Pomysły na zabawy z dzieckiem podczas ferii zimowych.

Co robić z dzieckiem w domu? Takie pytanie zadaje sobie każdy rodzic, gdy spojrzy w kalendarz i widzi zakreśloną na czerwono datę pierwszego dnia ferii zimowych swoich dzieci. Nasza rada: spędzanie czasu podczas przerwy zimowej naszych pociech, trzeba koniecznie zaplanować o wiele wcześniej! Dlatego planuj z wyprzedzeniem, a będziesz miał pewność, że jako rodzic zapewnisz dziecku atrakcyjne i niezapomniane wakacje.

Nie jesteś jednak pewien kiedy rozpoczynają się ferie zimowe Twojego dziecka? Sprawdź i bądź czujnym rodzicem!
Minister Edukacji Narodowej ogłosił terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2019/2020.

13-26 stycznia 2020 r. • lubelskie • łódzkie • podkarpackie • pomorskie • śląskie
Już za nami!
20 stycznia – 2 lutego 2020 r. • podlaskie • warmińsko-mazurskie
W trakcie!
27 stycznia – 9 lutego 2020 r. • kujawsko-pomorskie • lubuskie • małopolskie • świętokrzyskie • wielkopolskie
Właśnie się rozpoczęły!
10-23 lutego 2020 r. • dolnośląskie • mazowieckie • opolskie • zachodniopomorskie
Jeszcze chwilka…

Jeśli w tym roku Twoje dziecko nie wyjeżdża na zorganizowane przez biuro zimowiska, a spędzi ten czas w domu to żaden powód do smutku! Zaledwie kilkanaście procent dzieci wyjeżdża na obozy zimowe, tutaj rola rodzica jest wystawiona na próbę, aby zapewnić dziecku rozrywkę, której jedyną ceną będzie właśnie Twoja kreatywność i zaangażowanie. Jeżeli nie jesteś przygotowany na tegoroczne ferie zimowe pod względem finansowym oraz żaden pomysł nie przychodzi do głowy – nie przejmuj się i skorzystaj z naszych podpowiedzi jak można ciekawie spędzić czas z pociechami!
Więc teraz zapewne główkujecie, jak uprzyjemnić dziecku w niezapomniany sposób te dwa tygodnie, to pierwszym ruchem powinno być sprawdzenie co się dzieje w Waszym mieście.

Zajęcia, półkolonie, warsztaty czy programy w ramach akcji zima mogą z łatwością wpisać się w domowy budżet, bowiem takie atrakcje często są dofinansowane, dlatego ich ceny nie są wygórowane, a oferta może stać się naprawdę interesująca! Podczas takich wydarzeń, dziecko przebywa wśród rówieśników jak również ma szanse poznać nowe rodzaje aktywności na które nie ma czasu podczas roku szkolnego. Może warto przyjrzeć się takim ofertom, a dziecko odkryje w tym roku swoje nowe hobby.

Trzeba pamiętać jednak, że dzieciaczki ulegają małym choć częstym wypadkom, które dzieją się wszędzie: w domu, w szkole, czy też na półkoloniach. Co trzecie dziecko wymaga pomocy medycznej przynajmniej raz w roku oraz leczenia na oddziale szpitalnym. Na takich masowych wydarzeniach organizowanych dla naszych pociech bardzo często dochodzi do wypadków z udziałem dzieci. Jeżeli chcesz poczuć się pewniej, przeczytaj koniecznie o ubezpieczeniu NNW edupolisa.pl, która obejmuje ochroną zdarzenia zaistniałe zarówno w placówkach jak również poza. Ty decydujesz jaki zakres ochrony na wypadek zdarzeń losowych chcesz zapewnić swojemu dziecku.

Co gdy jednak, nie mamy wygospodarowanych finansów na ferie, w naszym miasteczku nic ciekawego się nie dzieje bądź po prostu pogoda nie sprzyja wyjściom poza dom? Warto skorzystać z naszych propozycji na kreatywny odpoczynek, a także będzie to znakomity pretekst do rozwinięcia zdolności dziecka i nauczenia się czegoś nowego.

Wyzwól w dziecku ducha kreatywności i zajmij go na długie godziny! Malowanki, kolorowanki, tworzenie dekoracji czyli wszystkie zabawy plastyczne pozwolą dziecku wyzwolić swoją artystyczną stronę, a przy okazji takie kreatywne zajęcia mogą zaangażować się nie tylko dzieci ale również rodzic.
Pamiętaj! Wspólne zajęcia skracają niewidoczny dystans między dzieckiem, a rodzicem i powoduje, że wreszcie mogą zagrać w tej samej drużynie.

Chef Junior- czyli wspólne gotowanie z dzieckiem w kuchni. Nigdy nie starcza Ci czasu, aby upiec i pięknie ozdobić ulubione muffinki córki lub ugotować coś, czego nikt z Was jeszcze nie próbował, a może syn od dawna prosi, aby stworzyć ekspercką pizzę? To znakomita okazja na wspólne gotowanie, przecież dzieci uwielbiają pomagać rodzicom w pichceniu. Kto wie, może pociecha odnajdzie w sobie talent do pieczenia i gotowania.

Gry planszowe, puzzle. Nie ma cienia wątpliwości, że podczas roku szkolnego, gdy dzieci mają po szkole zaplanowane zajęcia dodatkowe lub zajęcia korepetycyjne, nie znajdą czasu na układanie klocków, a przecież każdy to uwielbia! Dobrym pomysłem, który sprawdzi się na wielogodzinną zabawę może okazać się zaprojektowanie i stworzenie samodzielnie własnej gry planszowej.

Zabawy z naszego dzieciństwa! Kto pamięta, gdy całe osiedle bawiło się w pocztę i korzystało się z zebranych znaczków dziadka, w osiedlowy sklep, gdzie przydały się banknoty z Monopoly lub w restaurację i kleiło się mielone z błota i zawijało w liść jabłoni? Nauczmy dzieci beztroskiej zabawy i przypomnijmy sobie nasze zabawy z lat dzieciństwa.

Wykorzystaj wolny czas podczas ferii i zachęć dziecko do warzyw i owoców! Proponujemy zacząć dość niewinnie – zasiejcie wspólne rzeżuchę, kiełki fasoli lub zasadzić cebulę w doniczkę i obserwować ich wzrost. Dobrym pomysłem będzie również zrobienie frytek z jabłek czy też figurek z warzyw lub zrobić sałatkę i szaszłyki owocowe i je schrupać przy bajce. Dla przedszkolaków to naprawdę cenna lekcją i z łatwością przekonają się do zdrowych przekąsek.

 

Mamy nadzieję, że pomogliśmy jeżeli nie mieliście pomysłów na ciekawe spędzenie czasu podczas ferii!