Nie kuś złodzieja w mediach społecznościowych

Popularność mediów społecznościowych – Facebooka, Twittera czy Instagrama – sprawia, że chętnie dzielimy się ze swoimi znajomymi i obserwującymi częścią naszego życia. Wiele mówi się o negatywnych skutkach takiego zjawiska, np. utracie prywatności, ale jest jeszcze jeden aspekt, a mianowicie bezpieczeństwo. Dowiedz się, jak przez aktywność w social media możesz wpaść w oko… Złodziejowi. 

Szał zakupów

Wielu użytkowników Facebooka chwali się nowymi zakupami czy kosztownymi prezentami. Może to być zdjęcie nowego, luksusowego samochodu lub biżuterii podarowanej z okazji urodzin. Złodziej nie musi być Twoim znajomym, by ze zdjęć, które lubią inni użytkownicy wyśledzić, gdzie mieszkasz czy pracujesz. Musisz wiedzieć, że nawet nie fotografując dokładnie tych przedmiotów, złodziej wypatrzy okazję. Wystarczy zwyczajne zdjęcie przedstawiające, w jaki sposób spędzasz wolny czas, np. podczas słuchania muzyki na nowoczesnym sprzęcie audio, gry na komputerze czy jazdy na kosztownym motocyklu. Z Twoich aktywności dowie się, w jakich godzinach pracujesz i nie przebywasz w mieszkaniu, aby mieć pewność, że nie zastanie Cię na miejscu.

Wakacje, czas start!

Odliczanie dni do wakacji czy zameldowanie się na lotnisku to dla złodzieja świetny znak! Wie dokładnie, kiedy wyjeżdżasz, a może nawet dowiedzieć się, kiedy kończy się Twój urlop. Jeżeli ponadto opublikowałeś ogłoszenie, w którym poszukujesz osoby do podlewania kwiatów lub odwiedzenia kota, to po prostu informujesz złodzieja, że nikogo nie będzie w Twoim mieszkaniu.

Wielka przeprowadzka

Publikowanie wiadomości dotyczących zakupu nowego mieszkania czy wynajęcia domu pod miastem również może wzbudzić zainteresowanie osób trzecich. Jeżeli dodatkowo napiszesz więcej szczegółów, np. o terminie przeprowadzki czy doglądaniu remontu wieczorami, to wiedz, że podajesz informacje niezbędne złodziejowi do wybrania dogodnego dla niego terminu kradzieży. Przebrani za pracowników firmy przewozowej złodzieje wynoszący Twój dobytek nie zwrócą przecież takiej uwagi sąsiadów, skoro wiedzą oni, że się wyprowadzasz.

Nie bez powodu często używa się powiedzenia, że okazja czyni złodzieja. Jak widzisz, taką okazją może być zwykły post na Facebooku czy zdjęcie na Instagramie. Pamiętaj więc, by rozważnie publikować treści o sobie i uważnie korzystać z social media.