Sylwester poza domem – o czym pamiętać przed wyjazdem?

Gdzie jechać na sylwestra? Takie pytanie trzeba zadać sobie kilka tygodni wcześniej, a w niektórych przypadkach nawet kilka miesięcy przed planowaną zabawą. Impreza ze znajomymi w jednej ze sławnych stolic Europy, zimowy kulig w górach czy też wakacje w egzotycznym kraju. Nie ważne czy tegoroczny sylwester spędzisz na plaży, w górach czy na złotej sali, liczy się, że spędzisz go bezpiecznie i ze spokojem ducha.

O czym w takim razie należy pamiętać wybierając się na wakacje poza domem? Podpowiemy Ci, na co musisz zwrócić uwagę pozostawiając swój dom w czasie swojej nieobecności przed zamknięciem drzwi i rozkoszowaniem się urlopem.

O czym należy pamiętać?

 1. Pozamykaj okna oraz drzwi, to nie jest najlepszy czas na wietrzenie mieszkania.
 2. Wyłącz wszystkie urządzenia elektryczne oraz przedłużacze – kto wie, kiedy może być spięcie.
 3. Jeżeli posiadasz rolety antywłamaniowe – najlepiej skorzystaj z tej opcji i zaciągnij je na okres wyjazdowy.
 4. Pamiętaj nie zostawiaj na widoku pieniędzy i kosztowności – oddaj je do depozytu lub schowaj je w najmniej oczywistym miejscu w domu.
 5. Najlepszym rozwiązaniem będzie, gdy poinformujesz najbliższego sąsiada lub przyjaciela o swoim wyjeździe i poprosisz, aby zaopiekował się mieszkaniem pod Twoją nieobecność.
 6. Zachęcamy do zapoznania się z naszym szerszym artykułem, gdzie podpowiadamy jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem na czas wakacji.

 

 

Tuż przed wyjazdem:

 1. Sprawdź stan techniczny swojego samochodu – tutaj poznasz listę rzeczy, które musisz zrobić przed zimą w swoim aucie.
 2. Zabezpiecz swoje walizki w bagażniku oraz ewentualny sprzęt narciarski przed wyruszeniem z garażu.
 3. Poznaj trasę do punktu docelowego oraz ewentualne przeszkody, na które możesz trafić np. zamknięcie drogi z powodu remontu lub nagły wypadek, który spowoduje wielogodzinny korek.
 4. Pamiętaj! Wypocznij przed długą podróżą – nie tylko kierowca, ale również pilot musi być czujny podczas trasy.
 5. Zastanów się czy warto kupić ubezpieczenie turystyczne. My wiemy, że warto! Mówicie, przecież jestem zdrowy, moje dzieci również, więc co złego może się wydarzyć? Z całego serca życzymy Tobie i całej Twojej rodzinie spokojnego wyjazdu oraz udanej zabawy sylwestrowej, ale przezorny człowiek wie, że czasami nie mamy wpływu na sytuacje i wypadki chodzą po ludziach. Jest to okres, kiedy łatwo zranić się petardą lub możesz spotkać się z kradzieżą kieszonkową podczas sylwestrowej zabawy na rynku, pomijając sytuacje, które mogą Cię spotkać na górskim stoku.
  Głównym powodem, dla którego warto zaopatrzyć się w polisę turystyczną, jest gwarancja opieki medycznej i transportu medycznego. Pamiętaj, koszty leczenia w zagranicznych szpitalach mogą być czasami gigantyczne!

 

Sprawdź również listę rzeczy na które warto zwrócić uwagę podczas podróży:

 1. Dopilnuj, aby każdy pasażer wraz z Tobą miał zapięte pasy bezpieczeństwa.
 2. Bądź zawsze przygotowany na różne warunki pogodowe.
 3. Pamiętaj o przepisach związanych z przewozem dzieci w fotelikach ochronnych – w każdym kraju mogę się minimalnie różnić.
 4. Organizuj postoje w czasie podróży, nawet kilkuminutowa przerwa na stacji może się okazać, że wpłynie korzystnie na lepszą koncentrację przed kierownicą.
 5. W razie konieczności pamiętaj o stosowaniu korytarzu życia oraz jazdy na suwak!
 6. Jeżeli jednak przytrafi się wam przykra niespodzianka – włącz koniecznie światła awaryjne, ubierz kamizelkę odblaskową i wystaw trójkąt ostrzegawczy – pamiętaj dbaj o swoje bezpieczeństwo oraz swoich bliskich.