Samochody na rynku wtórnym z miesiąca na miesiąc drożeją, co ma wpływ na całą gospodarkę. Powodem jest mniejsza ilość importowanych pojazdów, problemy z dostępnością nowych aut oraz mniejszy popyt. Czy mimo obecnych zawirowań na rynku motoryzacyjnym, prognozy na 2023 roku są optymistyczne?
Dlaczego używane auta drożeją?
Kryzys, który dotknął nie tylko Polskę, ale również kraje Unii Europejskiej sprawił, że mniej aut używanych trafia do sprzedaży i tym samym zmniejszył się import do naszego kraju. Coraz większe problemy z dostępnością nowych samochodów skłonił zwłaszcza przedsiębiorców do pozyskiwania aut używanych, jak również zniechęcił ich do wymiany obecnej floty na nowszą, co oznacza mniej aut poleasingowych na rynku.
Rosnący udział elektromobilności w segmencie nowych aut budzi niechęć wielu ludzi, którzy obawiają się rosnących kosztów energii i transformacji energetycznej. Takie osoby wolą nabyć samochód używany z tradycyjnym silnikiem spalinowym w przystępnym budżecie. To również powoduje, że auta używane są bardzo poszukiwane, a ich liczba na rynku maleje, co prowadzi do wyższych cen.
Przemysł motoryzacyjny w Polsce wciąż boryka się z problemami, brakuje setek tysięcy aut. Wydłużył się czas oczekiwania na nowe samochody, który teraz wynosi minimum kilka miesięcy. Konflikt na Ukrainie i pandemia spowodowały olbrzymie opóźnienia i kłopoty z łańcuchem dostaw. Brak półprzewodników, problemy gospodarcze, inflacja to dodatkowe czynniki, które mają kluczowy wpływ na spadek sprzedaży nowych samochodów. Dodatkowo pod naciskami rządów producenci muszą dostosować się do wysokich norm emisji spalin i przechodzić na elektromobilność. Nakłady finansowe i czasowe na inwestycje wpływają znacząco na wzrost cen nowych samochodów. Wszystkie wymienione czynniki sprawiają, że popyt na samochody używane wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.
Prognozy rynku motoryzacyjnego na 2023 rok
Sytuacja jest wyjątkowo niepewna i ciężko o jednoznaczną odpowiedź, co będzie się działo dalej. Ceny samochodów już osiągnęły graniczny pułap i dalszy wzrost spowoduje dramatyczny spadek sprzedaży. Konsumenci boją się o swoją przyszłość i rezygnują z zakupu.
Na rynku zbytu pojawiają się coraz starsze i bardziej uszkodzone auta, co jest efektem wysokich cen aut i mniejszą ich ilością na rynku. Analiza raportów historii pojazdów polskich użytkowników za lata 2021 i 2022, w okresie od początku stycznia do 26 lipca 2022 r. wykazała, że połowa z nich zawierała w pobranej historii przynajmniej jeden wypadek lub szkodę (według danych Carfax). Osoby, które nie są majętne a chcą pozostać mobilne sięgają po auta w gorszym stanie.
Dobra informacja jest taka, że do Polski napływają coraz młodsze samochody, a średnia wieku używanych aut na rynku spadła poniżej 12 lat. Przebieg również się zmniejszył. Ogólnie rzecz biorąc, samochody używane w Polsce są młodsze i mniej zużyte niż jeszcze miesiąc temu.
Jedni prognozują w kolejnym roku dalsze wzrosty cen samochodów używanych nawet o 5%, a inni stoją na stanowisku, że ceny będą się stabilizować lub nawet maleć wraz ze spadkiem popytu i zwiększeniem dostępności nowych aut. Szczególnie w końcówce roku 2022 zaobserwujemy wysyp przecen samochodów używanych. Więksi sprzedawcy będą w ten sposób chcieli opróżnić część stocku i odzyskać zainwestowany kapitał.
Obecna sytuacja dla rynku samochodów używanych i osób, które je sprzedają jest jednak bardzo korzystna. Łatwiej teraz o zakup aut z rynku wtórnego, dlatego handlujący nimi sprzedają większe ilości. Jeśli zaobserwujemy przyrost samochodów używanych, Polacy będą mieli większy wybór, a co za tym idzie będą mogli kupić taniej.
Jednak pogarszająca się cały czas sytuacja gospodarcza i rosnąca inflacja w konsekwencji doprowadzi do znacznego zubożenia społeczeństwa i do zmniejszenia ich siły nabywczej. Sprzedawcy aut będą zmuszeni do obniżania cen, by utrzymać płynność finansową i zawalczyć o klienta.
Pamiętaj, że sprzedając auto używane masz obowiązek przekazania nabywcy swojej dotychczasowej polisy ubezpieczenia OC i zgłoszenia tego faktu do towarzystwa ubezpieczeniowego. W przeciwnym razie zarówno tobie jak i nowemu właścicielowi samochodu grożą konsekwencje finansowe. Dowiedz się więcej u doradcy ubezpieczeniowego https://gsu.pl/agenci/