Rozmowa telefoniczna:
– Kochanie, odwołałam dzisiejszą wizytę mojej mamy, na kolację będą pyszne steki oraz przygotowałam Twój ulubiony deser i…
– Jak mocno?!
– No… błotnik wgnieciony, kierunkowskaz rozbity, lusterko urwane…
Niby to jest tylko żart, ale stłuczka na drodze może zdarzyć się każdemu. Dosłownie! Przecież wystarczy tylko chwila nieuwagi, by doszło do takiego zdarzenia z naszej winy bądź nie. Czy to oznacza, że każdy wie jak zachować się podczas takiej nieprzyjemnej sytuacji? Co zrobić w pierwszej kolejności oraz jakie dane i informacje powinny znaleźć się w spisanym oświadczeniu? Z doświadczenia wiemy, że niekoniecznie, dlatego zachęcamy do przeczytania dzisiejszego artykułu, a dowiesz się jak prawidłowo zachować się przy kolizji drogowej.
1. Nerwy i wysoki poziom stresu. Zaraz po zdarzeniu, przede wszystkim trzeba zrobić wszystko, aby jak najszybciej opanować stres. Bowiem on nikomu nie pomoże przy rozwiązaniu problemu.
2. Upewnij się czy na pewno uczestniczysz w kolizji, a nie w wypadku samochodowym. Jeśli nikt nie ucierpiał to faktycznie można mówić o kolizji. Jeżeli są ranni – należy się nimi zająć w pierwszej kolejności. Pamiętaj, że nieudzielenie pierwszej pomocy jest przestępstwem.
3. Oznakowanie miejsca kolizji.
Na początek w przypadku stłuczki należy (o ile to możliwe) usunąć pojazdy z jezdni tak, aby umożliwić przejazd innym samochodom. Jeśli nie można usunąć pojazdów z drogi, należy ustawić przed nimi trójkąt ostrzegawczy.
Jak należy ustawić trójkąt?
- w terenie niezabudowanym – od 30 do 50 metrów za pojazdem.
- na autostradzie trójkąt ostrzegawczy trzeba umieścić w odległości 100 metrów od samochodu.
- w mieście – metr za autem lub wręcz na nim, na wysokości nie większej niż 1 metr
Pamiętaj! Wychodząc z samochodu, szczególnie na drodze szybkiego ruchu, warto założyć kamizelkę odblaskową, mimo że przepisy tego nie wymagają.
4. Czy zawsze trzeba wzywać policję na miejsce zdarzenia?
Warto wiedzieć, że jeśli doszło do kolizji lub drobnej stłuczki, wezwanie policji nie jest obowiązkowe. Uczestnik zdarzenia lub świadek, powinien wezwać policję, jeśli doszło do wypadku, a więc jeśli istnieją potencjalne ofiary. Nawet, gdy nie mamy obowiązku wezwania Policji zawsze należy to poważnie rozważyć. Wezwanie Policji może być w szczególności pomocne, gdy poruszaliśmy się pojazdem służbowym lub nie możemy dojść do porozumienia z innymi uczestnikami zdarzenia co do winy.
5. Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji?
Kiedy samochody są już odpowiednio zabezpieczone można myśleć o właściwej dokumentacji zdarzenia. Strony kolizji mogą podpisać specjalne oświadczenie sprawcy o zdarzeniu.
PAMIĘTAJ! W oświadczeniu muszą się znaleźć :
- opis miejsca zdarzenia, np. ulica, skrzyżowanie
- jakie auta brały udział, tzn. numery rejestracyjne
- dokładne dane kierowcy, tzn. imię, nazwisko, adres, PESEL, kategoria prawa jazdy, data, numer i organ wydający prawo jazdy, nr polisy i adres ubezpieczyciela
- opis uszkodzeń auta
- warto jednoznacznie wskazać, kto ponosi winę za zdarzenie
- można dołączyć także szkic sytuacyjny, zaznaczając na nim pasy ruchu, znaki, ustawienie aut przed i po kolizji. W ramach dokumentacji możemy wykonać także zdjęcia miejsca kolizji np. uszkodzonych samochodów.
- na koniec warto pamiętać, aby sprawca kolizji podpisał się pod oświadczeniem.
6. Holowanie.
Nie obędzie się bez pomocy holownika lub usługi w ramach pakietu assistance. Warto mieć w telefonie zapisanych kilka numerów telefonów firm świadczących takie usługi. Na sprawcy, a jeśli posiada OC – to na jego ubezpieczycielu ciąży obowiązek naprawienia szkody, czyli naprawa samochodu. Jeśli pojazd w wyniku uszkodzeń nie nadaje się do dalszej jazdy, musimy skorzystać z pomocy holowania samochodu.
PAMIĘTAJ! Jeśli za holowanie poszkodowany płaci sam, ma prawo do zwrotu poniesionych kosztów. Jest także szansa na odzyskanie pieniędzy za odholowanie. Ubezpieczyciel sprawcy kolizji powinien wypłacić nam je po okazaniu stosownych faktur.
7. Zgłoszenie szkody.
Po spisaniu oświadczenia należy skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy, np. poprzez infolinię, i przekazać mu informacje na temat zdarzenia. Jednak nie zawsze jest to koniecznie, ponieważ większość firm oferuje system zgłaszania szkody z OC do ubezpieczyciela poszkodowanego, który przejmuje na siebie likwidację szkody. Następnie należy umówić się z rzeczoznawcą, który oceni szkody poniesione przez poszkodowanego. Jeśli cały proces przebiegnie pomyślnie, na wypłacenie odszkodowania można liczyć nawet kilkanaście dni po oględzinach rzeczoznawcy.