Jak zdobyć prawo jazdy w 2024 roku?

Z początkiem roku wiele zmian nastąpiło w temacie egzaminów na prawo jazdy. Osoby, które chcą uzyskać zgodę na kierowanie pojazdami będą musiały dostosować się do nowych zasad.

Jeszcze z końcem roku 2023 w pośpiechu, zostały uchwalone nowe zasady dla osób starających się o uzyskanie prawa jazdy. Przedstawiamy najważniejsze z nich.

Kurs na prawo jazdy – zasady w 2024

Od 1 stycznia 2024 r. cały proces uzyskania prawa jazdy ma być skomputeryzowany, dzięki czemu kandydaci będą mogli składać oraz weryfikować dokumenty internetowo. Dotyczy to również procesu wymiany prawa jazdy.

Od stycznia 2024 roku egzaminator nie będzie informować egzaminowanego o błędach podczas egzaminu praktycznego, tym samym rzadziej będą mogli również przerwać egzamin z powodu błędów (są wyjątki, w których egzaminator będzie mógł to zrobić). Informacje o błędach zostaną przekazane dopiero po zakończeniu egzaminu. Ta zmiana ma na celu zmniejszenie stresu u egzaminowanych i ułatwienie im skupienia się na prowadzeniu pojazdu. Możliwość przeglądania nagrania z egzaminu będzie dostępna na miejscu. To z kolei ma umożliwić egzaminowanym złożenia odwołania od wyniku egzaminu.

Przystępując do egzaminu na prawo jazdy nie trzeba mieć przy sobie fizycznego dokumentu tożsamości. Wystarczy aplikacja mObywatel, która umożliwi również potwierdzenie tożsamości osób zdających egzamin. Dotychczas, możliwe było potwierdzenie tożsamości za pomocą tradycyjnych dokumentów, takich jak dowód osobisty, paszport lub karta pobytu.

Egzamin na prawo jazdy na motocykl kategorii A

Zmiany dotyczą również stroju motocyklisty podczas egzaminu. Negatywny wynik egzaminu na prawo jazdy dla motocyklisty może być skutkiem „nieprawidłowego wykorzystania stroju”. Dodatkowo, egzaminator nie będzie podróżował za motocyklem podczas egzaminu na prawo jazdy kategorii A w ruchu miejskim. Będzie pasażerem w pojeździe, który jedzie za motocyklistą i skupi się na obserwowaniu zdającego.

Nowe przepisy mają usprawnić przebieg egzaminów na prawo jazdy, poprawić bezpieczeństwo na drogach oraz uprościć zasady egzaminów na prawo jazdy.