Kreatywne gry i zabawy dla dzieci czyli zimowe ferie bardzo ważne dla zdrowia i kondycji.

Co robić z dziećmi w czasie społecznej izolacji? Przedstawiamy kilka prostych pomysłów na zabawy z dzieckiem w domu. Zobacz, jak kreatywnie i wesoło spędzić ten czas!

Ferie to czas na który wielu rodziców musi zaplanować urlop z wyprzedzeniem. Przyjrzyjmy się terminarzowi ferii 2022 oraz zapowiedziom dotyczącym obostrzeń w związku z 4 falą pandemii koronawirusa. To bardzo ważne w kontekście organizacji zimowych wyjazdów. 

Resort edukacji i nauki opublikował na swoich stronach kalendarz roku szkolnego 2021/2022:

  • zimowa przerwa świąteczna potrwa od 23 do 31 grudnia 2021 r.,
  • wiosenna od 14 kwietnia do 19 kwietnia 2022 r.

Ferie:

  • 17 – 30 stycznia 2022 r.

Województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

  • 24 stycznia – 6 lutego 2022 r.  

Województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie

  • 31 stycznia – 13 lutego 2022 r. 

Województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

  • 14 – 27 lutego 2022 r. 

Województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

W zeszłym roku w związku z pandemią koronawirusa ferie zimowe odbyły się w jednym terminie dla wszystkich województw. W tym roku szkolnym Ministerstwo Edukacji i Nauki nie planuje takich zmian. Za tym, aby ferie odbyły się w zwyczajowym trybie, zgodnie z przedstawionym powyżej harmonogramem, opowiada się m.in. branża narciarska. Póki co nie wiadomo czy będą limity na stokach i jakie obostrzenia i środki ostrożności będą obowiązywać. Na ten moment wygląda jednak na to, że zimowy wyjazd będzie możliwy. 

Zatem, jak zorganizować ciekawe zajęcia dla dzieci w domu?

Wyzwól swoją kreatywność, pamiętaj o naturalnych potrzebach dzieci: odkrywaniu świata, ruchu i aktywności, pracy wyobraźni.

Poznaj nasze propozycje:

  1. Wylosuj zadanie

Napiszcie kilka prostych czasowników lub ciekawych zadań np. „poruszaj się jak pingwin”, „skacz jak żaba”. Włóżcie je do słoika i losujcie zadania dla każdego członka rodziny.

  •  Robienie zakupów i zabawa w sklep

Robienie zakupów oraz wszelkie zabawy w sklep umożliwiające płacenie i dokonywanie wyborów z bogatego asortymentu sprzyja umiejętności klasyfikacji przedmiotów, a także rozwija zdolności społeczne.

  • Domowe zawody w kręceniu hula hop

Kolejny pomysł na zabawy z rywalizacją to kręcenie hula hop. Komu uda się najdłużej wytrzymać, ten wygrywa. Nie masz hula hop? Skacz na skakance, odbijaj piłeczkę lub balon.

Do tej zabawy potrzebna ci będzie muzyka, a także kolorowe wstążki (możesz wykorzystać szale, apaszki). Razem z dzieckiem weźcie wstążki do ręki, machajcie nimi w rytm muzyki. Pokaż maluchowi jak trzymać i machać wstążką. Próbujcie robić to w rytm muzyki. Wstążki możecie także zawiązać na jakimś patyczku i w ten sposób nimi machać. Zabawa rozwija kreatywność, ćwiczy naukę naśladownictwa.

  • Książeczki z zadaniami

Gdy nie mamy pomysłu co robić, wracamy do książeczek z zadaniami. Stworzyłam ich już kilka. Ostatnio na topie są u nas zadania z rebusami, szczególnie te trudniejsze, gdzie trzeba najpierw dopasować obrazek i litery, aby powstał nowy wyraz. 

  • Spacer

Puść maluchom muzykę i rzucaj różne polecenia: „Zbieramy grzyby!”, a wtedy maluchy udają, że podnoszą coś z podłogi; „Gonimy motyle!” – smyki podbiegają i łapią niewidoczne motylki; „Zrywamy szyszki!”, a dzieciaki muszą podskakiwać i symulować obrywanie z gałęzi szyszek, itd.

  • Kto pierwszy na mecie

W odpowiedniej odległości ułóż dwa sznurki. Jeden z nich to linia startu, a drugi meta. Przygotujcie kostkę do gry. Zabawa polega na wykonaniu tylu skoków, ile wskaże liczba oczek. Kto pierwszy na mecie, ten wygrywa!

Pamiętajcie! Ubezpieczenie edupolisa.pl chroni nasze dzieci 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, na całym świecie. Nieważne czy czas spędzany jest na zajęciach szkolnych, w domu czy gdziekolwiek indziej – ochrona obowiązuje w każdym momencie.