Wyjeżdżasz? Ubezpiecz się!

Przygotowanie do wyjazdu rozpoczynamy już kilka tygodni wcześniej od sprawdzenia sprzętu narciarskiego czy snowboardowego oraz niezbędnej do uprawiania sportu odzieży. Następnie decydujemy się na szybki powrót do formy i wzmocnienie mięśni tak, by do minimum zmniejszyć prawdopodobieństwo urazów czy kontuzji. Gdy termin wyjazdu zbliża się już nieuchronnie często albo zapominamy o ubezpieczeniu się, albo brakuje nam pieniędzy lub sądzimy, że przecież nic się nam nie przydarzy. Nic bardziej mylnego!

Przyczyną urazów jest przede wszystkim nieodpowiednie przygotowanie organizmu do sezonu narciarskiego, a zwłaszcza brak ruchu latem i jesienią. Zbyt duże zmęczenie niewyćwiczonych mięśni grozi upadkiem oraz kontuzją, najczęściej w postaci uszkodzeń ścięgien i więzadeł, skręceń stawów, złamań kończyn oraz stłuczeń. Dodatkowo wypadki mogą się zdarzyć przez początkujących narciarzy i snowboardzistów oraz dzieci. Osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportem, często zatrzymują się i przewracają na trasie, co sprawia zagrożenie dla innych, którzy chcą wyminąć takiego narciarza. Nie wolno zapominać o tym, że to również warunki atmosferyczne sprawiają nam problemy na stoku, ale również technika jazdy czy nieodpowiedni dobór sprzętu.

Przed zakupem ubezpieczenia odpowiedz sobie na kilka pytań. Pomoże Ci to w wyborze najodpowiedniejszego wariantu.

Gdzie jedziesz?

Jeżeli wypadek zdarzy się w Polsce, to nie powinieneś mieć większych problemów. Kłopoty rozpoczną się wtedy, gdy dojdzie do niego zagranicą. Oczywiście, możesz wyrobić kartę EKUZ, jednak pamiętaj, że działa ona tylko w placówkach medycznych, które mają podpisaną umowę z odpowiednikiem polskiego NFZ, a także karta ta nie pokryje kosztów Twojego powrotu do Polski. Wybierając dodatkowe ubezpieczenie turystyczne weź pod uwagę, że im wyższe koszty leczenia w danym państwie, tym większa powinna być suma Twojego ubezpieczenia.

Co będziesz robić?

Jeżeli wyjeżdżasz na narty – powiedz o tym agentowi, ponieważ musi dodać taki dopisek w Twoim ubezpieczeniu. Musisz wiedzieć, że ponadto w ubezpieczeniach turystycznych wyróżnia się dwa terminy – sporty rekreacyjne (lub amatorskie) oraz sporty ekstremalne. Narciarstwo jako sport rekreacyjny to uprawianie sportu na oznaczonych szlakach, służące odpoczynkowi i rozrywce, z kolei sportem ekstremalnym jest wtedy, gdy jeździsz poza wytyczonymi szlakami w niebezpiecznych warunkach.

Czy potrzebne są Ci rozszerzenia ubezpieczenia?

Zastanów się, czy potrzebujesz dodatkowe rozszerzenia swojego ubezpieczenia. Jeżeli bierzesz ze sobą drogi sprzęt, dodaj do ubezpieczenia również zabezpieczenie, które pomogłoby Ci odzyskać pieniądze w przypadku kradzieży. Możesz także ubezpieczyć się na wypadek odwołanego lotu, czy zagrożenia terroryzmem. Warto wykupić także ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, zabezpieczające w sytuacji, gdy wyrządzisz szkodę osobom trzecim, o co na stoku nietrudno.

 

Szukasz dopasowanego do swoich potrzeb ubezpieczenia? Skontaktuj się z najbliższym oddziałem GSU: http://gsu.pl/agenci/

Tagi