Fake newsy, sexting w sieci, cyberprzemoc – Jak chronić nasze dzieci w sieci?

Internet to magiczne i fascynujące miejsce. W dzisiejszych czasach jest to niewyczerpane źródło informacji, które stwarza mnóstwo okazji do poznania nowych ludzi i udziału w społecznościach internetowych. Nastolatki coraz bardziej uzależnione są od smartfonów i zagubione w cyfrowym świecie.  Z kolei młodszym dzieciom smartfon czy tablet służą przede wszystkim do gry, rozrywki i zabawy. Trzeba przyznać, że Internet to okno na świat. Dzięki niemu, w dzisiejszej sytuacji, gdy panuje pandemia na całym świecie, wielu z nas ma możliwość pracy z domu a nasze dzieci nauki. Każdy z nas nawet z domowego zakątka, może uczestniczyć w wielu wydarzeniach, kontaktować się z bliskimi, uczyć się czy pracować.

Jesteśmy świadomi, a chociaż powinniśmy być, że dzisiejszy Internet to szanse, ale i wiele wyzwań. Oprócz znanych nam już zagrożeń, z którymi trzeba walczyć, opisanych w tym artykule, pojawiają się też nowe zjawiska. Wśród nich są przede wszystkim fake newsy czyli fałszywe informacje, podszywanie się pod naszą tożsamość, pod tożsamość organizacji. Może to powodować poważny zamęt, dlatego nazywany niestety jest coraz częściej, jako ciemna strona internetu.
Korzystanie z mediów cyfrowych daje dzisiaj szerokie możliwości, ale stwarza też zagrożenia, szczególnie dla młodych ludzi – nawet naszych dzieci. Jest wiele zagrożeń związanych z nieodpowiedzialnym używaniem internetu. Coraz częstszym jest brak umiejętności ochrony swojego wizerunku w sieci i sexting, czyli publikowanie materiałów o charakterze intymnym. Część nastolatków nie wie i nie potrafi chronić swojej prywatności w sieci. Często mogą stać się ofiarami cyberprzemocy, podszywania albo kradzieży tożsamości, a także zetknąć się z hejtem czy treściami pornograficznymi. Cyberprzemoc to zjawisko, które często dzieje się poza wzrokiem rodziców. W miejscach, gdzie ich nie ma. Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku.

Jak nasze dzieci korzystają z internetu?

Odrębnym problemem dzisiejszych czasów jest kwestia niehigienicznego używania naszej komórki i internetu. Bardzo często telefon towarzyszy nam od wstania do zaśnięcia. Bierzemy go ze sobą do łóżka, idziemy z nim do toalety, jesteśmy ciągle w gotowości do podjęcia kontaktu. Takie zachowana często widzimy już u siebie, a nasze dzieci uwielbiają naśladować dorosłych. Widzimy też tendencję, że chłopcy o wiele częściej grają w gry, a dziewczyny o wiele częściej używają portali społecznościowych, takich jak Snapchat czy Instagram. Niepokojące jest natomiast to, że część młodych osób nadużywa mediów cyfrowych i wtedy pojawia się problem. Szkody spowodowane nadużywaniem mediów cyfrowych zagrażają zdrowiu psychicznemu oraz naszym relacjom.

Jak chronić swoje pociechy przed internetowymi zagrożeniami?

Po pierwsze: rozmawiaj i ustalaj reguły.

Pamiętaj, #zostańwdomu i rozmawiaj ze swoim dzieckiem o tym, jak bezpiecznie korzystać z internetu. Wykorzystaj teraz ten czas gdy jesteście razem w domu, to dobry moment na podjęcie tego tematu. Niezależnie od tego, ile Wasze dziecko lat, powinniście być jego przewodnikiem po sieci. Co powiecie na wspólne przeczesywanie internetu w poszukiwaniu ciekawych stron? Nie krytykujcie, nie oceniajcie, słuchajcie.
Co jest najważniejsze? Twoje dziecko musi wiedzieć, że rodzic lub opiekun interesuje się i jest, aby mu pomóc.

Po drugie: odpowiednio się przygotuj.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Niestety, trudno jest kontrolować dzieci cały czas, dlatego przekonanie, że nasze pociechy korzystają z sieci tylko w naszej obecności, jest złudne. Dlatego należy stosować także inne formy ochrony przez zagrożeniami płynącymi z sieci, np. skorzystaj z ubezpieczenia dla Twojego dziecka, które zawiera ochronę w sieci:

  1. Blokada Rodzicielska

Zdalna pomoc w konfiguracji blokady rodzicielskiej w przeglądarkach internetowych.

  1. ID Monitoring

Wsparcie i pomoc w zakresie aktywowania konta w firmie monitorującej media, która sprawdza ewentualne publikacje na temat dziecka w Internecie oraz w social mediach.

  1. Wsparcie w ochronie reputacji internetowej

Wsparcia w zakresie usunięcia oraz zatrzymania rozprzestrzeniania publikacji na temat dziecka w Internecie oraz doradza w dalszych krokach, (usuwając profile, konta, dane lub zdjęcia, blokując dostęp, zmieniając hasła lub szczegóły logowania).

  1. Pomoc Psychologa

Pomoc w organizacji i pokryciu kosztów honorarium psychologa lub udziału w grupie terapeutycznej, jeżeli w następstwie cyber mobbingu, dziecko wymaga specjalistycznej pomocy psychologa.

Po trzecie: reaguj.

Gdy masz podejrzenie, że coś wydarzyło się złego, zapytaj. Pokaż, że wspierasz je w każdej trudnej sytuacji. Internet nie zapomina, więc gdy dowiesz się, że Twoje dziecko jest ofiarą cyberprzemocy, działaj. Zachowaj spokój, porozmawiaj z dzieckiem i postaraj się ustalić okoliczności zdarzenia.