Przepisy na stoku – czy znasz prawo narciarzy?

Bezpieczeństwo na stoku narciarskim – o czym musimy pamiętać, zanim wyjedziemy na stok? To pytanie dotyczy wszystkich, zarówno początkujących, jak również bardzo dobrze jeżdżących narciarzy. Chociaż tegoroczna zima ich nie rozpieszcza, to nie oznaczy, że pasjonaci nart mogą pozwalać sobie na istne szaleństwo na stokach. Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie staranne zaplanowanie i odpowiednie przygotowanie się do wyjazdu na narty lub snowboard.

Każdy pasjonat śnieżnego sportu gdy zna już termin wyjazdu, przeważnie w pierwszej kolejności planuje trening przygotowawczy. Jedni uważają, że najlepszym rozwiązaniem będzie zapisanie się na zajęcia fitness, a inni sądzą, że pomocny może się okazać jedynie trener personalny, aby wzmocnić konkretne partie mięśni. Kolejnym etapem, zanim wyjedziemy na narty będzie przygotowanie odpowiedniego sprzętu narciarskiego. Musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na odpowiedni kask, kijki, dobrze nasmarowane deski jak również na odpowiednią odzież narciarską.

No właśnie, czy po tych wszystkich czynnościach pamiętamy jeszcze o przypomnieniu sobie i swoim pociechom przepisy, które panują na stokach narciarskich? Co roku podczas zimowego sezonu w polskich górach dochodzi do około 3 tysięcy wypadków z udziałem narciarzy. Jaka jest przyczyna tak wielkiej liczby wypadków? Czy mowa tutaj o niedostatecznych umiejętnościach połączonych z brawurą czy jednak brak wiedzy na temat, zasad zachowania się na stoku?

Tutaj z pomocą przychodzi Komitet Prawniczy FIS (Międzynarodowej Federacji Narciarskiej), który opracował zbiór zasad mających na celu poprawę bezpieczeństwa na stoku i w efekcie ograniczenie liczby wypadków. Zasady te obowiązują na terenie całego świata, więc możemy spotkać się również z taką nazwą dokumentu: „Międzynarodowy Dekalog Narciarza”. Dlatego niezależnie czy wyjeżdżasz do Włoch, Austrii czy też do Szczyrku, przypomnij sobie kilka zasad przed wyjazdem!

  1. Miej wzgląd na inne osoby.
  2. Panuj nad prędkością i sposobem swojej jazdy.
  3. Wybierz najlepszą, właściwą opcję trasy zjazdu.
  4. Ostrożnie wyprzedzaj na stoku.
  5. Włączaj się do ruchu z głową, nawet po chwilowym zatrzymaniu się na trasie.
  6. Umiejętnie się zatrzymuj.
  7. Bezpiecznie podchodź i schodź, najlepiej tylko poboczem trasy.
  8. Przestrzegaj znaków narciarskich.
  9. Zadbaj o innych, pamiętaj, że masz obowiązek nieść pomoc poszkodowanemu.
  10. Okaż dokument niezależnie od tego, czy jesteś świadkiem, sprawcą czy poszkodowanym w wypadku – nie bądź anonimowy.

 

 

Zatem jakie są najczęstsze pytania narciarzy, którzy planują zimową wyprawę w te ferie?

 

  1. Na terenie większości kompleksów pojawiają się bary, w których serwowane są przeróżne alkohole. Czy po spożyciu chociaż jednego grzańca będziemy mogli w dalszym ciągu bezkarnie szusować na nartach?

– NIE

Zapamiętajmy, że jazda na nartach jak również na snowboardzie pod wpływem alkoholu lub pod wpływem środka odurzającego jest zabroniona! Przypominamy, narciarzom pod wpływem alkoholu grozi mandat w wysokości nawet do 5 tysięcy zł.

Uwaga! Policja ma prawo sprawdzić trzeźwość w każdej dowolnej chwili, a nie tylko wtedy, gdy dojdzie do wypadku na stoku.

Podstawa prawna

Art. 30 ustawy z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich (Dz.U. z 2011 r. nr 208, poz. 1241 ze zm.).

 

  1. Czy nasze pociechy, które uważają, że już nie są dziećmi bo maja 15 lat, pozwalamy na jazdę bez kasku?

– NIE
Pamiętajmy o swoim bezpieczeństwie jak również swoich najbliższych! Wkładajmy kaski na głowy niezależnie od wieku, aczkolwiek istnieje przepis, w którym jasno opisane jest, iż na stoku w Polsce, kask muszą zakładać dzieci i młodzież, która nie ukończyła 16 roku życia. Miejmy również na uwadze fakt, że obsługa również ma prawo nie wpuścić młodego człowieka bez kasku ochronnego na stok.

Podstawa prawna

Art. 29 ustawy z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich (Dz.U. z 2011 r. nr 208, poz. 1241 ze zm.).

 

  1. Na popularnych stokach wśród narciarzy często można dostrzec ratownika GOPR lecz na niektórych zdarza się to rzadko. Czy na każdym stoku musi być zatrudniony ratownik?

–  TAK
Oczywiście! Zarządca stacji narciarskiej ma obowiązek zatrudnić oraz zapewnić dyżury ratowników, którzy posiadają zezwolenie od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji np. ratownicy : TOPR, GOPR lub inne insynuacje.

Podstawa prawna

Art. 32–35 ustawy z 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich (Dz.U. z 2011 r. nr 208 poz. 1241 ze zm.).

 

  1. Czy jadąc na narty nawet na polski stok, warto wykupić ubezpieczenie?

– TAK
Warto wiedzieć, że pomoc ratowników poszkodowanym na polskim stoku jest całkowicie bezpłatna. Natomiast warto pamiętać, że narciarz odpowiedzialny jest również za złe działanie swojego sprzętu, które może się przyczynić do groźnego wypadku, mogący mieć wpływ na bezpieczeństwo osób trzecich. Dlatego zadbajmy o to, aby nasza polisa zawierała takie elementy jak: ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej czyli OC, ochronę sprzętu narciarskiego oraz pokrycie kosztów leczenia i transportu medycznego.

Uwaga!

Coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych za dodatkową opłatą umożliwia rozszerzenie zakresu naszej polisy narciarskiej o tak zwaną klauzulę alkoholową – tutaj możesz dowiedzieć się więcej na ten temat.

 

 

Dlatego Drodzy Czytelnicy – miłośnicy zimowego sportu, życzymy Wam udanego urlopu w zbliżające się ferie zimowe, ubitego śniegu po pachy, niezatłoczonego stoku oraz alarmujemy o wzmożoną uwagę i zachowanie bezpieczeństwa!