacji ma ułatwić korzystanie z uprawnionych zniżek oraz upowszechnić dostęp dokumentu. Ponad 200 tys. emerytów i rencistów pobrało już elektroniczną wersję legitymacji, a najstarsza z nich ma 98 lat. 

Jak działa mLegitymacja?

Każdy emeryt i rencista może samodzielnie dodać swoją mLegitymację w bezpłatnej aplikacji mObywatel. Wystarczą do tego trzy proste kroki: zainstalowanie i uruchomienie aplikacji, kliknięcie opcji „dodaj dokument” i wybranie na liście dokumentów „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Po pobraniu można z niej korzystać na każdym urządzeniu mobilnym z dostępem do internetu (np. na smartfonie z systemem Android lub iOS), przy użyciu bezpłatnej aplikacji mObywatel.

Poniżej prezentujemy krótki film z oficjalnego konta Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, który krok po kroku wyjaśnia jak dodać legitymację w aplikacji:

Do czego uprawnia legitymacja emeryta?

Zarówno karta tradycyjna, jak i mLegitymacja dają możliwość emerytom i rencistom skorzystania z przysługujących zniżek i ulg.

Jakie korzyści płyną z posiadania legitymacji emeryta-rencisty?

  • zniżki na przejazdy komunikacją miejską;
  • zniżki na przejazdy koleją;
  • zwolnienie z części opłat za rehabilitację;
  • zniżki w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury;
  • odliczenie od podatku leków przepisanych przez lekarza na kwotę powyżej 100 zł;
  • zwolnienie z abonamentu RTV.

Oprócz ulg wymienionych w ustawie wiele aptek, placówek kulturalnych i innych lokali usługowych we własnym zakresie oferuje atrakcyjne promocje i rabaty dla posiadaczy legitymacji emeryta-rencisty. Zarówno plastikowa karta, jak i legitymacja w aplikacji mObywatel mają taką samą moc prawną.

Jeśli jesteś emerytem lub rencistą możesz również skorzystać z ubezpieczeń na życie, pakietów zdrowotnych i usług Assistance. Zapytaj doradcę GSU o ofertę.

Znajdź Agenta Ubezpieczeniowego

źródło

https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/mlegitymacja