Przed wyjazdem w rejony tropikalne i subtropikalne należy sprawdzić, jak duże zagrożenie konkretnymi chorobami występuje w danym kraju. Poszczególne państwa publikują nawet dokładne mapy, pokazujące w których częściach kraju występuje realne zagrożenie zachorowaniem. Można również wybrać się do lekarza medycyny podróży, by zasięgnąć porady.
Najczęstszymi chorobami tropikalnymi są:
- malaria
- dur brzuszny
- zika i japońskie zapalenie mózgu
- denga
Największymi ogniskami tych chorób są Afryka Centralna, Azja Południowo-Wschodnia oraz Ameryka Południowa i Środkowa. Do zakażenia może dojść poprzez ukąszenie egzotycznych odmian komarów, a także poprzez kontakt z zakażoną wodą i pożywieniem.
Szczepienia przeciwko dendze, jak i malarii nie są dostępne w Polsce ze względu na wątpliwości związane z efektem ich działania. Przed malarią można próbować się bronić, zażywając specjalne leki antymalaryczne (przed i w trakcie podróży). Natomiast szczepionkę przeciwko japońskiemu zapaleniu mózgu, w większości przypadków trzeba sprowadzać zza granicy, co znacznie zwiększa koszty jej wykonania.
Jakie są obowiązkowe szczepienia w tropikalnych krajach?
Obecnie jedynym obowiązkowym szczepieniem jest to przeciwko żółtej febrze, zwanej też żółtą gorączką. Choroba ta występuje w części państw Ameryki Południowej i Afryki.
Podróżując do części tropikalnych krajów turysta ma obowiązek ubezpieczyć się na niektóre choroby – przy przekraczaniu granicy musi okazać Międzynarodową Książeczkę Szczepień (tzw. „żółtą książeczkę”).
Które kraje wymagają obowiązkowych szczepień?
W 2018 roku na liście znajdowały się: Angola, Burundi, Gabon, Ghana, Gujana Francuska, Gwinea Bissau, Niger, Mali, Liberia, Demokratyczna Republika Konga, Kongo, RPA, Sierra Leone, Surinam, Togo i Wybrzeże Kości Słoniowej.
Oprócz tego, część państw wpisało szczepienia do swojego prawa wizowego np. Arabia Saudyjska. Wybierając się zatem na Półwysep Arabski trzeba zaszczepić się najpierw przeciwko zakażeniom meningokowym.
Co grozi za brak szczepień?
Celnicy mają prawo odmówić pozwolenia na wjazd, możemy zostać także zmuszeni do zaszczepienia się na granicy lub odbycia kwarantanny na własny koszt.
Do nieobowiązkowych, ale zalecanych podróżującym do egzotycznych krajów, należą szczepienia przeciwko:
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i typu B
- durowi brzusznemu
- japońskiemu zapaleniu mózgu
- tężcowi i błonicy
- wściekliźnie
- kleszczowemu zapaleniu mózgu
Co powinno zawierać ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych?
Warto przed wyjazdem pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu, które w razie problemu ze zdrowiem, pozwoli nam uniknąć wysokich kosztów leczenia oraz zapewni wsparcie.
- sumę gwarantowaną kosztów leczenia w wysokości co najmniej 60 tys. euro
- pełne pokrycie kosztów transportu medycznego do Polski
- ratownictwo z sumą gwarantowaną w wysokości co najmniej 6 tys. euro (w niektórych krajach akcja ratownicza może kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych)
- ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
- ubezpieczenie na wypadek chorób tropikalnych
Nie warto oszczędzać na wakacyjnej polisie. Jest to niewielki koszt, w kontekście całego wyjazdu, jednak w razie wypadku lub choroby, może oszczędzić nam wielu nerwów i nieprzewidzianych wydatków.