Pensja minimalna znów wzrośnie

Od 1 lipca pensja minimalna w Polsce będzie wynosić 3600 zł brutto. Jest to już druga podwyżka w tym roku a zapowiadane są już dwie kolejne w 2024 roku. Co ta zmiana oznacza dla firm i przedsiębiorców? Przeczytaj artykuł a dowiesz się czego się spodziewać i jak się przygotować.

Płaca minimalna, lub inaczej najniższe wynagrodzenie lub najniższa krajowa, określa najniższą możliwą pensję, jaką pracodawca może zaproponować pracownikowi za pełny etatowy czas pracy.

Powodem podwyżek płacy minimalnej jest wysoka inflacja. Kiedy inflacja jest powyżej 5 proc., wtedy waloryzacja minimalnego wynagrodzenia jest dwa razy w roku. Wysokość wynagrodzenia minimalnego jest ustalona przepisami prawa i uszeregowana w budżecie. Na każdy kolejny rok jest ona uzgadniana w ramach tzw. Komisji Trójstronnej do dnia 15 lipca każdego roku. Prezes Rady Ministrów obwieszcza je do 15 września tego roku w Monitorze Polskim.

W 2023 roku mieliśmy już jedną podwyżkę, zatem od stycznia do czerwca wysokość pensji minimalnej wynosiła ona 3 490 zł brutto. Natomiast druga podwyżka planowana na 1 lipca 2023 roku sprawi, że wysokość najniższej krajowej będzie równa 3 600 zł brutto.

Zwiększyła się również stawka godzinowa dla zleceniobiorców, aby osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia również miały zagwarantowane minimalne wynagrodzenie. Ich zarobki w 2023 roku w przeliczeniu na jedną godzinę pracy nie mogą być niższe od: 22,80 zł brutto w okresie od stycznia do końca czerwca; 23,50 zł brutto w okresie od lipca do końca grudnia.

Podwyżki płacy minimalnej w 2024 roku

Stawka minimalnego wynagrodzenia w Polsce cały czas rośnie. Na podstawie art. 10 § 2 Kodeksu pracy, minimalne wynagrodzenie za pracę jest ustalane przez państwo na kolejny rok. Co roku wysokość tego wynagrodzenia jest przedmiotem negocjacji w ramach Rady Dialogu Społecznego. Konkretną wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2024 roku poznamy we wrześniu 2023 roku. Według zapowiedzi rządzących, minimalne wynagrodzenie przekroczy kwotę 4 200 zł.

Dlaczego rośnie płaca minimalna w Polsce?

Wzrost pensji minimalnej wpływa na wiele aspektów na rynku pracy, wpływają m.in. na wysokość mandatów (obliczanych proporcjonalnie do najniższej krajowej), wymiaru zasiłków, opłat za postój, pracę w godzinach nocnych, odprawy.

Minimalne wynagrodzenie ustalone odgórnie ma przyczynić się do walki z ubóstwem (spowodowanym również stale rosnącymi kosztami życia). Niestety może również spowodować wzrost bezrobocia, gdyż przedsiębiorców nie będzie stać na zatrudnienie na takich stawkach. Pracodawca zobowiązany się do podnoszenia wynagrodzeń, by dostosować się do wysokości minimalnej pensji i powinien zwaloryzować pensje również pozostałych pracowników wprost proporcjonalnie. Wiele firm zapewne będzie podnosić ceny swoich produktów i usług, by zyskać środki na podwyżki.

Wyższy pensje to również większe wpływy do ZUS i co za tym idzie zabezpieczenie dla Polaków. Polska ma jedne z najniższych wynagrodzeń w Unii Europejskiej, więc podwyżki są naszej gospodarki wskazane, co nie zmienia faktu, że nie od razu możemy odczuć pozytywny wpływ tych zmian. Jeśli Polacy będą nadal dokonywać zakupów i inwestycji, podwyżka płacy minimalnej przyniesie pozytywny rezultat.

Chcesz zabezpieczyć swoje finanse? Twój pracodawca nie oferuje Ci ubezpieczenia grupowego? Zgłoś się do nas. Doradcy GSU przedstawią Ci korzystne produkty ubezpieczeniowe dla Ciebie i Twojej rodziny.

Znajdź Agenta Ubezpieczeniowego

Tagi