W wakacje wyjeżdżamy odpowiedzialnie!

Lato to czas idealny na wzięcie urlopu. Piękna pogoda i długi dzień skłaniają do wyjazdów za miasto nawet na kilka dni. To jednak okres laby i beztroski wyłącznie wtedy, gdy właściwie się do niego przygotujemy. O czym powinniśmy pamiętać podczas wakacji? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki informator ubezpieczeniowy idealny na wakacje.

  • Po pierwsze zastanów się nad wyborem odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego. Jeżeli wyjeżdżasz na wycieczkę organizowaną przez biuro podróży, z pewnością od konsultanta otrzymasz propozycję ubezpieczenia. Przeczytaj jednak dokładnie OWU i zobacz, czy oferowana ochrona jest dla Ciebie odpowiednia, jeżeli masz jakieś wątpliwości – pytaj. Nie masz obowiązku zakupu ubezpieczenia w biurze podróży nawet wtedy, gdy kusząca jest jego promocyjna cena, a najlepiej sprawdź je u ubezpieczyciela.
  • Wyjazd dziecka na kolonię to dla niego próba samodzielności. Przebywanie w dużej grupie innych dzieciaków, gdy opiekun nie zawsze może mieć na niego oko, to szansa na wykazanie się odpowiedzialnością i rozwagą. Nawet jeżeli masz pełne zaufanie do dziecka, to pamiętaj, że istnieją inne przyczyny, które mogą pokrzyżować udany wypad, zwłaszcza związane ze zdrowiem, np. nagły atak alergii czy złamanie kończyny. Z pewnością nie zaszkodzi wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, albo i ubezpieczenie od rezygnacji z wyjazdu czy odwołania kolonii przez organizatora, co pozwoli na uzyskanie zwrotu kosztów.
  • Jeśli wyjeżdżasz na urlop własnym samochodem, sprawdź nie tylko jego stan techniczny, ale i ważność OC w razie wypadku czy kolizji drogowej. Zastanów się jeszcze, bo może warto zakupić dodatkowe ubezpieczenie? Szczególnie pomocna, zwłaszcza w przypadku wyjazdów zagranicznych, jest usługa assistance, która gwarantuje pomoc przy np. zmianie koła czy awarii silnika.
  • Zabierając w podróż specjalistyczny sprzęt sportowy lub drogą elektronikę trzeba liczyć się z tym, że akcesoria mogą ulec zarówno kradzieży, jak i uszkodzeniu. Dzieje się tak, gdy pozostawiamy sprzęt w luku bagażowym, w pokoju hotelowym, a nawet w strzeżonej przechowalni bagażu lub nasz pojazd ulega wypadkowi. Odpowiednie ubezpieczenie to gwarancja zwrotu kosztów zakupu nowego sprzętu lub jego naprawy, dzięki czemu unikniesz dodatkowych wydatków.
  • I na koniec, według ekspertów, najważniejsze – pamiętaj o właściwym zabezpieczeniu swojego domu lub mieszkania, by uniknąć przykrej niespodzianki po powrocie z urlopu.