Bon turystyczny

Dofinansowanie dla rodzin do urlopów w postaci bonu turystycznego obowiązywało w Polsce od sierpnia 2020 roku do marca 2023 roku. Świadczenie cieszyło się ogromną popularnością i wszyscy zastanawiają się, czy będzie kontynuowane. Sprawdzamy, co już wiadomo na temat kolejnej edycji bonu turystycznego.

Jak skorzystać z bonu turystycznego?

Zgodnie z oficjalnymi informacjami na stronie rządowej Polski Bon Turystyczny jest przeznaczony dla rodzin wychowujących dzieci. Świadczenie przysługuje na każde dziecko poniżej 18. roku życia i wynosi 500 zł, natomiast w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – nawet 1000 zł. Pozyskane środki można wykorzystać na opłacenie noclegu, kolonii, obozów, biletów do parków rozrywki. Wystarczy zalogować się na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i aktywować bon kilka dni przed wyjazdem. Niestety każdy Bon Turystyczny ma swoją ważność. Mimo, że termin końcowy był przesuwany, obecne bony można było wykorzystać tylko do 31 marca 2023 roku. Jeśli nie skorzystałeś ze świadczenia do tego czasu to ono przepada.

Ile osób skorzystało z bonu turystycznego?

Bon turystyczny cieszył się dużą popularnością i sprawił, że nawet mniej zamożne rodziny mogły pozwolić sobie na wypoczynek. Jak czytamy w komunikacie ZUS: „(…) przez cały okres obowiązywania programu zostało zrealizowanych ponad 5,5 mln transakcji na łączną kwotę niecałych 3,2 mld zł.” Świadczenie było bardzo ważnym punktem ratowania rodzimej turystyki po pandemii. Niestety koszty usług turystycznych cały czas rosną i Polacy wyczekują już kolejnej edycji bonu.

Kiedy będzie nowy bon turystyczny?

Dokładnych informacji na temat nowego Bonu Turystycznego nie ma, jednak z doniesień Ministerstwa Sportu i Turystyki można wnioskować, że prace nad nową edycją świadczenia trwają. W związku z inflacją wartość świadczenia ma być wyższa i mają być inne zasady przyznawania środków. Bon ma mieć również zastosowanie tylko w okresie letnim a nie przez cały rok, jak było do tej pory. Nieoficjalnie podano, że nowy Bon Turystyczny ma obowiązywać od 1 czerwca 2023 roku i być ważny do końca 2024 roku. Zmiany mają spowodować zwiększenie atrakcyjności programu oraz dostosowanie do rosnących kosztów wakacji.  

Wybierasz się na wakacje? Szukasz ubezpieczenia dla siebie i swojej rodziny, które nie obciąży domowego budżetu? Zapytaj doradcę GSU o korzystne ubezpieczenie grupowe dla Ciebie.

Znajdź Agenta Ubezpieczeniowego