Zapotrzebowanie kobiet na składniki mineralne i witaminy jest bardziej zróżnicowane niż u mężczyzn i zależy od różnych okresów w życiu. Suplementy są pomocne w walce z niedoborami i sprawiają, że czujemy się lepiej. Jednak zanim udasz się do apteki, dowiedz się, po jakie witaminy powinny sięgać kobiety oraz w jakich przypadkach warto zdecydować się na suplementację.
Zanim kupisz reklamowane suplementy wykonaj badania i sprawdź poziomy poszczególnych składników. W pierwszej kolejności warto sprawdzić poziom: żelaza (oraz ferrytyny), B12, D3, wapnia, magnezu, fosforu, sodu i potasu, kwasu foliowego. Suplementacja powinna odzwierciedlać realne zapotrzebowanie organizmu. Oczywiście odpowiednie żywienie powinno być na tyle zróżnicowane, by dostarczać nam potrzebnych minerałów. Jednak suplementy mogą szybciej i skuteczniej zwalczyć nasze niedobory.
Kiedy przyjmować suplementy?
Zapotrzebowanie na witaminy u kobiet zwiększa się szczególnie podczas:
• ciąży i karmienia piersią;
• przekwitania;
• stosowania diet odchudzających;
• leczenia chorób przewlekłych;
• regularnego wysiłku fizycznego.
Jeśli zażywasz kompleks witamin zwróć uwagę na dawki poszczególnych składników. Nawet suplementy w ciąży i przed ciążą się różnią, to pokazuje jak ważna jest ilość zawartych w suplemencie witamin.
Jakie minerały przyjmować?
Magnez – warto go przyjmować codziennie, gdyż wpływa pozytywnie na koncentrację, sen, niweluje zmęczenie. Dba o pracę układu odpornościowego, nerwowego, mięśniowego, zmniejsza ryzyko rozwoju astmy i cukrzycy, dobrze wpływa na serce. Co ważne, nie można go przedawkować. Regularnie przyjmowany magnez poprawia jakość życia. Spowoduje, że nie będą łapać cię skurcze, wyregulują się reakcje biochemiczne w organizmie, zmniejszy się ryzyko wystąpienia problemów z sercem i ciśnieniem, odpuszczą migreny.
Żelazo – należy go przyjmować w niewielkich dawkach, jedynie przy niedoborach czy stwierdzonej przez lekarza anemii zwiększa się podawaną ilość. Żelazo nie tak łatwo dostarczyć organizmowi ze względu na różne możliwości wchłaniania i przyswajania go. Kobiety szczególnie mające obfite menstruacje powinny badać poziom żelaza. Jeśli często czujesz się zmęczona, boli cię głowa, nie masz na nic siły, zaczęły wypadać ci włosy – suplementuj żelazo.
Wapń – to ważny składnik, zwłaszcza dla kobiet w okresie menopauzy, gdy w organizmie spada poziom estrogenu i zmniejsza się ilość wapnia. To może prowadzić do osłabienia stawów i kości, których masa i gęstość zmniejszają się u kobiet po 40-tce. Skończyć się to może między innymi osteoporozą. Poza tym badania pokazują, że jego suplementacja może zmniejszyć ryzyko rozwoju miażdżycy.
Biotyna – to witamina z grupy B (nazywana też witaminą B7 lub witaminą H), jest przyjmowana przez kobiety ponieważ wzmacnia paznokcie i włosy oraz dobrze wpływa na kondycję skóry. Ale to nie wszystkie jej dobroczynne działania. Biotyna bierze udział w produkcji kwasów tłuszczowych, wpływa na krzepliwość krwi i wspiera pracę tarczycy. To również suplement zalecany kobietom w ciąży i karmiącym mamom – zapobiega występowaniu wad wrodzonych u dziecka.
Dbanie o zdrowie to regularne badania i wizyty kontrolne u lekarza, jak również odpowiednie ubezpieczenie życia i zdrowia. Polisa pozwoli Ci zachować dobre zdrowie. Sprawdź produkty ubezpieczeniowe.