Jak odzyskać utracone zniżki z OC lub AC?

Wypracowywane w poprzednich latach zniżki za bezszkodową jazdę, mogą przepaść w wyniku spowodowanych kolizji lub przerw w ubezpieczeniu pojazdu. Czy wtedy musisz zaczynać budowanie dobrej historii ubezpieczeniowej od nowa? Na szczęście, nie.

Najczęściej tracimy zniżki za bezszkodową jazdę w wyniku wypłaty odszkodowania z naszej polisy. Metoda przyznawania zniżek lub zwyżek danego towarzystwa ubezpieczeń określa, ile procent rabatu zyskujesz w przypadku bezszkodowej jazdy i ile procent tracisz, jeśli doszło do wypłaty świadczeń w następstwie szkody.

Najczęściej ubezpieczyciele przyznają 10% upustu za każdą pełną, 12-miesięczną polisę, z której nie likwidowano szkody. W przypadku kolizji lub wypadku z naszej winy, część towarzystw postępuje analogicznie, tj. zabiera 10% za każdą szkodę.

Drugi, najczęstszy powód utraty zniżek to przerwa w ubezpieczeniu. Jeżeli np. sprzedałeś samochód, po określonym przez poszczególne towarzystwa okresie, możesz stracić wypracowane zniżki.

 

Jak odzyskać zniżki z OC lub AC po szkodzie?

W przypadku utraty zniżek po spowodowaniu szkody, sposób na ich całkowite odzyskanie jest tylko jeden – bezszkodowa jazda w kolejnych latach ubezpieczenia. Możesz jednak zminimalizować okres oczekiwania na odzyskanie utraconego rabatu, jeśli będziesz pamiętał o kilku zasadach:

możesz wybrać towarzystwo, które zabierze Ci mniej procent zniżki niż Twój obecny ubezpieczyciel – dzięki temu, już po kolejnym roku bezszkodowej jazdy możesz odzyskać upust, który straciłeś. Należy jednak pamiętać, że zasady przyznawania zniżek/zwyżek w każdej chwili ubezpieczyciel może zmienić.

Większość towarzystw umożliwia kierowcom skorzystanie z tzw. gwarancji zachowania zniżki. Taki dodatek do polisy OC lub AC możesz nabyć podczas zawierania umowy ubezpieczenia (są jednak ubezpieczyciele, którzy dają ochronę utraty zniżki, ale np. jeśli szkoda nie będzie większa niż dana kwota. Inni natomiast nie mają limitu kwotowego wysokości szkody, tylko liczby szkód – jedna).

Ubezpieczenie od utraty zniżek działa tylko w przypadku kontynuacji umowy w obecnej firmie. Twój ubezpieczyciel ma obowiązek zgłoszenia szkody do UFG, a więc pomimo wykupienia ochrony zniżek, szkoda będzie widoczna w Twojej historii OC i AC (pozostałe towarzystwa uwzględnią szkodę nawet po kilku latach). Nie jest przy tym oczywiste, że odnowiona polisa nie będzie droższa, ponieważ towarzystwo nie gwarantuje Ci utrzymania takiej samej ceny, a jedynie brak zwyżki.

 

Jak odzyskać zniżki po przerwie w ubezpieczeniu OC lub AC?

Jeżeli w Twojej historii ubezpieczenia pojazdu pojawiła się niewielka luka, masz duże szanse, że obejdzie się bez utraty zniżek. Trzeba tylko poszukać odpowiedniego towarzystwa ubezpieczeniowego i zapoznać się z jego ofertą.

Część towarzystw przyjmie zniżki z zagranicy – zwykle dotyczy to aut zarejestrowanych w Unii Europejskiej, a podstawowym wymogiem jest posiadanie zagranicznego zaświadczenia o przebiegu ubezpieczenia, przetłumaczonego przez tłumacza.

 

Jeżeli z jakiegokolwiek powodu straciłeś zniżki, nie musisz godzić się na to, żeby ich odzyskanie trwało kilka lat. Nie wszystkie towarzystwa nakładają po szkodzie duże zwyżki i nie wszystkie zabierają je po przerwie w ochronie ubezpieczeniowej. Pamiętaj również, że nawet jeśli w wyniku braku ciągłości polisowej ubezpieczyłeś samochód bez zniżek, w następnym roku możesz wybrać firmę, która na podstawie Twojej historii ubezpieczenia i tak przyzna Ci odpowiedni upust.

Pamiętaj jednak, by przede wszystkim patrzeć na wysokość składki, bo nawet najwyższy upust przy wysokiej składce nie będzie opłacalny. Ostatecznie płacimy przecież złotówkami, nie procentem zniżki 🙂

 

Biznes zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com