Osoby, które ukończyły 40 rok życia mogą skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w ramach programu Profilaktyka 40 Plus. Program zaczął się 1 lipca 2021 r. i został przedłużony do końca 2023 r. Sprawdź, jak można z niego skorzystać.
Na czym polega program Profilaktyka 40 Plus?
Program Profilaktyka 40 Plus to inicjatywa Ministerstwa Zdrowia skierowana do osób powyżej 40. roku życia w Polsce. Celem programu jest przeprowadzenie badań diagnostycznych w celu wykrycia czynników ryzyka chorób lub objawów chorobowych na wczesnym etapie. Program finansowany jest przez Narodowy Fundusz Zdrowia i obejmuje badania z trzech grup: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn i pakiet wspólny. Wszystkie badania są bezpłatne i można się na nie zapisać przez internet lub telefonicznie.
Zastanawiasz się, do kiedy badania 40 plus są dostępne? Program działa od 1 lipca 2021 roku i obowiązuje do końca 2023 roku. Mogą z niego skorzystać Polacy, którzy skończyli 40 lat i nie korzystali wcześniej z programu Profilaktyka 40 PLUS lub skorzystali z niego, ale minęło co najmniej 12 miesięcy od pierwszych badań w ramach programu.
Jak skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych?
Aby zapisać się do programu należy w pierwszej kolejności wypełnić ankietę w swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub za pomocą infolinii Domowej Opieki Medycznej. Odpowiedz dokładnie na wszystkie pytania i podaj parametry swojego ciała, dzięki temu uzyskasz lepiej dopasowany pakiet badań profilaktycznych oraz więcej informacji o ryzykach zdrowotnych i stanie swojego zdrowia. Poczekaj na wystawienie e-skierowania. Potem wybierz placówkę, w której chcesz zrealizować badania, skontaktuj się z nią i umów na termin badania. Możesz to zrobić na IKP lub bezpośrednio, dzwoniąc do placówki. Idąc na badania zabierz ze sobą dowód osobisty.
Więcej przeczytasz na stronie programu: https://profilaktyka40plus.com/
Profilaktyka 40 plus – jakie badania?
Badania diagnostyczne wchodzące w skład programu Profilaktyka 40 PLUS różnią się w zależności od płci pacjenta oraz od jego odpowiedzi w ankiecie kwalifikującej do programu. Każda osoba uprawniona ma jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych obejmującego od 6 do 12 rodzajów badań.
Pakiet diagnostyczny badań dla kobiet może obejmować następujące testy laboratoryjne:
- morfologia krwi obwodowej
- cholesterol całkowity lub kontrolny profil lipidowy
- oznaczenie poziomów glukozy we krwi
- pomiar poziomów kreatyniny we krwi
- oznaczenie aktywności enzymów wątrobowych – AST, ALT, GGTP
- badanie ogólne moczu
- poziom kwasu moczowego we krwi
- krew utajona w kale
W przypadku pakietu badań dla mężczyzn mogą zostać wykonane następujące badania:
- morfologia krwi obwodowej
- cholesterol całkowity lub kontrolny profil lipidowy
- oznaczenie poziomów glukozy we krwi
- pomiar poziomów kreatyniny we krwi
- oznaczenie aktywności enzymów wątrobowych – AST, ALT, GGTP
- badanie ogólne moczu
- poziom kwasu moczowego we krwi
- krew utajona w kale
- oznaczenie poziomów PSA (swoisty antygen sterczowy – badanie w kierunku chorób prostaty)
Zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą także skorzystać ze wspólnego pakietu badań diagnostycznych, który obejmuje:
- pomiar ciśnienia tętniczego krwi
- pomiar masy ciała
- pomiar wzrostu
- pomiar obwodu w pasie
- obliczenie BMI (wskaźnika masy ciała)
- ocenę rytmu serca
Nie odkładaj zdrowia na później
Pandemia niestety uniemożliwiła wielu osobom regularne wizyty u lekarza, dlatego program ma pomóc w przebadaniu się i wczesnym wykrywaniu chorób. Będąc po 40 roku życia należy zadbać o profilaktykę, gdyż z wiekiem mogą rozwijać się różnego rodzaju przewlekłe schorzenia. Wiele chorób, zwłaszcza w swoim początkowym stadium rozwoju, nie daje niepokojących objawów. Dzięki badaniom profilaktycznym można wykryć chorobę bardzo wcześnie i uniknąć długotrwałego, a czasem nieskutecznego leczenia, które jest konsekwencją zbyt późnej diagnozy.
Już ponad 600 tys. osób skorzystało z programu Profilaktyka 40 Plus, ale potencjał jest znacznie większy. Lata zaniedbań i odkładania zdrowia na później mają swoje konsekwencje w postaci groźniejszych przypadłości i wyczerpania się możliwości skutecznego leczenia. Lekarze podkreślają, że wczesne wykrycie choroby znacząco zwiększa jej wyleczalność. Dzięki programowi darmowe badania po 40 roku życia możesz zrealizować od ręki.
Szukasz dobrego ubezpieczenia na życie? Nie chcesz stać w kolejkach do lekarzy? Zapewnij sobie polisę z pakietem medycznym dopasowaną do Twoich potrzeb. Zapytaj doradcę GSU o unikalny program dla Ciebie.