Dziś w naszym słowniku przedstawiamy literę F i następujące pojęcia: FLEXA, franszyza i jej odmiany, fraud ubezpieczeniowy, Fundusz Ochrony Ubezpieczonych oraz fundusz ubezpieczeniowy.
FLEXA
Ubezpieczenie nieruchomości obejmujące tzw. ryzyka elementarne. Nazwa pochodzi od skrótu angielskich słów: fire, lightning, explosion, aircraft crash landing.
Ubezpieczenie to obejmuje: pożar, skutki wyładowań atmosferycznych, wybuch i katastrofę lotniczą. Tego typu ryzyka najczęściej wchodzą w skład tzw. polisy ogniowej – ubezpieczenia od ognia i innych zdarzeń losowych.
Franszyza
Postanowienie umowy ubezpieczenia przerzucające na ubezpieczającego część poniesionej szkody. Stosowana jest w ubezpieczeniach majątkowych. Pozwala na obniżenie składki poprzez eliminację dużej liczby drobnych szkód lub poprzez obniżenie kwoty każdego odszkodowania.
Franszyza redukcyjna
(bezwzględna, bezwarunkowa) – często traktowana na równi z udziałem własnym. Jest to zapisana w polisie dowolnie uzgodniona kwota, którą towarzystwo ubezpieczeniowe potrąca z każdego należnego odszkodowania.
Franszyza integralna
Zwana także franszyzą warunkową – ustalona w umowie ubezpieczenia kwota, do wysokości której ubezpieczyciel nie ponosi odpowiedzialności.
Fraud ubezpieczeniowy
Przestępstwo popełnione na szkodę towarzystwa ubezpieczeniowego. Obejmuje wszystkie etapy transakcji ubezpieczeniowej – od złożenia fałszywego wniosku przez klienta, po celowe wyrządzenie szkody. Ubezpieczyciel, który udowodni popełnienie przestępstwa może rozwiązać umowę, odmówić wypłaty odszkodowania, a także skierować sprawę na drogę prawną.
Fundusz Ochrony Ubezpieczonych
Fundusz powołany przez Ministra Finansów. Zadaniem Funduszu jest zaspokojenie roszczeń osób ubezpieczonych, w przypadku niewypłacalności ubezpieczyciela. Fundusz tworzony jest ze środków przekazywanych przez wszystkie firmy ubezpieczeniowe.
Fundusz ubezpieczeniowy
Wyodrębniona część aktywów towarzystwa ubezpieczeniowego, w której gromadzone są środki przeznaczone na wypłatę odszkodowań ubezpieczonym.