Aktywny urlop – jak się ubezpieczyć?

Wielu z nas łączy wakacyjny urlop z aktywnym wypoczynkiem. Podczas wakacji jeździmy na rowerze, nurkujemy, żeglujemy… Mało kto jednak pamięta, że są to sporty podwyższonego ryzyka. Jeżeli jesteś amatorem takich aktywności, kupując ubezpieczenie, pamiętaj o dodatkowym rozszerzeniu, które zapewni Ci ochronę podczas uprawiania sportów.

Towarzystwa ubezpieczeniowe traktują wiele sportów jako ryzykowne, uznając że podczas ich uprawiania jesteśmy bardziej narażeni na wypadek niż na przykład leżąc na plaży. Dlatego też za to ryzyko trzeba zapłacić więcej w postaci rozszerzenia ochrony. Jeśli nie będziemy mieć ubezpieczenia sportów wysokiego ryzyka lub sportów ekstremalnych, to w razie wypadku podczas ich uprawiania, ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia kosztów leczenia i wypłacenia odszkodowania.

 

Sporty wysokiego ryzyka a sporty ekstremalne

Towarzystwa ubezpieczeniowe definiują aktywności, które wymagają dodatkowych rozszerzeń w ogólnych warunkach ubezpieczeń. W OWU znajdziemy również informację, które aktywności są uznawane za te wysokiego ryzyka (należą do nich np. żeglowanie, nurkowanie, jazda na nartach, kolarstwo górskie itp.), a które za ekstremalne (np. paralotniarstwo, ultramaratony, wspinaczki wysokogórskie, skok na bungee itp.). Dla niektórych towarzystw ubezpieczeniowych sporty wysokiego ryzyka to także przykładowo uczestniczenie w wyprawach survivalowych lub wyprawach do miejsc charakteryzujących się ekstremalnymi warunkami klimatycznymi lub przyrodniczymi (np. pustynia, góry powyżej 2500 m n.p.m.), w tym wyprawy trekkingowe.

Każdy ubezpieczyciel posiada swoje definicje i to co u jednego jest w podstawie, u innego trzeba już dopłacić.

 

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne dla aktywnych?

Wybierając się na aktywny urlop za granicę, przede wszystkim zwróć uwagę, czy wybrane przez Ciebie rozszerzenie obejmuje sport lub sporty, które planujesz uprawiać. Jeśli aktywność wiąże się z wyprawami w góry, zwiedzaniem jaskiń, pływaniem po morzach, jeziorach i oceanach, to wówczas konieczne będą także koszty ratownictwa pokrywające akcje poszukiwawcze służb ratowniczych, łącznie z użyciem specjalistycznych narzędzi, np. helikoptera. Warto dopytać także ubezpieczyciela i poprosić go, aby pokazał w OWU, gdzie znajduje się informacja o sumie ubezpieczenia kosztów oszukiwania i ratownictwa. Osoby, które zabierają w podróż swój własny sprzęt, powinny go ubezpieczyć od kradzieży, zniszczenia czy zgubienia. Jeśli podczas wyjazdu będzie brało się udział w zawodach sportowych, przyda się OC sportowe – w razie spowodowania wypadku na osobie trzeciej, ewentualne odszkodowanie zapłaci ubezpieczyciel.

Poza tymi dodatkami dla aktywnych, polisa standardowo powinna zawierać koszty leczenia (sumę gwarantowaną warto dopasować do kraju wyjazdu, trzeba także zadbać, żeby była wyższa niż wybierana w przypadku zwykłych wyjazdów wypoczynkowych), NNW (i w tym przypadku suma gwarantowana powinna być wysoka), OC w życiu prywatnym oraz ubezpieczenie bagażu.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając polisę dla aktywnych?

  • Choroby przewlekłe – jeśli zdiagnozowano u Ciebie schorzenie wymagające trwałego leczenia i opieki lekarza, np. cukrzycę, nadciśnienie, nowotwór, to trzeba rozszerzyć ochronę polisy właśnie o ten dodatek, w innym razie w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia z powodu choroby, ubezpieczyciel ma prawo odmówić pokrycia kosztów leczenia.
  • Ogólne Warunki Ubezpieczenia – lektura ogólnych warunków ubezpieczenia jest obowiązkowa, warto zapoznać się z nimi jeszcze przed zakupem polisy i sprawdzić przynajmniej najważniejsze definicje oraz wyłączenia ochrony.
  • Kraj wyjazdu – sprawdź, jakie zagrożenia mogą czyhać na Ciebie w miejscu pobytu, (np. zagrożenie wojną lub terroryzmem) i czy ubezpieczyciel obejmuje ochroną takie wyjazdy lub czy gwarantuje pomoc w razie tego typu zdarzeń.

 

Czy karta EKUZ jest przydatna dla aktywnych fizycznie na wyjeździe?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest ważna tylko – jak sama nazwa wskazuje – na terenie Unii Europejskiej oraz państw członkowskich EFT-y. Jest raczej mocno ograniczona, gwarantuje podstawową pomoc medyczną, za część usług – w zależności od kraju trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Turystom odpoczywającym aktywnie, karta EKUZ na pewno nie wystarczy.

Ubezpieczenie dla aktywnych różni się od standardowej polisy. Warto poświęcić trochę czasu na wybór odpowiedniej ochrony.  Dzięki temu będziesz wypoczywać aktywnie, ale bezpiecznie!

 

Planujesz aktywnie spędzić urlop? Szukasz odpowiedniego dla siebie ubezpieczenia? Skontaktuj się z najbliższym oddziałem GSU: http://gsu.pl/agenci/