Międzynarodowe święto roweru- świętuj bezpiecznie przez cały rok

W tym roku w niedzielę 24.10 obchodzimy międzynarodowe święto roweru. Niezależnie od tego, czy twoim celem jest dbanie o zdrowie, kondycję czy ograniczanie zanieczyszczeń powietrza i hałasu, jazda na rowerze to zawsze dobry wybór. Rower to wspaniały środek transportu. Wystarczy na niego wsiąść i jechać przed siebie – nie musimy martwić się paliwem czy korkami. Warto ten dzień świętować jak najczęściej, bo jazda na rowerze to dobry sposób na dobre zdrowie i samopoczucie.

To młode święto zostało ustanowione przed dwoma laty przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Na pomysł wpisania rowerowego świata do światowego kalendarza wpadł prof. Leszek Sibilski – socjolog, wykładowca Montgomery College oraz były kolarz. Deklaracja dowodzi, że rower powinien być postrzegany jako środek wspomagający zrównoważony rozwój, umacniający edukację, promujący zdrowy tryb życia, zapobiegający chorobom. Każdego roku przybywa miłośników jednośladów napędzanych siłą mięśni. Coraz chętniej zamieniamy samochód czy autobus na rzecz roweru.

Wszyscy, niezależnie ile mają lat i jakim rowerem jeżdżą mają takie same prawa i obowiązki na drodze, które wynikają z przepisów prawa. Warto przypomnieć niektóre z nich, aby swoją jazdą nie spowodować zagrożenia bezpieczeństwa. A więc:

Przestrzegajmy dekalogu rowerzysty:

 • Zatrzymaj się przed każdym przejazdem aby upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.
 • Zsiądź z roweru podczas oczekiwania na otwarcie rogatek.
 • Zawsze stosuj się do wskazań sygnalizacji przejazdowej i znaku STOP.
 • Nie przechodź pod zamkniętymi rogatkami.
 • Nie omijaj slalomem zamkniętych półrogatek.
 • Poczekaj aż zgaśnie sygnalizacja przejazdowa.
 • Pamiętaj! Droga hamowania pociągu może wynieść nawet 1300 metrów.
 • Dbaj o bezpieczeństwo wszystkich osób, które podróżują razem z Tobą.
 • Przestrzeganie przepisów ruchu drogowego gwarantuje Ci bezpieczeństwo podczas przekraczania torów.

Przepisy rowerowe – Kodeks dla rowerzystów na 2021 rok

Zasady obowiązujące uczestników ruchu drogowego, w tym prawa i obowiązki rowerzystów, określają dwa dokumenty:

 • Ustawa z 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym,
 • Rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.

Zatem co wolno, a czego nie wolno na rowerze? O czym warto wiedzieć?

 • Pamiętaj o maksymalnej prędkość roweru
  –  Na rowerze nie wolno przekraczać prędkości 25 km/h.
 • Jakie dokumenty potrzebne są do poruszania się rowerem w zależności od wieku rowerzysty?
  – Nie potrzebujesz niczego więcej poza dowodem osobistym. Niepotrzebna jest Tobie ani karta rowerowa, ani prawo jazdy na pojazdy mechaniczne. Dotyczy to tak rowerów tradycyjnych, jak i elektrycznych.
 • Jaka jest najważniejsza zasada pierwszeństwa w ruchu drogowym?
  – Pierwsza i najważniejsza zasada : rowerzysta NIGDY nie może przejechać na rowerze przez przejście dla pieszych
 • A mandaty?  
  – Jazda bez wymaganego wyposażenia – 50 do 500 zł. Przejazd na czerwonym świetle – 100 zł. Jazda w stanie po użyciu alkoholu – 300 do 500 zł.

Ostrożność, ostrożność i jeszcze raz ostrożność. I brak pośpiechu!

Przestrzeganie przepisów pozwala nie tylko ustrzec się od mandatu, ale także sprawia, że jesteśmy znacznie bezpieczniejsi na drodze. Stosując się do regulacji prawnych nie zagrażamy sobie ani innym uczestnikom ruchu drogowego. Warto o tym pamiętać.

A wiesz, że jest ubezpieczenie rowerzysty? To wszechstronna ochrona dla każdego rowerzysty i jego roweru. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej rowerzysty chroni Cię, gdy spowodujesz szkodę na osobie lub mieniu. Polisa zadziała np. gdy zarysujesz rowerem samochód na parkingu lub spowodujesz wypadek komunikacyjny, zarówno z udziałem pojazdu jak i pieszego. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków rowerzysty uzupełniają usługi assistance, w tym m.in. pomoc medyczna, transport i opieka nad dziećmi. Często ochronę można rozszerzyć o udział w zawodach amatorskich oraz sporty wysokiego ryzyka

Bądźcie bezpieczni i czujni. Szerokości!