Zła dieta, brak ruchu, stres i zanieczyszczenie środowiska sprawiły, że coraz więcej osób choruje na miażdżycę. Jest to alarmujący problem społeczny, który został już nazwany chorobą cywilizacyjną. Miażdżyca prowadzi do poważnych niewydolności serca i układu krążenia i przedwczesnych zgonów. W artykule podpowiadamy, jak zapobiec miażdżycy i jakie są jej objawy.
Miażdżyca to często występująca choroba układu krążenia, która polega na nadmiernym odkładaniu się związków tłuszczowych w tętnicach. Dochodzi do zapalenia i zwapnienia ścian dużych i średnich tętnic. W konsekwencji pojawia się stwardnienie tętnic, tworzą się zakrzepy i blaszki miażdżycowe wewnątrz naczyń. Blaszki miażdżycowe składające się głównie z cholesterolu i lipidów zatykają tętnice i prowadzą do niedokrwienia narządu.
Miażdżyca jest niebezpieczna chorobą, dlatego tak ważne jest wczesne jej rozpoznanie i możliwie jak najszybsze rozpoczęcie leczenia. Nieleczona może być przyczyną dusznicy, zawału serca, tętniaków czy udaru mózgu, a tym samym może doprowadzić do przedwczesnego zgonu.
Jakie są objawy Miażdżycy?
Miażdżyca rozwija się u wszystkich ludzi, jednak objawy zwykle pojawiają się dopiero po 50. roku życia. Częściej też dotyka mężczyzn niż kobiety – u mężczyzn ryzyko pojawienia się problemów sercowo-naczyniowych wzrasta po 45. roku życia, u kobiet po menopauzie z powodu braku czynników chroniących.
Objawy miażdżycy często są nieoczywiste i długo nie dają powodów do zmartwień. Ciężko zatem zauważyć, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Odkładające się w strukturach naczyniowych blaszki miażdżycowe dają o sobie znać, dopiero wówczas, gdy znacząco wpływają na ich drożność, doprowadzając do poważnych zaburzeń krążenia. W pierwszej kolejności zaalarmować powinien nas wysoki poziom cholesterolu we krwi. Zwróć uwagę, czy nie masz zadyszki nawet po niedużym wysiłku fizycznym, bólu łydek, zwiększonej wrażliwości na zimno, uczucia drętwienia i mrowienia nóg, trudności z koncentracją, trudności z zapamiętywaniem. Te objawy również mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie miażdżycowej i warto zgłosić je lekarzowi.
Symptomy chorobowe będą różne w zależności od tego, w których częściach ciała rozwija się miażdżyca. Jeśli dotyczą one tętnic kończyn dolnych, wtedy chory będzie odczuwał ból mięśni w nogach przy chodzeniu. Może się pojawić ból w palcach lub w stopie w czasie spoczynku, który nasila się w nocy. Pojawiać mogą się zmiany martwicze i owrzodzenia.
W przypadku tętnic zaopatrujących mózg w krew, może dojść do niedokrwienia i objawów takich jak zawroty głowy, dezorientacja, niedowład, zaburzenia pamięci, zaburzenia widzenia, omdlenia, a w cięższych przypadkach nawet do udaru mózgu. Przy miażdżycy występującej w tętnicach nerkowych może dojść do niewydolności nerek i do nadciśnienia tętniczego.
Z czasem mogą się pojawić żółte zgrubienia w okolicy powiek, niewielkie guzki w ścięgnach nadgarstków czy guzki w ścięgnie Achillesa.
Zaawansowana postać miażdżycy charakteryzuje się np.:
- Bólem łydek nawet w spoczynku,
- Owrzodzeniami, a nawet martwicą tkanek w obrębie kończyn,
- Trudnościami z poruszaniem się,
- Niedowładami,
- Osłabieniem siły mięśniowej,
- Bólami nadbrzusza,
- Częstymi biegunkami,
- Utratą masy ciała,
- Bólami w klatce piersiowej,
- Zaburzeniami wzroku,
- Zaburzeniami mowy.
Jak zapobiegać miażdżycy?
