Na cukrzycę, która zyskała miano choroby cywilizacyjnej, choruje coraz więcej osób, w tym dzieci i młodzież. Stoją za tym bezwzględne statystyki – na cukrzycę w Polsce choruje kilka milionów osób. Najnowszy raport Instytutu Ochrony Zdrowia w Polsce wskazuje, że 25-30% dorosłych nie ma pojęcia o tym, że choruje na cukrzycę.
Dlatego w dzisiejszym artykule przyjrzymy się cukrzycy – co to jest? Jak się ją leczy? Czy jest uleczalna? Poniżej znajdziesz wszystkie informacje.
Cukrzyca to, zgodnie z definicją WHO Światowej Organizacji Zdrowia, grupa chorób metabolicznych charakteryzująca się hiperglikemią wynikającą z defektu wydzielania lub działania insuliny. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych. Najczęstsze postaci cukrzycy wynikają ze zmniejszonej wrażliwości tkanek na insulinę oraz upośledzenia wydzielania insuliny, niedoboru insuliny związanego z niszczeniem komórek wysp trzustki bądź zmian hormonalnych związanych z okresem ciąży tzw. cukrzyca ciężarnych.
Cukrzyca jako choroba przewlekła.
Najlepszym sposobem wykrywania choroby jest wykonanie badań, szczególnie wówczas, gdy mamy nadwagę, prowadzi się mało aktywny tryb życia lub wtedy, gdy zauważa się występowanie któregokolwiek z objawów: łatwego męczenia się, osłabienie lub senności, znacznie zwiększonego pragnienia, zaburzenia ostrości wzroku, częstego oddawania moczu, zasychanie w ustach, a także rozdrażnienie. Cukrzyca przez niektóre źródła nazywana jest epidemią XXI wieku.
Rodzaje cukrzycy.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) cukrzycę dzieli się na cztery typy:
- cukrzycę typu 1
- cukrzycę typu 2
- cukrzycę ciążową
- inne specyficzne typy cukrzycy
Cukrzyca większości z nas kojarzy się z dwoma chorobami – cukrzycą typu I oraz cukrzycą typu II
Cukrzyca typu I to choroba, która polega na całkowitym braku insuliny w organizmie. Wymaga ona regulowania poziomu, poprzez przyjmowanie insuliny. Choroba stanowi około 5% wszystkich zachorowań w Polsce.
Bardziej powszechną jest cukrzyca typu II, którą niesłusznie uważa się za chorobę osób starszych. Dotyka najczęściej osób starszych, które cierpią na nadwagę, jednak warto tutaj dodać, że przyczyną jest oprócz diety – nadmiar stresu i brak aktywności fizycznej. Osoby chore na ten rodzaj cukrzycy mają normalny lub nadmierny poziom insuliny we krwi.
Objawy cukrzycy:
Z powodu braku insuliny w organizmie utrudnione jest przechodzenie glukozy z krwi do komórek. Dlatego jednym z głównych jej objawów jest bardzo wysokie stężenie glukozy we krwi.
Cukrzyca typu I
- zwiększone pragnienie
- suchość w ustach
- częste oddawanie moczu lub moczenie się
- brak energii
- uczucie ciągłego zmęczenia
- ciągłe uczucie głodu
- nagły spadek wagi
- niewyraźne widzenie
- zajady w kącikach ust
Cukrzyca typu II
- duże pragnienie
- utrata wagi, pomimo dobrego apetytu
- drażliwość, apatia
- nieostre widzenie
- senność i ogólne zmęczenie
- łatwość i szybkość w powstawaniu siniaków
- trudności w gojeniu się ran
- nawracające stany zapalne skóry, dziąseł, pęcherza moczowego
- sucha i swędząca skóra
Cukrzyca – leczenie.
Leczenie cukrzycy jako choroby przewlekłej jest czasochłonne. W celu osiągnięcia pomyślnych wyników potrzeba ścisłej oraz świadomej współpracy pacjenta z lekarzem. Przy cukrzycy ważna jest profilaktyka. Po pierwsze – dieta.
Jak leczyć cukrzycę?
- insuliną (insulinami), która ma uzupełniać jej niedobory w organizmie drogą wstrzyknięć
- lekami doustnymi, które pobudzają wewnątrzustrojowe komórki beta wysp trzustkowych do wytwarzania własnej endogennej insuliny
Polisa zdrowotna a cukrzyca.
Możesz zabezpieczyć się na okoliczność zdiagnozowania cukrzycy, decydując się na zakup polisy, która będzie Cię chronić finansowo od poważnych zachorowań. Wówczas w razie zdiagnozowania cukrzycy możesz otrzymać wypłacone świadczenie. Środki można wykorzystać na leczenie, wizytę u dietetyka czy kompleksowe badania.
Z całą pewnością można stwierdzić, że posiadanie polisy zdrowotnej może znacznie pomóc w leczeniu cukrzycy.
Głównym zadaniem polisy zdrowotnej są:
- wizyta u lekarza pierwszego kontaktu tego samego dnia lub następnego
- wizyta u specjalisty bez skierowania w ciągu kilku dni roboczych
- darmowe badania diagnostyczne
- wizyty domowe lekarza lub pielęgniarki
- dodatkowy assistance.
Co jeżeli mamy już zdiagnozowaną chorobę?
To, że osoba zainteresowana ubezpieczeniem na życie i zdrowie cierpi na cukrzycę, nie oznacza jednak, że nie może chronić siebie przed skutkami innych chorób niepowiązanych z główną dolegliwością. Zawarcie polisy na życie uwarunkowane jest podaniem informacji na temat swojego stanu zdrowia. W takiej sytuacji należy ujawnić zdiagnozowaną cukrzycę. Dlatego najlepiej skontaktuj się z agentem i dopytaj o szczegóły wybranej polisy!
Cukrzyca, jest jednym z głównych i narastających problemów zdrowotnych. Powoduje przewlekłe uszkodzenia zdrowia i przedwczesną śmierć. Dotyczy ludzi w każdym wieku. Ze względu na dość częste jej występowanie nie może być ignorowana ani przez nas samych, ani przez lekarzy, ani przez towarzystwa ubezpieczeniowe. Ubezpieczenie zdrowotne daje praktyczną pomoc finansową w wielu sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia dla Ciebie i Twoich bliskich.