Wakacje składkowe dla mikroprzedsiębiorców

Już od grudnia mikroprzedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowej formy wsparcia w postaci zwolnienia z opłacania składek za jeden miesiąc w roku. Od 1 listopada należy złożyć wniosek do ZUS, by jeszcze w tym roku skorzystać z ulgi. Jakie zasady mają „wakacje składkowe” i kto z nich może skorzystać? Wyjaśniamy w artykule.

Ustawa z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw wprowadza tzw. „wakacje składkowe” dla mikroprzedsiębiorców, stanowiące formę wsparcia dla najmniejszych firm. Przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z jednego miesiąca w roku kalendarzowym, w którym zostaną zwolnieni z obowiązku opłacania składek na własne ubezpieczenia społeczne: emerytalne, rentowe, wypadkowe, oraz chorobowe (jeżeli przystąpili do nich dobrowolnie), a także składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Te składki zostaną sfinansowane przez budżet państwa w formie dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Uwaga! Wakacje składkowe nie obejmują składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Utrzymanie ciągłości w systemie ubezpieczeń społecznych ma kluczowe znaczenie zarówno dla uzyskania krótkoterminowych świadczeń, jak i późniejszego uwzględnienia tego okresu przy wyliczaniu emerytury lub renty.

Warunki skorzystania z wakacji składkowych ZUS

Nowe przepisy obejmują przedsiębiorców zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą lub zatrudniają maksymalnie 9 pracowników, a ich roczne przychody nie przekraczają 2 mln euro. W trakcie „wakacji składkowych” przedsiębiorcy mogą kontynuować działalność gospodarczą, uzyskiwać przychody oraz wystawiać faktury.

Kolejnym warunkiem jest to, aby w ciągu ostatnich dwóch lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku wnioskodawca nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym z tych lat jego roczny przychód z takiej działalności nie przekroczył równowartości 2 milionów euro w złotych.

Kiedy złożyć wniosek o wakacje składkowe?

Wniosek o „wakacje składkowe” należy złożyć do ZUS w miesiącu poprzedzającym miesiąc, na który ma obowiązywać ulga. Więc jeśli np. chcesz by luty był wolnym od składek na ubezpieczenia społeczne, wniosek powinien złożyć do ZUS-u w styczniu. Jeśli złożysz wniosek w innym terminie, np. dwa miesiące wcześniej lub już w miesiącu, za który masz być zwolniony, to nie zostanie rozpatrzony.

Ważne: Zwolnienie z opłacania składek ZUS w ramach wakacji składkowych będzie dotyczyło jednego miesiąca kalendarzowego, wskazanego przez przedsiębiorcę, w każdym roku kalendarzowym.

Wniosku składa się wyłącznie internetowo przez profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS., w formie dokumentu elektronicznego. Służyć temu będzie druk RWS – wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc.

We wniosku o skorzystanie ze zwolnienia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za siebie przedsiębiorca musi, zgodnie z nowym art. 36d ust. 2 ww. ustawy podać: 

  1. dane płatnika składek: a) imię i nazwisko, b) numer NIP i numer PESEL, a jeżeli nie nadano tych numerów lub jednego z nich – serię i numer dowodu osobistego albo paszportu;
  2. wskazanie miesiąca kalendarzowego, w którym płatnik składek zamierza skorzystać ze zwolnienia z opłacenia składek, o których mowa w art. 17a;
  3. oświadczenia, że na dzień złożenia wniosku płatnik składek spełnia warunki, o których mowa w art. 17a ust. 1 pkt 2 i 3;
  4. zaświadczenia o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jaką otrzymał w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku, albo oświadczenie o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie;
  5. informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis, dotyczące tego przedsiębiorcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowalnych, na których pokrycie ma być przeznaczona pomoc de minimis, o których mowa w art. 37 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz. U. z 2023 r. poz. 702).

Co ważne, oświadczenia, o których mowa w ust. 2 pkt. 3 i 4, są składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenia jest obowiązany do zawarcia w nich klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.

Warto się przygotować odpowiednio do składania wniosku, kompletowanie dokumentacji może zająć dłuższą chwilę. Skonsultuj się ze swoim doradcą finansowym lub księgowym przed złożeniem wniosku. Urzędy zaznaczają, że decyzja o przyznaniu ulgi powinna być szybko ogłaszana. Jeśli spełniasz kryteria już dziś skorzystaj z „wakacji składkowych”.

Źródło: https://www.zus.pl/-/wakacje-sk%C5%82adkowe-zwolnienie-z-op%C5%82acania-sk%C5%82adek-zus

Chcesz zabezpieczyć siebie i swoją firmę? Zgłoś się do doradcy GSU po ofertę korzystnych ubezpieczeń dla przedsiębiorców.

Znajdź Agenta Ubezpieczeniowego