Jak zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem na czas wakacji?

W 2017 roku doszło w Polsce do 65 514 kradzieży z włamaniem, z czego tylko 36,5% z nich zostało wykrytych.* Najczęściej włamania z kradzieżą mają miejsce w czasie wakacyjnych urlopów, podczas których właściciele przebywają poza miejscem zamieszkania. Jak nie paść ofiarą złodziei?

Poproś o pomoc zaufaną osobę

Przed wyjazdem na urlop warto zostawić klucze zaufanej osobie. Może to być członek rodziny, znajomy czy bliski sąsiad. Podczas naszej nieobecności może ona co kilka dni przyjść do nas, i przy okazji podlania kwiatów czy nakarmienia rybek – sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, zapalić światło, otworzyć okno, włączyć telewizor czy radio, opróżnić skrzynkę pocztową. Będzie to sygnał dla potencjalnych rabusiów, że w lokalu cały czas ktoś przebywa. Pozwoli to także uniknąć innych niespodziewanych sytuacji, jak awaria czy zalanie – będzie można reagować na bieżąco.

Jeżeli ktoś obcy zacznie kręcić się pod drzwiami, znajomy czy sąsiad będzie mógł przepłoszyć złodzieja. Podejrzliwość sąsiada powinny również wzbudzić wszelkie dźwięki dobiegające z mieszkania, którego lokatorzy wyjechali.

Nie trzymaj wartościowych przedmiotów i gotówki na widoku

Jeżeli niestety złodziej dostanie się już do środka, nie ułatwiaj mu życia. Nie zostawiaj cennych przedmiotów na wierzchu, ukryj je w trudno dostępnych i nietypowych miejscach lub w sejfie. Najlepiej jednak w miarę możliwości nie trzymać gotówki w domu, a biżuterię na czas wyjazdu przekazać na przechowanie rodzinie czy przyjaciołom.

Zabezpiecz mieszkanie przed włamaniem

Już na kilka miesięcy przed wyjazdem na urlop warto pomyśleć o dokładnym zabezpieczeniu mieszkania lub domu. Kradzieżom można przeciwdziałać, montując odpowiedni system alarmowy. Jest to jednak niemały wydatek. Dobrze jest zatem zamontować chociażby solidny, atestowany zamek w drzwiach oraz zabezpieczyć okna np. kratami – nie zatrzyma to wprawdzie doświadczonego włamywacza, może go jednak spowolnić, co zwiększa szansę, że przestępcę coś lub ktoś spłoszy. Ciekawym pomysłem są również atrapy kamer, które mogą zniechęcić złodzieja do ataku na nasze mieszkanie.

Droższym, lecz dającym poczucie bezpieczeństwa sposobem zabezpieczenia mieszkania lub domu jest wynajęcie firmy ochroniarskiej. Wtedy w naszym mieszkaniu zostanie zamontowany alarm oraz kamery/czujniki ruchu. W razie włamania, poza uruchomieniem się alarmu, firma ochroniarska zostanie poinformowana i wyruszy na patrol, a my dostaniemy informację na telefon o zaistniałym incydencie.

Ubezpiecz mieszkanie

Warto przed wyjazdem również ubezpieczyć mieszkanie lub dom. Można to zrobić w dwóch wariantach:

– wykupując polisę jedynie na czas pobytu na urlopie  – jako dodatek do ubezpieczenia turystycznego (ta opcja nie jest jednak oferowana przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe)

– wykupując polisę całoroczną

 

Pamiętaj! Przed wyborem ubezpieczenia mieszkania lub domu warto sprawdzić, czy zakresem ochrony obejmuje ono takie czynniki, jak:

  • pożar
  • powódź
  • huragan
  • zalanie
  • upadek drzewa
  • zapadnięcie gruntu
  • eksplozja
  • kradzież z włamaniem i rabunkiem
  • wandalizm
  • szkody wężykowate (szkody spowodowane pęknięciem rur doprowadzających wodę)

 

 

* http://statystyka.policja.pl/st/przestepstwa-ogolem/przestepstwa-kryminalne/7-wybranych-kategorii-p/kradziez-z-wlamaniem/121941,Kradziez-z-wlamaniem.html