Wiza do USA – jak uzyskać

Mimo tego, że Polska dołączyła do Programu Ruchu Bezwizowego nadal nie wszyscy mogą udać się do USA bez wizy. Podpowiadamy jakie warunki należy spełnić i jak należy się ubiegać o wizę do USA.

Rodzaje wiz do USA

Przed przystąpieniem do procesu ubiegania się o wizę, musisz określić jaki rodzaj wizy potrzebujesz. Typy wiz wyróżniamy ze względu na celu pobytu w USA. Są to:

  • wizy służbowe i turystyczne,
  • wizy na leczenie,
  • wizy dla studentów i uczniów,
  • wizy dla osób biorących w programach wymiany,
  • wizy dla osób, które chcą w USA zarabiać,
  • wizy tranzytowe,
  • wizy dla towarzyszących małżonków i dzieci,
  • wizy narzeczeńskie.

W zależności czy nasz pobyt będzie czasowy czy chcemy się osiedlić na stałe, wizy rozróżniamy na imigracyjne i nieimigracyjne. Sprawdź, kto i na jakiej podstawie kwalifikuje się do uzyskania poszczególnych rodzajów dokumentu TUTAJ.

Jak podróżować do USA bez wizy

Trzeba podkreślić, że wizy jako takie nie zostały zniesione. Aby podróżować bez wizy, należy spełniać szereg warunków. Przede wszystkim z Programu Ruchu Bezwizowego mogą skorzystać osoby, które wybierają się do USA:

  • w celach służbowo-turystycznych (są to np. służbowa delegacja, udział w biznesowej lub naukowej konferencji, udział w wydarzeniu sportowym lub artystycznym bez wynagrodzenia za nie, zwiedzanie i rozrywka, fotografowanie architektury lub dzikiej przyrody.)
  • na leczenie,
  • tylko przejazdem, docelowo podróżując do innego kraju.

Podstawowym wymogiem podróżowania bez wizy jest posiadanie odpowiedniego paszportu, a mianowicie: paszportu biometrycznego (inaczej: e-paszport), wyposażonego w specjalny czip do odczytu elektronicznego. Ten dokument ma na pierwszej stronie okładki jest oznaczony specjalnym symbolem.

Kolejnym wymogiem jest rejestracja w ESTA czyli Elektronicznym Systemie Autoryzacji Podróży (ang. Electronic System for Travel Authorization).

Osoby, które chcą dostać się do USA bez wizy, muszą wybrać podróż statkiem lub samolotem należącym do przewoźnika uznanego przez VWP – wymogiem jest posiadania biletu powrotnego (albo na dalszą podróż). Nieco inne reguły obowiązują w przypadku przekraczania granicy lądowej.

Ruch bezwizowy ma również swoje ograniczenia. Bez wizy możesz przebywać w Stanach Zjednoczonych zaledwie 90 dni.

Pozyskanie wizy do USA – krok po kroku

Jeśli jednak chcesz ubiegać się o wizę, musisz zastosować się do tradycyjnej ścieżki i udać się do konsulatu. Do tego procesu należy się dobrze przygotować, by nasz wniosek nie został odrzucony. Aby ubiegać się o wizę potrzebujesz swój aktualny paszport (i wszystkie poprzednie paszporty) oraz zdjęcie do wizy w wersji papierowej (zgodne z wymaganiami). A następnie:

  1. Określasz rodzaj wizy.
  2. Wypełniasz elektroniczny wniosek wizowy.
  3. Wnosisz opłatę wizową.
  4. Umawiasz termin rozmowy z konsulem.
  5. Zgłaszasz się w wyznaczonym czasie na spotkanie z konsulem.
  6. Odbierasz paszport z wizą.

Ważność wizy turystycznej to 10 lat jednak konsul może skrócić ten czas, jeśli są ku temu powody.

Niezależnie jednak od tego, w jaki sposób zamierzasz znaleźć się w Stanach, czeka cię kontrola w punkcie granicznym. Jeśli stacjonujący tam urzędnik nie zechce wpuścić cię na teren USA – będzie trzeba wracać do Polski. To samo spotkać może zresztą też posiadacza wizy. Ani wiza, ani autoryzacja w ESTA nie dają bowiem gwarancji wjazdu do Stanów. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmuje zawsze funkcjonariusz amerykańskiego Urzędu Celnego i Ochrony Granic (US Customs and Border Protection, CBP*).

Ważnym krokiem w planowaniu podróży do USA jest zakup ubezpieczenia. Nie jest to obowiązek, jednak patrząc na koszty leczenia w tym kraju, warto zabezpieczyć się na wypadek zachorowania czy nieszczęśliwych wypadków. Doradca ubezpieczeniowy GSU dobierze odpowiednią polisę do Twoich potrzeb.

Znajdź Agenta Ubezpieczeniowego