OC w wynajmowanym mieszkaniu

Najczęściej mieszkania wynajmują studenci oraz młodzi ludzie, dopiero rozpoczynający dorosłe życie, ale nierzadko są to rodziny z dziećmi, których nie stać na zakup własnego lokum. Myśląc, że właściwą gwarancją jest zapłata kaucji, nie przejmują się ewentualnymi zniszczeniami i szkodami. Niestety, takie myślenie jest zgubne zarówno dla wynajmującego, jak i właściciela. Ratunkiem po raz kolejny okazują się oczywiście ubezpieczenia.

W przypadku, gdy najemca w wynajmowanym mieszkaniu zamontował stałe elementy, np. kafelki, podłogi, drzwi, może je ubezpieczyć tak samo jak wszelkie ruchomości, czyli meble, sprzęt elektroniczny, odzież. Niemożliwe jest jednak ubezpieczenie murów, co może uczynić wyłącznie właściciel lokalu mieszkalnego.

Dobrym pomysłem jest wykupienie przez wynajmującego ubezpieczenia OC w życiu prywatnym które sprawdzi się nie tylko przy wynajmie. Należy pamiętać jednak o wykupieniu rozszerzenia, obejmującego odpowiedzialność za szkody powstałe z tytułu najmu. Nie ma wtedy możliwości, by ubezpieczyciel nie zrekompensował szkód, jakie zaistniały w wynajmowanym lokalu mieszkalnym. A może to być przypadkowe zalanie sąsiada z dołu, czy zniszczenie mebli właściciela przez domowego zwierzaka.

O OC powinien również pomyśleć właściciel nieruchomości, bowiem nawet przebywając z dala od swojego lokum, odpowiada on za powstałe straty. Do jego obowiązków należy dbanie o ogólny stan mieszkania, zawarte w nim instalacje i urządzenia, które pozwolą użytkowanie lokalu przez najemcę. Wówczas, gdy zły stan instalacji doprowadzi do awarii, to za szkody odpowiadać będzie oczywiście właściciel, ale wykupując odpowiednią polisę OC, koszty naprawy poniesie ubezpieczyciel.

I jeszcze jedno ubezpieczenie, przydatne zarówno dla właściciela i najemcy – assistance. Jego zaletą jest po pierwsze oszczędność czasu, gdyż zamiast nas to ubezpieczyciel zajmie się poszukiwanie fachowca, który usunie powstałą usterkę, np. zepsuty kran. Z drugiej strony nie należy zapominać o oszczędności pieniędzy – wykupienie polisy zapewniającej pomoc specjalisty jest po prostu tańsze niż każdorazowa zapłata za usługę.

Tagi