Zakup mieszkania na kredyt bez posiadania wkładu własnego staje się możliwy dzięki programom prowadzonym przez BGK. Nadal jednak, aby skorzystać z takiego rozwiązania musisz posiadać zdolność kredytową. Sprawdź co się zmieni w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego” i jakie kryteria należy spełnić, żeby z niego skorzystać.
„Mieszkanie bez wkładu własnego” jest elementem programu społeczno- gospodarczego „Polski Ład” i ma za zadanie wspierać rodziny w zaspokojeniu ich potrzeb mieszkaniowych. Gwarantowane kredyty mieszkaniowe będą udzielane do 31 grudnia 2030 r. Rolą BGK w programie jest udzielanie gwarancji wkładu własnego oraz realizowanie wypłat z tytułu spłaty rodzinnej. Całą obsługę kredytobiorców będą prowadziły banki, które podpisały umowę o współpracy z BGK. Wymagany wkład własny to dla wielu osób przeszkoda w zakupie nieruchomości lub budowie domu. Gwarancja kredytowa, którą daje BGK, umożliwia staranie się o mieszkaniowy kredyt hipoteczny.
Mieszkanie bez wkładu własnego – dla kogo?
Program jest dedykowany osobom ze zdolnością kredytową, które chcą kupić pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego, kupić mieszkanie na rynku wtórnym lub społecznym lub wybudować dom. Mogą to być pary, małżeństwa, rodziny z dziećmi i single. Nie jest to zatem program dla najuboższych a jedynie pomoc dla osób, które nie posiadają wystarczających środków na wkład własny.
Osoby, które chcą skorzystać z programu nie mogą być właścicielami domu ani mieszkania. Wyjątkiem jest sytuacja, jeśli w gospodarstwie domowym jest dwoje lub więcej dzieci i wszyscy mieszkają w za małej nieruchomości, którą chcą zmienić. Wtedy ograniczeniem staje się metraż, którego nie można przekroczyć, jeśli jest:
- dwoje dzieci – 50 mkw.
- troje dzieci – 75 mkw.
- czworo dzieci – 90 mkw.
- pięcioro i więcej – brak limitu.
Gwarantowany kredyt mieszkaniowy może zostać udzielony osobie, która prowadzi gospodarstwo domowe na terytorium Polski lub poza nim, ale w dwóch przypadkach: ma obywatelstwo polskie lub nie ma obywatelstwa polskiego, ale prowadzi gospodarstwo domowe z obywatelem Polski (oboje otrzymują kredyt).
Jeśli gospodarstwo domowe powiększy się, można skorzystać ze spłaty rodzinnej. W jaki sposób? BGK jednorazowo spłaci część gwarantowanego kredytu mieszkaniowego.
Zmiany w programie „Mieszkanie bez wkładu własnego”
Co ważne od 1 marca 2023 roku podniosą się limity ceny mkw, który odpowiada za kwalifikację mieszkania do programu oraz będzie zezwolenie na wniesienie większego wkładu własnego.
Te zmiany spowodują, że więcej osób będzie uprawnionych do gwarancji wkładu własnego od BGK i tzw. spłaty rodzinnej. Poszerzy się również pula mieszkań na sprzedaż, które można nabyć za kredyt udzielony w ramach programu.
Jeśli jesteście zainteresowani skorzystaniem z programu najpierw warto sprawdzić wszystkie szczegóły na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii TUTAJ.
Kupując mieszkanie czy dom na kredyt należy pamiętać o zabezpieczeniu swoich finansów i nieruchomości, które daje odpowiednie ubezpieczenie. Zapytaj doradcę GSU o dostępne dla Ciebie najlepsze opcje ubezpieczeniowe.