Majowe prace w ogrodzie – zobacz, jak przygotować ogród do nowego sezonu?

W maju kwitnie w ogrodzie mnóstwo roślin. Dlatego ogród wygląda tak wyjątkowo! Poznaj nasz poradnik, co najlepiej zrobić w naszym ogrodzie podczas majowego miesiąca.

Powinniśmy być już po pierwszym wiosennym liftingu swojego ogrodu: czyszczenie i sprzątnięcie resztek po zeszłorocznym sezonie, wycinanie zeschniętych liści bylin czy też gałęzi, wyczesanie swojego trawnika również pobudzi źdźbła do szybszego wzrostu. Teraz mamy maj, najpiękniejszą polską porę roku, wszystko rodzi się do życia w naszych ogrodach. Jest to wyśmienita okazja, aby podziwiać świeżą zieleń młodych listków oraz częściej pojawiające się różnobarwne kolorowe kwiaty. To najlepszy czas na sadzenie roślin ogrodowych. Uwaga! Mogą się pojawić jeszcze w tym miesiącu groźne dla naszych roślin przymrozki. Najlepiej poczekać na drugą połowę maja, warto nawet parę dni po zimnych ogrodnikach i zimnej Zośce czyli po 12 – 15 maja.

Jako dobry start, proponujemy odpowiednio spulchnić wierzchnią warstwę gleby oraz zacząć nawozić nasze drzewa owocowe. Zaplanujmy już sadzenie roślin cebulowych i bulwiastych np. piękne begonie, galtonie czy mieczyki. Jeżeli jesteśmy zafascynowani zdrowym jedzeniem, genialnym pomysłem może okazać się swój własny ogród warzywny. Od maja z łatwością można przystąpić do wysiewu ogórków w kuwetach lub w wielodoniczkach. Co warto jeszcze sadzić w tym miesiącu? Zdecydujmy się na sadzenie rozsady pomidorów, papryki, dyni, kukurydzy, rzodkiewki, melonów czy arbuzów bądź selera. O czym pamiętać? Takie warzywa wymagają stałej pielęgnacji czyli nawadniania, spulchniania oraz odchwaszczania.

Jakie kwiaty możemy jeszcze posiać w maju? Poznaj nasz kalendarz!

  • Cały miesiąc: goździk, fasola ozdobna.
  • Do połowy maja: nagietek, słonecznik, czarnuszka, kosmos, cynia.
  • Od połowy do końca maja: nasturcja, aksamitki, stokrotka pospolita.

Jeszcze nie jest za późno, aby założyć własny zielnik ogrodowy. Co proponujemy zasiać? Zacznij od szałwii, bazylii, mięty, tymianku czy majeranu. To niezbędnik każdego ogrodnika amatora ale też wybitnego kucharza! A jeżeli marzysz o ogrodzie w stylu wiejskim, to znakomity pomysł dla Ciebie.

Nasza rada: pamiętaj, aby wokół Twojego ziołowego ogródka posadzić aksamitki, których zapach odstrasza szkodniki.

Wiosna w naszym ogrodzie jest zdecydowanie bardziej zachwycająca jeżeli mamy w nim na czym usiąść, dlatego temat sprowadza się do tarasu czy też balkonu. Jest to również idealna pora na renowacje naszej nawierzchni oraz mebli ogrodowych. Zapewne po ziemi jest im daleko od ideału. Co jeszcze mogło ucierpieć podczas tegorocznej zimy? Sprawdź też stan ogrodzenia swojej posesji. Zainwestuj w dobrą farbę bądź impregnat do elementów drewnianych i metalowych, może nie trzeba dokonać większych napraw ale przynajmniej zadbaj o odświeżenie i odpowiednią kolorystykę.

Gdy robi się cieplej w Twoim ogrodzie może wydarzyć się wiele zdarzeń losowych. Dlatego warto rozszerzyć swoją polisę mieszkaniową o zakup ubezpieczenia ogrodu. Bowiem nikt nie chce, aby jego wiosenne prace poszły na marne! Wybierz ubezpieczenie wyposażenia Twojej posesji, która chroni Twój ogród przed zniszczeniem czy też włamaniem z kradzieżą tego co się w nim znajduję. Na rynku można znaleźć również ubezpieczenie roślin ogrodowych. Taka polisa zawiera takie zdarzenia losowe jak np.: ogień, opady gradu czy śniegu, powódź, trzęsienie ziemi, dewastacji i kradzieży. Mając takie zabezpieczenie możesz liczyć od swojego Towarzystwa odszkodowanie na zakup nowych lub podobnych drzew i krzewów, które posadziłeś w swoim ogrodzie a zostały całkowicie zniszczone czy też skradzione. Dlatego nie zastanawiaj się dwa razy, szanuj swój trud włożony w pielęgnację pięknego ogrodu i posesji.