Ubezpieczenie turystyczne na ostatnią chwilę?

Wg informacji zawartych w raporcie przygotowanym przez Blue Media, mniej niż połowa Polaków kupuje ubezpieczenie podróżne, wyjeżdżając na wakacje. Natomiast, wśród osób decydujących się na ubezpieczenie turystyczne, tylko 25% podróżnych kupuje je z wyprzedzeniem, większość na krótko przed wyjazdem, a nawet i w dzień podróży.

Kiedy najlepiej kupić ubezpieczenie podróżne?

Coraz więcej osób korzysta z ofert typu „last minute”, spontanicznych wypadów czy tanich biletów lotniczych, które można nabyć tylko na krótko przed wylotem. Stąd i zakup ubezpieczenia odkłada się często na ostatnią chwilę.

Ubezpieczenie podróżne najlepiej jest jednak wykupić co najmniej tydzień przed planowaną podróżą. To optymalny czas, aby zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia, zastanowić się, które elementy polisy są dla nas niezbędne, poznać sumy ubezpieczenia. Wtedy mamy również gwarancję ochrony już od pierwszego dnia wyjazdu. Warto bowiem pamiętać, że w powszechnej praktyce ubezpieczycieli jest stosowanie karencji.

Dzieje się tak dlatego, ponieważ ubezpieczyciele muszą zabezpieczyć się przed sytuacją, kiedy to poszkodowany zakupiłby ubezpieczenie podróżne już po zaistniałym zdarzeniu. Dlatego wprowadzono karencję do ubezpieczenia podróżnego, która obowiązuje zazwyczaj od 2 do 7 dni w zależności od ubezpieczyciela. Szczegółów zawsze należy szukać w OWU. Dodatkowo polisa podróżna zaczyna obowiązywać na drugi dzień od zakupu ubezpieczenia, co także wydłuża czas bez ochrony w przypadku zakupu ubezpieczenia na ostatnią chwilę.

Czy można zatem kupić ubezpieczenie podróżne w dzień wyjazdu?

Zakup ubezpieczenia podróżnego w dzień wyjazdu, a nawet już w trakcie urlopu, jest możliwy, jednak wiąże się to z pewnymi ograniczeniami.

Przede wszystkim należy pamiętać o okresie karencji. W przypadku krótkich wyjazdów może się okazać nawet, że ubezpieczenie nie zacznie obowiązywać do końca pobytu za granicą.

Kupując polisę podróżną na lotnisku czy będąc już w hotelu zwykle działa się w pośpiechu, pomijając zapoznanie się szczegółowo z OWU. Jednakże, lepsza taka ochrona niż żadna. Nawet krótki wyjazd za granicę może skutkować wypadkiem – złamaną nogą czy zatruciem pokarmowym wymagającym hospitalizacji. Opieka medyczna dla poszkodowanego turysty za granicą bez ubezpieczenia może skutkować poważnymi kłopotami finansowymi O czym należy pamiętaj kupując polisę turustyczną?

Kupując ubezpieczenie podróżne, należy zwrócić uwagę na:

  • Sumę gwarantowaną kosztów leczenia
  • Ubezpieczenie NNW
  • Koszty ratownictwa
  • Ubezpieczenie OC

Są również różnego rodzaju rozszerzenia, z którymi warto się zapoznać, bo mogą dotyczyć akurat naszego wyjazdu czy formy spędzania urlopu (np. ubezpieczenie od wypadków podczas uprawiania sportów ekstremalnych)

 

Ubezpieczenie podróżne można kupić na ostatnią chwilę, jednak  dobrze jest wyrobić w sobie nawyk kupowania ubezpieczenia podróżnego zaraz po zarezerwowaniu biletów czy wycieczki, by móc być spokojnym o swoje bezpieczeństwo.