Mikołajki dla każdego

Każda okazja, aby podarować bliskiej osobie drobny podarunek jest dobra, dlatego nawet będąc dorosłym, wcale nie trzeba rezygnować z obchodzenia Mikołajek. Poproś swoich najbliższych o napisanie listów do świętego Mikołaja i miło spędźcie ten dzień.

Geneza Mikołajek

Mikołajki świętuje się 6 grudnia, jak się uznaje w dniu śmierci historycznej postaci świętego biskupa Mikołaja z Mitry, który pochodził z Bizancjum i żył w III wieku. Święty Mikołaj zasłynął niezwykłą szczodrością, gdyż jako urodzony w bogatej rodzinie, pomagał ubogim i potrzebującym. Istnieje wiele legend na temat tej postaci, jedną z nich jest ta o trzech siostrach. Ojciec, który miał trzy córki popadł w nędze i nie mógł zapewnić dzieciom posagu. Nie mogąc wydać ich za mąż ani utrzymać chciał je sprzedać. Mikołaj chcąc pomóc trzem siostrom w nocy wrzucał do komina ich domu worek z pieniędzmi. Monety wpadały do rajstop dziewcząt, zawieszonych na kominku – stąd współcześnie mamy zwyczaj umieszczania prezentów w skarpetach.  Święty Mikołaj zapisał się w ludzkiej świadomości jako obrońca ludzi w potrzebie i ten, który wspiera ubogich. Dużo na jego temat jest baśni, które zwykle zawierają morał. I w tym sensie Święty Mikołaj może istnieć naprawdę. Jako symbol wiary w dobrego i prawego człowieka, którym może być każdy z nas.

Historyczne obchody dnia św. Mikołaja

W czasach średniowiecza w Europie święty Mikołaj uważany był za patrona dzieci. W niektórych miastach istniał zwyczaj wybierania w ten dzień dziecięcego biskupa, który w sposób symboliczny przejmował władzę.

W XV wieku Święty Mikołaj, podobnie jak teraz, z okazji swojego święta rozdawał dzieciom prezenty. Charakteryzował się siwą brodą, nosił ze sobą pastorał. Ubrany był w mitrę i długą, czerwoną szatę biskupią. W wigilię swojego święta obdarowywał grzecznie zachowujące się dzieci ciastkami, cukierkami, orzechami i owocami. Źle zachowujące się dzieci zaś ostukiwał pastorałem.

W Polsce zwyczaj odwiedzania domów przez Mikołaja był znany już w XIX wieku. Przebrany Święty przychodził do domów razem z aniołem i diabłem, aby wręczyć grzecznym dzieciom słodycze, a niegrzecznym rózgi.

Obecnie obchodzimy Mikołajki 6 grudnia. Poprzedzone są wysyłaniem przez dzieci listu do św. Mikołaja, w którym deklarują, że były grzeczne i wypisują swoją listę życzeń prezentowych. W nocy z 5 na 6 grudnia Mikołaj zjawia się niezauważony i zostawia podarunki pod poduszką.

Mikołaj przychodzi do nas również z upominkami w Wigilię Bożego Narodzenia. Wciąż istnieją jednak regiony, gdzie prezentami w ten dzień obdarowuje Gwiazdka (Dolny Śląsk), Gwiazdor (Wielkopolska, Kaszuby i Kujawy), Dzieciątko Jezus (Śląsk), Aniołek lub Dziadek Mróz.*

Prezenty na Mikołaja

Koniecznie zapoznaj się z listami do świętego Mikołaja, które napisali Twoi najbliżsi i sprezentuj im to o czym marzą. Nietrafione prezenty i te wybierane pod wpływem chwili lądują często w koszu.

Oto lista sprawdzonych podarunków dla dorosłych:

  1. Wspólne wyjście do kina, teatru, restauracji.
  2. Karta podarunkowa do ulubionego sklepu.
  3. Świąteczny kubek.
  4. Świąteczna świeczka.
  5. Zestaw do kąpieli (jeśli obdarowana osoba ma wannę).
  6. Kapcie.
  7. Pidżama.
  8. Zestaw pościeli.
  9. Słodycze.
  10. Kosz prezentowy.
  11. Zestaw kosmetyków.

Zadbaj o swoich najbliższych nie tylko w Święta – kup ubezpieczenie na życie i zdrowie, które zabezpiecza Ciebie i Twoją rodziną. Bezpieczeństwo to najlepszy prezent!

* https://parenting.pl/zabawy-na-mikolajki