Oprócz oczywiście czynników genetycznych i chorób przewlekłych, na większość czynników zwiększających ryzyko miażdżycy na szczęście mamy wpływ. Jeśli chcesz uniknąć zachorowania zmień swój styl życia na zdrowszy. Zadbaj o prawidłową masę ciała i odpowiednią dietę. Ogranicz produkty zawierające dużą ilość tłuszczów (szczególnie zwierzęcych czyli m.in. boczku, smalcu, naturalnego masła) oraz cukrów prostych, zrezygnuj z produktów wysoko przetworzonych. Zadbaj, by w twoich posiłkach było więcej warzyw i owoców, ryb morskich, produktów pełnoziarnistych i olei roślinnych. Nie pożywaj słodyczy, słodzonych napojów i tłustego mleka. Rzuć palenie i przede wszystkim zwiększ wysiłek fizyczny. Ogranicz siedzący tryb życia i codzienny stres. Tempo życia dostosuj do swoich psychicznych i fizycznych możliwości. Zastosowanie tych zmian w swoim życiu zmniejsza ryzyko zachorowania na miażdżycę nawet o 60%.
Pamiętaj, że jeśli masz cukrzycę typu 2 i nadciśnienie tętnicze, jesteś dodatkowo narażony na zachorowanie na miażdżycę. Na wzrost ryzyka rozwoju miażdżycy mają także wpływ wiek i płeć, choroby hemolityczne, które związane są z zaburzeniami krzepnięcia krwi, wrodzone wady serca i układu krążenia, jak również zanieczyszczenie środowiska naturalnego.
Niestety przyczyn miażdżycy jest wiele i zazwyczaj się nakładają, dlatego ważne jest też regularne badanie poziomu cholesterolu i glukozy we krwi.
Jak leczyć miażdżycę?
Rozpoznaniem i leczeniem miażdżycy zajmują się lekarze: kardiolog i angiolog. Diagnozowanie miażdżycy rozpoczyna się od wykonania podstawowych badań z próbki krwi i są to:
– Lipidogram, który bada poziom cholesterolu LDL, potocznie nazywanego „złym cholesterolem”, cholesterolu HDL, czyli „dobrego cholesterolu”, cholesterolu nie-HDL i trójglicerydów TG. Badanie wykonywane jest na czczo, dlatego nie należy spożywać posiłków na co najmniej 12 godzin przed pobraniem krwi. Lipidogram powinien być wykonywany regularnie przez każdą osobę powyżej 20. roku życia.
– CRP czyli ilości białka C-reaktywnego, który jest markerem stanu zapalanego. Wysokie stężenie CRP może świadczyć o miażdżycy lub o stanie zapalnym innego pochodzenia, co wymaga dalszej diagnostyki.
– Fibrynogen, którego wysoki poziom może oznaczać stan zapalny w organizmie. Zmienia on właściwości krwi i bierze udział w tworzeniu się zakrzepów w miejscach zmian zapalnych takich jak blaszka miażdżycowa. Wraz z CRP i lipidogramem traktujemy go jako marker miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych.
– Homocysteina (Hcy) – podniesione stężenie Hcy wiązane jest ze stanem zapalnym towarzyszącym miażdżycy i chorobom sercowo-naczyniowym. Wynik musi być rozpatrywany łącznie z wynikami innych badań.
– Glukoza – jej stężenie w organizmie.
Po otrzymaniu wyników lekarz może zalecić jeszcze dodatkowe badania takie, jak:
- Ultrasonografia tętnic szyjnych,
- Ultrasonografia tętnic kończyn dolnych,
- RTG klatki piersiowej,
- EKG spoczynkowe,
- Próba wysiłkowa,
- Koronografia (angiografia tętnic wieńcowych).
Przy istotnych zmianach miażdżycowych stosuje się leczenie chirurgiczne, czyli operacyjne usunięcie blaszki miażdżycowej, ominięcie zwężonego fragmentu (bypass), poszerzanie wewnątrznaczyniowe zwężonych tętnic i wszczepienie do nich stentu (wewnętrznego rusztowania).
Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie i profilaktykę, wybierz odpowiednie ubezpieczenie na życie i zdrowie oraz pakiet medyczny dla siebie i swoich najbliższych. Polisa zabezpiecza Cię finansowo i pomaga w przypadku wystąpienia choroby. Skorzystaj z oferty GSU.
Znajdź Agenta Ubezpieczeniowego
Źródło:
https://www.mp.pl/pacjent/chorobawiencowa/informacje/definicje/54556,miazdzyca