Darmowe autostrady w Polsce w 2024 roku

W Polsce mamy 6 różnych autostrad, łącznie jest to ponad 1800 km. Okazuje się, że większość autostrad w Polsce jest darmowa. Które autostrady są płatne i na jakich zasadach? Wyjaśniamy w artykule.

Zgodnie z instrukcją otrzymaną z Ministerstwa Infrastruktury, od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 roku wszystkie pojazdy kategorii 1 i 1A będą nadal zwolnione z opłat za przejazd AmberOne Autostradą A1.

Zatem uwzględniając wszystkie regulacje w 2024 roku większość pojazdów lekkich (samochodów osobowych i motocykli) jest zwolniona z opłat za przejazd na autostradzie:

 • A1 – do września 2023 r. za wjazd na 152 km odcinek Rusocin – Nowa Wieś (Gdańsk – Toruń) kierowcy musieli zapłacić. Opłaty zostały wstrzymane do końca 2024 r.
 • A2 za wyjątkiem odcinka Konin – Świecko (z wyłączeniem pomiędzy węzłami Poznań Zachód i Poznań Wschód)
 • A4 – za wyjątkiem odcinka Kraków – Katowice
 • A6
 • A8
 • A18

Jakie mamy autostrady w Polsce?

W Polsce mamy obecnie sześć różnych autostrad. Oto one:

A1 – północ – południe, od granicy z Czechami w Gorzyczkach do Gdańska (węzeł Rusocin).

A2 – wschód – zachód, od granicy z Niemcami w Świecku do (teoretycznie) granicy z Białorusią w Kukurykach. Aktualnie droga kończy się za Warszawą.

A4 – wschód – zachód, od granicy z Niemcami w Zgorzelcu do granicy z Ukrainą w Korczowej.

A6 – od granicy z Niemcami w Kołbaskowie do Szczecina.

A8 – to Autostradowa Obwodnica Wrocławia od węzła Magnice, poprzez węzeł z A4 w Nowej Wsi do węzła Wrocław Psie Pole, gdzie przechodzi w drogę ekspresową S8.

A18 – od węzła z A4 w Krzyżowej, do granicy w Olszynie.

Płatne autostrady w Polsce

Jedynie dwie autostrady w Polsce pozostają nadal płatne są to Autostrada A2 odcinek Konin – Nowy Tomyśl – Świecko oraz A4 odcinek Katowice – Kraków. Jest to spowodowane tym, że zarządzane są przez koncesjonariuszy, których obowiązuje umowa.

Autostrada A2 Konin – Nowy Tomyśl – Świecko 

To najdłuższy, a zarazem najdroższy płatny odcinek autostrady w Polsce. Jego łączna długość to 255 km. Droga przebiega z Konina, a zatem z centrum Polski na granicę z Niemcami w Świecku.  

Za przejechanie tej trasy w całości w jedną stronę należy zapłacić:  

 • motocyklem 60zł; 
 • autem osobowym 102 zł; 
 • ciężarówkami – od 169 zł do 340 zł (decyduje liczba osi pojazdu); 
 • lawetami i innymi pojazdami kategorii 5. – 880 zł. 

Opłaty są przyjmowane gotówką w złotówkach, euro i dolarach, jak również za pośrednictwem kart płatniczych i kart paliwowych. 

Autostrada A4 Katowice – Kraków 

Ten odcinek autostrady A4 prowadzi z Katowic do Krakowa i ma łącznie 60 km. Koszt przejazdu w jedną stronę jest również uzależniony od kategorii pojazdu. I tak: 

 • motocykle płacą 7 zł; 
 • samochody osobowe – 15 zł; 
 • ciężarówki inne pojazdy z kołami bliźniaczymi – od 27 do 46 zł; 
 • pozostałe pojazdy, np. lawety – 46 zł. 

Płatności mogą być regulowane gotówkowo w dolarach, euro i złotówkach, a także kartami bankowymi oraz flotowymi. Dostępne są również systemy elektroniczne, w tym A4Go czy videotolling. 

Pojazdy ciężkie o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów nadal muszą płacić za przejazd autostradami w Polsce. Opłatę elektroniczną od płatnych dróg można wnieść za pośrednictwem strony e-TOLL (etoll.gov.pl).

WAŻNE: Odcinki zarządzane obecnie przez koncesjonariuszy po wygaśnięciu umów (A4 w marcu 2027 r., A2 w 2037 r.)  przejdą w zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ministerstwo Infrastruktury zapowiada, że po wygaśnięciu umów drogi te będą bezpłatne dla pojazdów osobowych oraz motocykli. Wszystkie nowopowstałe autostrady również mają być darmowe. Więc w niedalekiej przyszłości wszystkie autostrady w Polsce będą bezpłatne.

Źródło: https://autostrady.com.pl/blog/darmowe-autostrady-w-polsce/

Szukasz korzystnego ubezpieczenia OC/AC swojego samochodu? Sprawdź kompleksową ofertę multiagencji. Doradca GSU przedstawi Ci najtańszą i najkorzystniejszą opcję.

Znajdź Agenta Ubezpieczeniowego