Przerwa w ubezpieczeniu OC i AC – co ze zniżkami?

Sprzedałeś samochód i przez pewien czas nie ubezpieczałeś auta? A może przebywałeś za granicą?

Przerwa w OC przewidziana jest przez każdego z ubezpieczycieli, którzy wychodzą naprzeciw potrzebom klientów i rozumieją sytuacje, kiedy brak samochodu wiąże się z zawieszeniem zobowiązań.

Nawet po kilkuletniej przerwie nie musisz tracić zniżek za bezszkodową jazdę. Wystarczy wybrać firmę ubezpieczeniową, w której Twoje dotychczasowe zniżki nadal będą honorowane.

Żadne przepisy nie regulują kwestii przyznawania lub odbierania ulg za bezszkodową jazdę. Dlatego zdarzają się  sytuacje, w których agent jednej firmy zarzeka się, że po dwuletniej przerwie w OC nie przysługują Ci żadne bonifikaty, a przedstawiciel innego ubezpieczyciela zaoferuje Ci 60% zniżki.

Większość towarzystw przyznaje zniżki na podstawie historii ubezpieczenia właściciela pojazdu – nawet do 10 lat wstecz. A więc nawet po kilku latach przerwy w OC (przy założeniu, że wcześniej posiadałeś długoletnią historię bezszkodowej jazdy), masz szansę na zachowanie dotychczasowych pełnych zniżek.

Zanim wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe przedstawi Ci ofertę OC i AC, będziesz musiał odpowiedzieć na poniższe pytania:

  • od ilu lat kupujesz polisy dla swoich pojazdów?
  • czy w tym okresie były polisy krótsze niż 12 miesięcy?
  • kiedy i jak długo trwała przerwa w OC?

Pytania, dotyczące Twojej historii ubezpieczenia będą zależeć od sposobu naliczania zniżek w każdym towarzystwie. Niektórych ubezpieczycieli interesuje na przykład wyłącznie liczba pełnych lat bezszkodowych, inni natomiast sumują nawet kilkumiesięczne lub krótsze polisy i doliczają za nie dodatkowe zniżki.

Niektórzy ubezpieczyciele uzależniają również swoją strategię liczenia zniżek od ulgi, jaką klient posiadał przed przerwą w ubezpieczeniu. Klienci, którzy legitymowali się maksymalnymi upustami przed okresem ubezpieczeniowej bezczynności, mogą liczyć na ulgowe traktowanie.
Towarzystwa ubezpieczeniowe weryfikują historię OC i AC swojego klienta w bazie UFG. W przypadku niepełnych polis, cena OC jest najczęściej wyliczana indywidualnie.

Pamiętaj również, że ubezpieczyciele mogą w dowolnym momencie zmienić zasady ustalania zniżek/zwyżek za bezszkodowość/szkodowość.

 

Którego ubezpieczyciela wybrać w przypadku przerwy w OC lub AC?

Jest bardzo prawdopodobne, że najkorzystniejszą ofertę zaproponuje firma ubezpieczeniowa, która zachowa wszystkie lub większość wypracowanych przed przerwą zniżek. Jeśli jednak Twoje ulgi wcześniej nie były zbyt duże (np. miałeś ich tylko 10%), może nastąpić sytuacja, że tańszy będzie ubezpieczyciel, który nie uwzględni żadnego rabatu.

W przypadku ubezpieczenia OC powinieneś patrzeć w pierwszej kolejności na cenę, bo lepiej wybrać towarzystwo, które proponuje mniej zniżek ale niższą cenę niż to z droższą polisą, ale większą bonifikatą za bezszkodowość. Jeśli kupujesz autocasco, obok ceny patrz również na zakres proponowanej ochrony ubezpieczeniowej. Nie koncentruj się na samej kwestii przyznanych czy uznanych zniżek i nie szukaj na siłę firmy, która na przykład przeniesie ulgi z OC na AC, jeśli lepszą ofertę zaproponuje inny ubezpieczyciel.

Są też zakłady ubezpieczeń, które honorują zniżki współmałżonka (jeśli jest wspólnota majątkowa), nawet jeśli nie jest on wpisany w dowód rejestracyjny. Należy wówczas najczęściej wypisać/podpisać odpowiednie oświadczenie i można korzystać ze zniżek współmałżonka.

Przed wyborem ubezpieczenia porównaj zatem oferty w kilku towarzystwach i wybierz to, które zaproponuje najatrakcyjniejsze warunki.

 

Szukasz dopasowanego do swoich potrzeb ubezpieczenia? Skontaktuj się z najbliższym oddziałem GSU: http://gsu.pl/agenci/