Przygotuj swój dom na przyjście dziecka – poznaj wskazówki, o których musisz pamiętać przed narodzinami pociechy!

Przyjście na świat dziecka przewraca Wasz świat do góry nogami? Z pewnością cały dom! Przyszli rodzice podświadomie chcą przywitać swojego bobasa w najlepszym stylu, dlatego całkowicie uargumentowana jest nagła chęć wysprzątania całego domu lub nawet zmiany wystroju wszystkich wnętrz. Bowiem powiększenie rodziny to niezwykle ważne i oczekiwane z niecierpliwością wydarzenie, nie tylko przez rodziców dziecka ale z pewnością przez całą najbliższą rodzinę.
Dlatego koniecznym krokiem tuż po zapisie się do szkoły rodzenia, zwiedzeniu miejsca gdzie będziecie rodzić oraz rozmowy z personelem jak również zaplanowaniem trasy do szpitala będzie przygotowanie całego domu na przyjście Waszego malucha! Przecież to jedna z naszych najważniejszych ról w życiu, dlatego trzeba się do niej jak najlepiej przygotować się, aby opieka nad noworodkiem była sprawna i dobrze zorganizowana, ale przede wszystkim bezpieczna i funkcjonalna.

Czy Wasz dom jest gotowy na powitanie noworodka? Poznaj nasze wskazówki, o których powinieneś pamiętać, jak przystosować dom do potrzeb niemowlaka oraz dowiedz się, jakie zmiany wprowadzić, żeby otoczenie Waszego dziecka było bezpieczne.

Kącik dla maluszka!

Myślicie, że nadeszła najwyższa pora przygotować dziecięcy kącik? Wielogodzinne przeglądanie inspiracji w Internecie, jak ma wyglądać wymarzony pokoik dziecka już Wam się śni po nocach? Bez obaw! Tuż po porodzie, najpotrzebniejsze sprzęty, które przydadzą się w takim pokoiku to łóżeczko, przewijak, komoda na ubranka, lampka nocna czy też fotel do karmienia. O zakupie pozostałych zabawek, akcesoriów czy zadbaniu o szczegóły aranżacji możecie pomyśleć w późniejszym terminie.

Od czego więc zacząć zakupy?

Miejsce spania dla niemowlaka – łóżeczko. Rodzicu! Nie należy kierować się tylko estetyką, ale przede wszystkim wysoką jakością jego wykonania. Pamiętaj również, aby łóżeczko dziecka nie stało bezpośrednio przy grzejniku lub przy oknie. Innym i zarazem bardzo wygodnym rozwiązaniem jest łóżeczko dostawne do łóżka rodziców.  A może skusi Was jeszcze trzecia opcja, która stała się nie tylko modnym trendem, ale przede wszystkim bezpiecznym miejscem do spania – kosz mojżeszowy. Jest to niezawodne miejsce do spania, poza tym wygodne i co dla rodzica ważne – przenośne! Dobrym rozwiązaniem okaże się dla rodzin, które mają sypialnię na innym piętrze niż np. kuchnię.

Zadbaj również powietrze w otoczeniu dziecka.

Bez względu na to czy na początku decydujemy się, aby nasze maleństwo spało w sypialni rodziców czy też urządzamy oddzielny pokoik, musimy koniecznie zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza jak również zrezygnujmy z puszystych dywanów. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakup nawilżacza powietrza i umieszczenie go w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko.
Pamiętaj! Nie stosuj odświeżaczy powietrza podłączonych do kontaktu lub w sprayu – może pojawić się u pociechy alergia bądź podrażni to delikatną śluzówkę malucha.

Bezpieczny dom dla dziecka.

Tuż przed narodzinami potomka, coraz częściej myślimy o jego bezpieczeństwie. Szukamy w sklepach wszelakich zabezpieczeń: blokad do szafek, osłonek na kanty mebli, zaślepki do gniazdek czy też mnóstwo innych zabezpieczeń, które mogą uchronić maluszka przed urazami. Lista rzeczy, które musisz kupić nie ma końca. Spokojnie! To wszystko będzie nam co prawda bardzo potrzebne, ale dopiero gdy dziecko zacznie pełzać, siadać i raczkować, więc zakup wszelakich zabezpieczeń możemy odłożyć na inną chwilę.  Jeżeli jednak planujemy przemeblowanie bądź remont przed narodzinami dziecka to pamiętajmy o takich rzeczach:

– Blokada drzwi. Taką blokadę umieszcza się na górnej krawędzi drzwi albo przy zawiasach po to, aby Twoja pociecha nie przycięła sobie palców.

– Jeżeli mamy dwupoziomowe mieszkanie, w którym znajdują się schody, warto zamontować bramkę ochronną.

– Pamiętajmy o solidnym przymocowaniu wszystkich regałów i witryn, gdyż mogą zostać wykorzystane przez dziecko podczas pierwszych jego kroczków jako podpora lub obiekt do wspinaczki.

– A w łazience? Koniecznie przymocuj specjalne uchwyty, które ułatwią dziecku wychodzenie z wanny i uniemożliwią mu poślizgnięcie się.

Dom gotowy, a mama?

Wydaję się Wam, że to ostatni dzwonek na spakowanie torby do szpitala. W torbie muszą się znaleźć rzeczy dla dziecka i dla mamy.  Co prawda nikt nie posiada uniwersalnej listy wyprawkowej, dlatego przygotowaliśmy naszą listę jako małą podpowiedź, ponieważ każda z mam musi stworzyć swoją własną, która uwzględni indywidualne upodobania.

Co zatem powinno się znaleźć w torbie?

Rzeczy dla dziecka

  • ubranka na pobyt w szpitalu (body, koszulki, pajacyki, śpioszki)
  • ubranko na wyjście ze szpitala, rożek niemowlęcy lub kocyk dla niemowlaka
  • pieluszki jednorazowe w rozmiarze 0+, pieluszki tetrowe lub muślinowe
  • chusteczki nawilżające
  • krem na odparzenia
  • ręcznik do kąpieli

Dokumenty i wyniki badań – miej przy sobie, gdy pojawisz się w szpitalu. To punkt obowiązkowy. Co będzie potrzebne? Dowód osobisty, NIP pracodawcy, karta ciąży i aktualne wyniki badań.

Jeszcze kilka formalności i jedziemy do domu 🙂

Co zrobić w pierwszej kolejności? Dużo rodziców o tym zapomina! Noworodka trzeba zarejestrować w Urzędzie Gminy właściwym dla szpitala, w którym mama z dzieckiem przebywali, a nie ich miejsca zamieszkania. Wtedy nasze dziecko otrzyma akt urodzenia i nr PESEL. Kiedy już maluch oficjalnie jest członkiem rodziny, trzeba go ubezpieczyć.

Pamiętaj! Ubezpieczenie dziecka przez rodzica to procedura, która rozpoczyna się tuż po urodzeniu dziecka. Od 2013 roku za niedopełnienie obowiązku, jakim jest ubezpieczenie niemowlaka grozi kara grzywny. Tak, oczywiście w Polsce wszystkie dzieci są objęte państwową ochroną zdrowia, niemniej jeśli rodzice pracują i jest taka możliwość warto dopisać malucha np. do swojego ubezpieczenia. Dlatego, jeśli rodzice posiadają dodatkowe ubezpieczenie, po urodzeniu się dziecka powinni skontaktować się ze swoim towarzystwem ubezpieczeniowym.