Szczególnie w wakacje rodzice szukają ciekawych miejsc, by urozmaicić dzieciom czas. Idealnym pomysłem jest muzeum. Okazuje się, że współczesne muzea nie są wcale nudne. Znajdziecie w nich interaktywne eksponaty i nowoczesne technologie. Podpowiadamy, do jakiego muzeum warto wybrać się z dziećmi.
Planując urlop z dziećmi, warto prześledzić ofertę kulturalną, w regionie do którego się udajecie. Na liście powinny się znaleźć również ciekawe muzea, które swoją tematyką trafią w gust Waszych pociech. Są to miejsca szczególnie polecane wtedy, gdy pogoda nie dopisuje.
Muzeum może się niektórym kojarzyć z oglądaniem starych obrazów w złotych ramach i takie miejsca również są. Jednak, jeśli chcecie zainteresować najmłodszych, wyszukujcie bardziej interaktywne ekspozycje. Nowoczesne muzea pozwalają na dotykanie, testowanie, fotografowanie a nawet próbowanie. Dzieci będą zachwycone taką formą opowieści, to lepsze niż nudna lekcja historii czy stara lektura. Teksty na ekspozycji są przystosowane do wieku oglądających i zawierają mnóstwo ciekawostek. Będziesz zdziwiony jak wiele dzieci zapamiętają i nauczą się z takiej wizyty.
W muzeach na dzieci czekają tablety, audio przewodniki, gry multimedialne, warsztaty, angażujące prezentacje. Poznawanie odbywa się w ruchu, dzięki czemu dzieci się nie nudzą i mają dostęp do różnego rodzaju nośników informacji.
Najciekawsze muzea dla dzieci w Polsce
Oferta muzealna w Polsce jest obszerna, zapewne zastanawiasz się do jakiego muzeum zabrać dzieci. W internecie znajdziesz wiele stron, które prezentują wszystkie tego typu placówki. Na przykład na stronie dzieciochatki.pl lub pomyslowirodzice.pl możesz wyszukiwać atrakcje dla dzieci po regionach.
Naukowe muzeum
W temacie nauki jest bardzo duży wybór muzeum. Najciekawszymi muzeami dla dzieci naszym zdaniem są Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Ośrodek Kultury Morskiej w Gdańsku oraz Planetarium Śląskie w Chorzowie. W Koperniku działa pierwszy na świecie teatr robotyczny natomiast w Ośrodku Kultury Morskiej największą atrakcją jest interaktywna wystawa „Ludzie-statki-porty” z basenem ze zdalnie sterowanymi modelami statków i jachtów. Planetarium natomiast przyciąga seansami o kosmosie przygotowanymi specjalnie dla dzieci.
Kulinarne muzeum
Jeśli twoje dziecko lubi gotować lub podjadać, zabierz go na przykład do Rogalowego Muzeum Poznania, Muzeum Toruńskiego Piernika lub Muzeum Lizaka w Jaśle to prawdopodobnie najsłodsze muzea w naszym kraju. Ekspozycje można nie tylko oglądać ale również smakować. Weźcie udział koniecznie w licznych warsztatach w tych miejscach.
Muzeum o żywiołach
Twoje dziecko interesuje się ekologią i chętnie zgłębi tajemnice świata? Będzie zatem zachwycone wizytą w Hydropolis we Wrocławiu. Podziemne sale skrywają aż 64 interaktywne instalacje. W salach znajdują się multimedialne tablice z informacjami na temat przełomowych odkryć podwodnego świata, natury wody i sposobów na jej wykorzystanie przez człowieka. Osobny dział dotyczy urządzeń hydrotechnicznych i systemów zarządzania wodą współcześnie.
Jeśli chcecie poznać kolejny żywioł, wybierzcie się do Muzeum Ognia w Żorach, które znajduje się w budynku przypominającym swoim kształtem płomień. Zobaczycie tam multimedialną ekspozycję podzieloną na pięć sfer tematycznych ukazującą dzieje związku ludzkości z ogniem, jego niszczycielską siłę oraz metody walki z pożarami. Zwiedzając muzeum, natkniemy się między innymi na prehistoryczną jaskinię, “ognistą szafę grającą” oraz liczne interaktywne atrakcje, dzięki którym między innymi rozpalili wirtualny ogień olimpijski, sprawdzimy temperaturę własnego ciała oraz ugasimy pożar.
Wszystkie żywioły możecie poznać również w Energetycznym Centrum Nauki w Kielcach. Do zwiedzania macie trzy strefy edukacyjne Ognia i Ziemi, Powietrza i Wody oraz Człowieka, które opowiadają o wykorzystaniu energii w naszym codziennym życiu. Poznacie odnawialne i nieodnawialne źródła energii i będziecie mogli sami poeksperymentować z jej wytwarzaniem.
Historyczne muzeum
Ciekawymi muzeami dla najmłodszych, opowiadającymi dawne wydarzenia są Muzeum Zamkowe w Malborku i Podziemia pod Sukiennicami w Krakowie i Muzeum Powstania Warszawskiego. Taką lekcję historii polubią nawet najbardziej oporni.
Muzyczne muzeum
Kochacie muzykę i chętnie zgłębiacie wiedzę na ten temat? Odwiedźcie koniecznie Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Jest to nowoczesne i w pełni multimedialne muzeum, którego siedziba znajduje się w legendarnym Amfiteatrze Tysiąclecia w Opolu. Ekspozycja przedstawia w zarysie historię polskiej piosenki od lat 20. ubiegłego wieku do czasów współczesnych. Miłośnicy słynnych opolskich festiwali znajdą tu szczegółowe informacje na temat każdej edycji tej imprezy oraz wiele prawdziwych rekwizytów i kostiumów gwiazd, które można wirtualnie przymierzyć. Hitem są też budki do nagrywania piosenek, w których każdy może nagrać swój ulubiony utwór i wysłać go mailem na pamiątkę. A dla bardziej zaawansowanych otwarto profesjonalne studio nagrań gdzie możecie pośpiewać. Muzeum Polskiej Piosenki to także centrum kulturalne, w którym odbywają się spotkania z artystami, koncerty, lekcje muzealne oraz zajęcia edukacyjne dla najmłodszych.
Nietypowe muzeum
Widzieliście już wszystkie muzea i szukacie czegoś unikalnego? Podrzucamy Wam kilka propozycji nietypowych muzeów: Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy, Se-Ma-For Muzeum Animacji, Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka Warszawa, Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie, Muzeum Kultury Indian Ameryki Północnej im. Sat-Okh.
Nasze propozycje to jedynie wycinek ogromnej oferty kulturalnej polskich muzeów. Szukajcie i odkrywajcie nowe muzea w Polsce, bo edukacja poprzez zabawę jest najskuteczniejsza. Jako dorośli gwarantujemy, że też świetnie będziecie się w tych miejscach bawić. Wszystkimi zmysłami chłońcie to, co mają Wam do zaoferowania polskie muzea.
Wybierasz się z dzieckiem na wycieczkę? Zapewnij mu ochronę, dzięki odpowiedniemu ubezpieczeniu. Jest wiele programów, które zagwarantują Twoim dzieciom bezpieczeństwo podczas wakacji. Zapytaj doradcę GSU o ofertę dla Ciebie.