Oszustwa internetowe – nie daj się oszukać!

Ofiarą oszustwa może zostać każdy, kto nie stosuje się do zasad bezpieczeństwa w Internecie. Można tego uniknąć, chociażby zgłębiając swoją wiedzę na temat technik scammerskich. Jednak warto robić to systematycznie. Dlaczego? Kiedyś scammerzy oszukiwali pisząc tradycyjne listy. Dziś listy zastąpiły maile, SMSy czy komunikatory internetowe.

Internet na dzień dzisiejszy to medium, w którym przeplata się świat realny z wirtualnym, życie zawodowe i prywatne. Granica jest coraz cieńsza i zaczyna się zacierać. Postęp cywilizacyjny zmusza nas do pogodzenia się z „częściową wirtualizacją” naszego życia – wymiana informacji, rozrywka, zakupy, bankowość. Praktycznie wszystkie aspekty realnego świata mają swój oddźwięk w cyberprzestrzeni.

Przestępcy wyspecjalizowali się w wykorzystywaniu naszych emocji związanych z ekstremalnymi sytuacjami. Spoofing, phishing to już klasyka gatunku, jeżeli idzie o oszustwa. Wciąż przyjmowane są zgłoszenia o oszustwach lub próbach wyłudzenia danych bankowych, a tym samym pieniędzy z konta. Oszuści prześcigają się w sposobach i scenariuszach, próbując okraść swoją ofiarę. Kto z nas nie otrzymywał SMS-ów z informacją i linkiem do strony portalu zakupowego albo kurierskiego.

Najprościej mówiąc, phishing [czyt: fiszing] to metoda oszustwa, która polega na podszywaniu się pod znaną ofierze instytucję lub osobę, po to by: wyłudzić cenne informacje zainfekować urządzenia, z których korzysta, złośliwym oprogramowaniem nakłonić ją do podjęcia określonych działań. Choć phishing traktuje się jako oszustwa internetowe, to musisz wiedzieć, że do przeprowadzania ataków przestępcy wykorzystują wszelkie kanały komunikacji.

Najczęściej posługują się:

  • Wiadomościami e-mail
  • SMS-ami
  • Komunikatorami takimi jak Messenger czy WhatsApp
  • Wiadomościami prywatnymi wysyłanymi za pośrednictwem mediów społecznościowych
  • Rozmowami telefonicznymi

Dlaczego dajemy się oszukać?

Oszustwo socjotechniczne to pojęcie związane ze szczególnym typem oszustw. Technika ta polega na wykorzystaniu zaufania ofiary w celu bezpośredniego wyłudzenia danych lub pieniędzy. Poszkodowany przez zastosowaną na nim manipulację przekazuje swoje dane dobrowolnie.

Istnieje wiele możliwości internetowych przekrętów. Oszuści wykorzystują socjotechniki, czyli zasady wywierania wpływu na innych, aby dokonać fraudów, realizując plany na nieuczciwy zysk. Wywierają presję oraz wpływają na emocje nieświadomych tego osób w celu wzbogacenia się.

Co zrobić, gdy podejrzewasz, że wiadomość jest fałszywa?
Do czasu aż nie upewnisz się, że wiadomość jest prawdziwa:

  • nie klikaj w żadne linki
  • nie odpowiadaj na wiadomości
  • nie otwieraj załączników

Co zrobić, gdy jednak doszło do oszustwa?

  • Najważniejsze! Należy poinformować jak najszybciej administratorów ds. bezpieczeństwa danego serwisu.
  • Powinno zawsze się zachowywać wszystkie dokumenty związane z transakcją tj. dowód przelewu na konto bankowe, korespondencję mailową, itp. jak również całą korespondencję ze sprzedawcą.
  • Należy zachować zapisy rozmów poprzez komunikatory internetowe, SMS-y.
  • Należy zgłosić się wraz z powyższymi dokumentami do najbliższej jednostki Policji.
  • Gdy doszło do oszustwa na aukcji internetowej, należy skompletować następujące dane: datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną kwotę, nick sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mail, sposób kontaktu ze sprzedającym – jego e-mail, nr telefonu, adres, sposób dokonania zapłaty – przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem.

*Opracowano na podstawie -(Kompendium – Biuro d/w z Cyberprzestępczością KGP)

Nie tylko dorosły może paść ofiarą oszustwa internetowego, w internetowym oceanie coraz częściej dają się złapać na haczyk nasze dzieci.

Jak chronić młodsze pokolenie w sieci?

W dzisiejszych czasach spora grupa dzieci najchętniej spędza czas przed ekranem komputera czy telefonu. Coraz więcej rodziców odczuwa strach przed tym, co w Internecie mogą znaleźć ich dzieci. Obawy te nie są niestety bezpodstawne.
O uzależnieniu od Internetu bądź mediów społecznościowych szerszej mówimy w tym artykule –

A jeżeli chcesz poznać niebezpieczeństwa jakie czyhają na dziecko w sieci oraz jak chronić przed nimi potomstwo zapraszamy do tych artykułów –
https://gsu.pl/fake-newsy-sexting-w-sieci-cyberprzemoc-jak-chronic-nasze-dzieci-w-sieci/ 

lub

Każdy rodzic zadaje to pytanie: czy można się przed tymi zagrożeniami ustrzec i zabezpieczyć dziecko? Wykupując ubezpieczenie NNW edupolisa.pl obejmujemy dziecko ochroną również w Internecie.

Co zyskujesz?

  • założenie blokady rodzicielskiej
  • organizacja ID monitoringu
  • wsparcie w ochronie reputacji internetowej
  • pomoc psychologa